Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Rozhodně v tom není samo

Noční pomočování je považováno za normální až do pěti let věku dítěte. Ani později však není výjimkou. Možná se budete divit, kolik rodin se s těmito problémy potýká.


Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Rozhodně v tom není samo
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Noční pomočování – normální až do pěti let

Podle České urologické společnosti ČLS JEP se považuje noční pomočování za normální u dětí až do věku pěti let. I v pozdějším věku však bývá poměrně časté. Po pátém roce věku dochází k občasnému úniku moči u 15–20 % dětí, po sedmém roce věku přibližně u 10 % dětí a v 10 letech asi u 3 % dětí. Třikrát častější je přitom noční pomočování než jeho denní epizody. Dvě třetiny dětí, které se potýkají s nežádoucím pomočováním, se pomočují právě v noci. Zhruba jedno ze sedmi dětí ve věku pěti let a jedno z 20 dětí ve věku 10 let trpí nočním pomočováním. Ve věku nad 15 let se pak setkáváme s nočním pomočováním u 1–2 % lidí a v dospělosti trpí tímto problémem asi 0,5 % populace.

80 % dětí s tímto problémem nikdy nemělo „suché období“

Asi u 20 % dětí, které trpí nočním pomočováním, se tyto obtíže začnou vyskytovat až po více než šestiměsíčním suchém intervalu (tzv. sekundární enuréza). Naprostá většina, asi 80 % z dětí, které se v noci pomočují, tento suchý interval nikdy neměla (tzv. primární enuréza).

Genetika hraje významnou roli 

Pokud ani jeden z rodičů netrpěl nočním pomočováním, je riziko výskytu tohoto problému u dítěte asi 15 %. V případě, že se jeden z rodičů pomočoval, vzrůstá tato pravděpodobnost až na 44 %. Pokud se pomočovali oba rodiče, je podle odborníků riziko nočního pomočování až 77 %.

Naděje na spontánní vyléčení? Poměrně malá

Statistiky uvádějí, že bez jakékoliv léčby se každým rokem přestane spontánně pomočovat asi 15 % z těchto dětí.

Úprava režimu

Úspěch režimových opatření je všeobecně udáván kolem 20 %. Odborníci přitom doporučují zkusit v rámci terapie nejdříve úpravu pitného režimu, a to tak, aby děti vypily 40 % celkového příjmu denních tekutin dopoledne (7:00–12:00 hod.), 40 % odpoledne (12:00–17:00 hod.) a 20 % večer (po 17:00 hod.). Vhodné je také eliminovat u dětí zácpu, ta se totiž vyskytuje u 50–75 % dětí, které se potýkají s pomočováním.

Možnosti léčby

Úspěch medikamentózní léčby i terapie nočními alarmy je srovnatelný, udává se v rozmezí 60–80 %, a to v době trvání léčby. Terapie léčivými přípravky působí rychleji, po jejím vysazením se však obtíže vrátí až u 65 % dětí. Lepší efekt byl zaznamenám při postupném vysazování léčby, kdy došlo k trvalému vyléčení až 60 % dětí. 

(tich)

 

Zdroje:

1) https://www.nzip.cz/clanek/643-nocni-pomocovani-u-deti

2) https://www.cus.cz/pro-pacienty/detska-urologie-2/nocni-pomocovani-deti/

3) https://www.cus.cz/wp-content/uploads/2018/07/09_doc_kocvara_-_enuresis_nocturna_monosymptomatica.pdf

4) https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/03/02.pdf

5) http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/plne_znani/letaky/Pomocovani_deti.PDF

6) https://www.aafp.org/afp/2008/0815/p489.html

7) https://www.nice.org.uk/guidance/cg111/evidence/cg111-nocturnal-enuresis-the-management-of-bedwetting-in-children-and-young-people-full-guideline3

8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3348193/

9) https://www.solen.cz/pdfs/ped/2009/03/02.pdf

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Pět důvodů, proč řešit pomočování vašeho dítěte

Pět důvodů, proč řešit pomočování vašeho dítěte

Pomočování dětí starších pěti let představuje mnohem komplexnější problém než jen potřebu častější výměny lůžkovin. Jaké jsou jeho další možné nežádoucí dopady a proč je dobré se jím u vašeho dítěte začít zabývat včas?

Mokré probuzení? Změňte denní režim nebo zkuste léky

Mokré probuzení? Změňte denní režim nebo zkuste léky

Noční pomočování znamená ztrátu kontroly nad močovým měchýřem v průběhu spánku. Odborně se tento jev nazývá enuréza. Jde o velmi citlivý problém, který trápí děti i dospělé. Napovíme, jak ho lze řešit.

Jakých chyb se vyvarovat, pokud se vaše dítě v noci počurává?

Jakých chyb se vyvarovat, pokud se vaše dítě v noci počurává?

Noční pomočování dětí neboli enuréza může být velmi znepokojující jak pro rodiče, tak pro dítě samotné. Jakých chyb se dopouští rodiče, pokud se dítě probudí v mokré posteli? A jak by měli reagovat správně?

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Psychika a pomočování jsou spolu úzce spojeny. Jedno ovlivňuje druhé. Jak tento začarovaný kruh přetnout, skoncovat s pomočováním a získat sebedůvěru?

Noční počurávání dětí ovlivňuje kvalitu jejich spánku

Noční počurávání dětí ovlivňuje kvalitu jejich spánku

Noční nekontrolovatelné úniky moči jsou považovány za problém u dětí starších 5 let. V tomto věku by už dítě mělo svůj močový měchýř ovládat. V opačném případě může noční pomočování negativně ovlivňovat nejen jeho psychiku, ale i spánkový rytmus.

Účinkuje desmopresin? Recenze napoví

Účinkuje desmopresin? Recenze napoví

Snažíte-li se řešit problém zvaný enuréza, určitě už jste slyšeli o různých metodách. Moderní medicína důsledně dbá na to, aby všechny užívané postupy měly prokázaný účinek. U noční enurézy je lékem s objektivně prokázaným účinkem desmopresin. Nabízíme pár ohlasů na tento lék.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image