Příběh Petra aneb má smysl léčit noční pomočování dítěte s psychologem?

Ačkoliv je dětská enuréza (tedy počurávání během dne či noci po pátém roce věku) považována za typické psychosomatické onemocnění, odborníci se na tyto obtíže někdy dívají z jiného úhlu. Jak připomínají psychologové, pediatři mnohdy tuto problematiku v psychosomatickém kontextu neřeší a dítě je léčeno pouze v okruhu pediatr–urolog–neurolog. Cílem úspěšné léčby je však mimo jiné zlepšit sebevědomí dítěte, jehož ztráta je téměř vždy důsledkem nepříjemných epizod úniku moči, ať už v rodině, či ve školním kolektivu. Má tedy smysl navštívit s dítětem psychologa?


Příběh Petra aneb má smysl léčit noční pomočování dítěte s psychologem?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Komplexní léčba je základem úspěchu na celý život

Pomočování trápí přibližně 15–20 % pětiletých a 5 % desetiletých dětí. V 1–2 % se ale vyskytuje i u lidí nad 15 let věku. Dětská enuréza je přitom dle některých vědeckých studií považována za rizikový faktor rozvoje poruch močového měchýře v dospělosti. Léčbu enurézy v dětském věku bychom proto neměli podceňovat, neboť může mít dopad na kvalitu života v dospělosti. Často lze přitom v dětském i v dospělém věku vysledovat při rozvoji enurézy, resp. inkontinence moči, souvislost s psychickým stresem. Návštěva psychologa proto může mít smysl a v komplexním přístupu k léčbě potíží má rozhodně své místo v dětství i v dospělosti. Dokazuje to příběh dnes už skoro 30letého Petra. 

V šesti letech se objevily první potíže 

Když bylo Petrovi šest let a měl nastoupit do školy, začal mít problémy s pomočováním. Matka s ním proto navštívila praktického dětského lékaře, Petr dostal na měsíc léky, a jak uvedl, vše se zdálo být úplně v pořádku.

Nástup do školy je považován za možný zdroj psychického stresu, který může u dítěte, jež se již nepomočovalo, vyvolat enurézu. Mezi další časté příčiny opětovného počurávání patří rozvod rodičů. Petr si ve svém dnes již dospělém věku ovšem neuvědomuje, že by ho tehdy významně trápil stres. Nikdo se však v jeho dětství případnými psychickými příčinami počurávání nezabýval. 

Lékaři uvažovali o epilepsii, ale…

V dospělosti se problémy s nočním pomočováním vrátily. Zprvu se objevovaly asi jednou za dva měsíce, později každý týden. K lékařskému vyšetření se Petr rozhodl zhruba po třech letech obtíží, protože pomočování začalo vadit jeho partnerce. V téměř 30 letech byl odeslán nejprve na urologické, následně na neurologické vyšetření. Enuréza nastupující v dospělém věku je některými odborníky považována za varovný příznak, za kterým se může skrývat i vážné urologické onemocnění. V případě Petra však bylo urologické vyšetření v normě, lékaři proto začali zvažovat diagnózu epilepsie. Petr byl odeslán k video-EEG monitoraci mozkové aktivity. Toto vyšetření ale epilepsii nepotvrdilo. 

Možnou příčinou psychické problémy z dětství?

Zkušená neuroložka se začala více zabývat psychosomatickým kontextem Petrova případu. Ukázalo se, že celé dětství vyrůstal pouze s matkou, otec pracoval v zahraničí. Mužský vzor v rodině tak prakticky chyběl. Vztah s otcem má dodnes komplikovaný, navzájem spolu soupeří. Rozvoji obtíží v dospělosti předcházel rozvod rodičů a také diagnóza onkologického onemocnění matky, která v důsledku nemoci později zemřela.  

Psychologická péče je namístě

V rámci aktuální léčby lékařka Petrovi doporučila úpravu denního režimu. Šlo jednak o příjem tekutin – Petr byl zvyklý vypít až tři sklenice vody před spaním. Pacient si má také nastavit budík vždy po 1,5 hodině spánku (tedy přibližně po prvním spánkovém cyklu) a dojít si na záchod. Jako velmi vhodné řešení Petrova problému se jeví také návštěva psychologické poradny, a to nejlépe společně s partnerkou. Je samozřejmě otázkou, zda by případná péče psychologa již v dětském věku pomohla předejít Petrovým obtížím v dospělosti. Jistě by však vzhledem k okolnostem jeho dětství mohla odhalit některé jeho problémy, nastavit mu zdravé sebevědomí a možná tím předejít jeho současným obtížím. 

(tich)

1) https://www.psychosom.cz/archiv/54-archiv/397-kazuistika-4-2012-buskova-neurolog

2) https://www.novinky.cz/zena/deti/clanek/za-pomocovanim-deti-stoji-i-problemy-rodicu-68897

3) http://lekarske.slovniky.cz/pojem/enureza

4) http://www.cmhcd.cz/stopstigma/o-dusevnich-nemocech/psychologie-deti-a-mladistvych-do-18-let/psychosomaticke-poruchy-v-detstvi-enureza-enkop/

5) https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/nau.21195

6) https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/03/02.pdf

7) https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2011/01/08.pdf

 

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Kromě léčby pomohla i výborná spolupráce s rodinou osmileté Elišky

Kromě léčby pomohla i výborná spolupráce s rodinou osmileté Elišky

Eliška dosud vážně nestonala, s ničím se dlouhodobě neléčí. Její psychomotorický vývoj i růst jsou zcela v normě. Ráda sportuje, v době návštěvy naší ordinace chodila do druhé třídy. S maminkou přišla kvůli nočnímu pomočování. Přes den je bez plenky od 2,5 let, ale v noci zatím vydržela suchá maximálně týden v kuse. Zhruba pětkrát až šestkrát týdně se pomočovala, jiné symptomy (stavy výrazného nucení na močení, úniky moče v bdělém stavu, zácpu, infekce močových cest) neměla.

Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!

Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!

Spánek rušený neustálým odbíháním na toaletu není kvalitní. Tyto potíže se nazývají nykturie a nemusí za nimi stát jen onemocnění močového traktu. Jednou z často přehlížených příčin je i nemoc, kterou lze objevit ve specializované laboratoři – tzv. spánková apnoe.

Jaká vyšetření vás mohou čekat, pokud se vaše dítě stále počůrává?

Jaká vyšetření vás mohou čekat, pokud se vaše dítě stále počůrává?

Pokud se dítě počůrává ještě po pátém roce, měli by jej rodiče vzít k lékaři na vyšetření. To i přesto, že se noční pomočování u pětiletých dětí vyskytuje v 15–20 % případů a s postupujícím věkem tento problém často sám odezní. Na druhé straně je nutné pomýšlet i na jiné možné příčiny pomočování, které je potřeba vyloučit.

Denní pomočování: součást dětského vývoje, nebo příznak závažné nemoci

Denní pomočování: součást dětského vývoje, nebo příznak závažné nemoci

Denní pomočování je poměrně častým problémem u menších dětí. Když zabrousíme do našich vzpomínek, určitě si na nějakou tu vlhkou nehodu také vzpomeneme. Nechtěný únik moči během dne může být totiž způsoben celou řadou příčin, od naprosto nezávažných až po život ohrožující choroby.

Pomozte dětem překonat strach ze tmy, i ten může být příčinou nočního pomočování

Pomozte dětem překonat strach ze tmy, i ten může být příčinou nočního pomočování

Pokud dítě trápí noční pomočování, jehož příčinou nejsou žádné zdravotní problémy, může být viníkem strach. Konkrétně ze tmy. Rodiče často zapomínají na obavy, které mohou jejich potomka sužovat, má-li se uprostřed noci vydat sám na toaletu. Co situaci zlepší?

Vaše dítě se v noci počurává – jak o tom mluvit s okolím?

Vaše dítě se v noci počurává – jak o tom mluvit s okolím?

Vyplatí se o nočním pomočování dítěte s okolím mluvit, anebo je lepší držet informace pod pokličkou? A když už se rozhodnete mluvit, co je důležité zmínit?

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image