Léčba
Léčba enurézy
Enuréza neboli noční počůrávání dítěte s věkem sice často sama odezní, přesto je potřeba problém aktivně řešit. Léčba enurézy musí být komplexní a zahrnuje spolupráci dítěte, rodičů, pediatra i dalších specialistů. Opírá se o čtyři základní pilíře. První tři spadají mezi takzvaná režimová opatření a spočívají v úpravě životního stylu dítěte. Jde o změnu pitného, spánkového a mikčního režimu.
Poslední pilíř často přichází na řadu zejména po vyčerpání možností režimových opatření a spočívá v podávání léků. Ty obsahují látku podobnou hormonu vazopresinu, který se u dítěte netvoří v dostatečném množství. Léky děti užívají před spaním a jejich účinek je v zahuštění moče a snížení jejího objemu. Mezi další metody, které se využívají spíše v zahraničí, patří alarmy nebo takzvaný biofeedback.
Důležité je navštívit lékaře včas, protože účinná léčba dokáže našemu dítěti pomoct a výrazně ulevit. Enuréza totiž představuje pro dítě (i pro celou rodinu) významnou psychickou zátěž. Dívka či chlapec je ve formativním věku a s následky těchto nesnází se může potýkat i dlouho poté, co již bude schopné vydržet v suchu celou noc.
Cílem terapie je spokojené dítě, které se v noci nepočůrává.
Jak mluvit s dítětem, které se v noci počůrává
Z pozice rodičů bychom měli naše dítě ubezpečit o tom, že noční únik moči není jejich chybou. Tedy že se jedná o zdravotní problém, a je proto potřeba navštívit lékaře, který jim pomůže jej vyřešit. Důležité je dětem vysvětlit, že se nemají za co stydět.
Před návštěvou lékaře, je vhodné dítě ubezpečit, že není čeho se bát.
Lékař jim pouze přejede malou kamerou po bříšku a prozkoumá vzorek jejich moči.
Doma si pak budou zapisovat, kolik toho vypijí a kdy čůrají. Lékař také navrhne jednoduchá pravidla, která dítěti pomohou.
Jak probíhá návštěva u lékaře?
Pokud se dítě v noci počůrává, je důležité, aby lékař nejprve v rámci diagnostiky ozřejmil příčinu těchto obtíží. Vyšetření spočívá v rozboru vzorku moči, spánkového a pitného režimu dítěte a v ultrazvukovém vyšetření močového systému. Z návštěvy lékaře tak není třeba mít obavy, vyšetření dítě nebolí a není nijak nepříjemné. Před návštěvou lékaře je vhodné po dobu dvou dní vyplňovat pitnou a mikční kartu. Tím si ušetříme další cestu k odborníkovi.
Na základě diagnostiky pak lékař konstatuje diagnózu a navrhne léčbu.
Režimová opatření v případě enurézy
Kdo ještě může pomoct?
Kromě lékaře, který pomůže v řešení samotného problému, můžeme vyhledat i další pomocnou ruku: