Léčba

Léčba enurézy

Enuréza neboli noční počůrávání dítěte s věkem sice často sama odezní, přesto je potřeba problém aktivně řešit. Léčba enurézy musí být komplexní a zahrnuje spolupráci dítěte, rodičů, pediatra i dalších specialistů. Opírá se o čtyři základní pilíře. První tři spadají mezi takzvaná režimová opatření a spočívají v úpravě životního stylu dítěte. Jde o změnu pitného, spánkového a mikčního režimu.

Poslední pilíř často přichází na řadu zejména po vyčerpání možností režimových opatření a spočívá v podávání léků. Ty obsahují látku podobnou hormonu vazopresinu, který se u dítěte netvoří v dostatečném množství. Léky děti užívají před spaním a jejich účinek je v zahuštění moče a snížení jejího objemu. Mezi další metody, které se využívají spíše v zahraničí, patří alarmy nebo takzvaný biofeedback.

Důležité je navštívit lékaře včas, protože účinná léčba dokáže našemu dítěti pomoct a výrazně ulevit. Enuréza totiž představuje pro dítě (i pro celou rodinu) významnou psychickou zátěž. Dívka či chlapec je ve formativním věku a s následky těchto nesnází se může potýkat i dlouho poté, co již bude schopné vydržet v suchu celou noc.

Cílem terapie je spokojené dítě, které se v noci nepočůrává.

Jak mluvit s dítětem, které se v noci počůrává

Z pozice rodičů bychom měli naše dítě ubezpečit o tom, že noční únik moči není jejich chybou. Tedy že se jedná o zdravotní problém, a je proto potřeba navštívit lékaře, který jim pomůže jej vyřešit. Důležité je dětem vysvětlit, že se nemají za co stydět.

Před návštěvou lékaře, je vhodné dítě ubezpečit, že není čeho se bát.

Lékař jim pouze přejede malou kamerou po bříšku a prozkoumá vzorek jejich moči.

Doma si pak budou zapisovat, kolik toho vypijí a kdy čůrají. Lékař také navrhne jednoduchá pravidla, která dítěti pomohou.

Jak probíhá návštěva u lékaře?

Pokud se dítě v noci počůrává, je důležité, aby lékař nejprve v rámci diagnostiky ozřejmil příčinu těchto obtíží. Vyšetření spočívá v rozboru vzorku moči, spánkového a pitného režimu dítěte a v ultrazvukovém vyšetření močového systému. Z návštěvy lékaře tak není třeba mít obavy, vyšetření dítě nebolí a není nijak nepříjemné. Před návštěvou lékaře je vhodné po dobu dvou dní vyplňovat pitnou a mikční kartu. Tím si ušetříme další cestu k odborníkovi.

Na základě diagnostiky pak lékař konstatuje diagnózu a navrhne léčbu.

Režimová opatření v případě enurézy

Pitný režim

Děti bychom měli podporovat v pití během celého dne. Základem je alespoň 1 litr tekutin denně, v létě a při fyzické námaze více.
Většinu tekutin je vhodné podávat dítěti během rána a dopoledne, naopak odpoledne a večer po 17. hodině příjem tekutin omezit.
Ve večerních hodinách je namístě vyhýbat se podávání tekutin s obsahem teinu a kofeinu (černý čaj, kola), sladkých nápojů, sladkých a slaných jídel, kompotů, ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vody (meloun, okurky).
Při užívání léčivého přípravku je vhodné omezit příjem tekutin hodinu před jeho podáním a osm hodin po jeho podání (podává se večer před spaním). Dítě by v tomto případě mělo vypít maximálně 2 dl vody.

Spánkový režim

Dítě bychom měli ukládat ke spánku v pravidelném čase.
Naši potomci mají mít vlastní postel s lehkou přikrývkou a před spaním je vhodné v místnosti vyvětrat.
Není dobré používat na noc plenky, vhodnější je umístit chránič matrace pod prostěradlo.
Důležité je také věnovat zvýšenou pozornost hygieně. Pokud se dítě v noci počůralo, ráno by se mělo osprchovat, aby se v následujícím dni cítilo čisté a svěží.
Večer se můžeme s dětmi věnovat poklidným aktivitám, náš potomek by se měl vyhnout večerním stresům (sledování televize, rodinným hádkám, psaní domácích úkolů a jiným).

Mikční režim

Základem je pravidelní návštěva toalety přes den, ideálně po 2–3 hodinách.
Je důležité, aby se dítě vyčůralo před spaním.
Také bychom měli zaznamenávat problémy při čůrání (nutkání, odkapávání moči a další) a informovat o nich lékaře.

Kdo ještě může pomoct?

Kromě lékaře, který pomůže v řešení samotného problému, můžeme vyhledat i další pomocnou ruku:

Dětského psychologa. Odborník, který s dítětem probere jeho těžkosti, není vůbec k zahození. Pomůže mu si uvědomit, že jeho hodnota nestojí jenom na tom, zda se v noci počůrává, či nikoliv. Stejně tak může psychologická péče pomoct i nám – rodičům. S psychologem můžeme probrat naše pocity očekávání či selhání.

Podpůrné skupiny. Vyhledat můžeme i rodiny, které prožívají stejné trápení. Sdílení s někým, kdo je na tom stejně, vždycky pomůže. Vhodné mohou být i prázdninové tábory určené mimo jiné pro děti se stejnou diagnózou. Mohou propojit nejenom děti, ale i samotné rodiče.

Informativní webové stránky. Naše internetová stránka se zaměřuje právě na tyto obtíže. Nabízíme zde odpovědi na mnohé z otázek, a dokonce i tipy na lékaře v našem okolí.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image