Jak probíhá diagnóza noční enurézy

Chystáte se k lékaři s dítětem, které se v noci pomočuje? Napovíme, co vás čeká. Není však žádný důvod k obavám, vyšetření nejsou pro malého pacienta zátěží.


Jak probíhá diagnóza noční enurézy
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Nebojte se předčasně

Do šesti let má dítě na občasnou „mokrou“ nehodu nárok, jeho vývoj totiž ještě není ukončen. Řada rodičů navštěvuje lékaře dříve, obvykle v souvislosti s nástupem dítěte do mateřské školy. Ale to je opravdu brzo. V nižším věku stojí za vyšetření pouze případy, kdy byla již dosažena plná kontrola močového měchýře a po čase nastane opětovné nápadné zhoršení. Pokud je to ale v návaznosti na stres, jako je třeba narození mladšího sourozence, je to naprosto obvyklé. O vhodnosti vyšetření v případech, které nespadají do tohoto rámce, se poraďte s praktickým dětským lékařem.

Dobře snášené metody

Pokud je počůrávání skutečným problémem, je třeba vyloučit vrozenou vadu močových cest nebo poruchu funkce močového měchýře. Na stopu těchto potíží přivede lékaře i průběh komplikací. Proto je dobré vést si deník o příjmu tekutin, močení, suchých nocích a nehodách. Detailní rozhovor s lékařem je základním kamenem vyšetření. Odborník dále může doporučit následující prohlídky.

  • Ultrazvuková kontrola močového měchýře. Zcela nebolestivé a neinvazivní zobrazovací vyšetření bez použití ionizujícího záření umožňuje vyloučit strukturální vady v močových cestách.
  • Mikční cystoureterografie (MCUG). Jde o rentgenové vyšetření, před kterým je třeba zavést do močového měchýře dítěte cévku. Pomocí cévky se močový měchýř naplní kontrastní látkou (která se výrazně zobrazuje na rentgenových snímcích). Potom se sleduje, jestli tato látka nezatéká do vyšších etáží močových cest, což by znamenalo problém.
  • Urodynamické vyšetření. Mapuje funkci svalstva močového měchýře a svěračů během plnění a vyprazdňování močového měchýře. Opět se zavede cévka a močový měchýř se plní fyziologickým roztokem. Podle zvoleného režimu vyšetření se měří tlak v měchýři, průtok močovou trubicí a podobně.

Tato vyšetření jsou dobře snášena a stojí za to je podstoupit. Budete si pak jistí, že u svého dítěte nezanedbáte nějaký vážný problém.

(pez)

Zdroj: http://www.childrenshospital.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Nenechte enuretika žíznit, hlavně v létě!

Nenechte enuretika žíznit, hlavně v létě!

Při léčbě enurézy je nutné dodržovat správný pitný režim. Nadbytečný příjem vody však situaci zhoršuje, dehydratací ale ohrozíme dítě ještě více. Jak tedy správně pít?

Deset mýtů o nočním pomočování u dětí

Deset mýtů o nočním pomočování u dětí

Přestože noční pomočování děti nijak vážně neohrožuje, může mít vliv na pohodu celé rodiny. Jeho úspěšné odstranění vyžaduje od rodičů porozumění a trpělivost. Nenechte se zmást mýty a začněte s ním bojovat vybaveni správnými informacemi.

Pomočování je vcelku běžné, navíc se dá léčit

Pomočování je vcelku běžné, navíc se dá léčit

Enuréza je nedobrovolné pomočování se po čtvrtém až pátém roce dítěte. Může být buď noční, denní, nebo oba typy dohromady. Jde o jednu z nejčastějších a frustrujících poruch dětského období.

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Včasný záchyt onemocnění a vlídný a trpělivý přístup rodičů – to jsou dvě z hlavních „ingrediencí“, které jsou třeba pro léčbu sekundární enurézy. Jde o noční pomočování, jež se objevilo v době, kdy se dítě v noci již nepočurávalo. Jak k tomuto problému přistupovat? To se mimo jiné dočtete v následujícím rozhovoru s praktickou lékařkou pro děti a dorost MUDr. Marií Kmoníčkovou, která se problematikou sekundární enurézy dlouhodobě zabývá. Případné dotazy jí můžete položit v naší online poradně.

Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Léčba nočního pomočování je velmi komplexní záležitostí. Na terapii se nejčastěji podílí odborníci z oboru dětského lékařství. Pediatři však mohou na pomoc povolat rehabilitační pracovníky, psychoterapeuty a v krajním případě i specialisty v oboru chirurgie. Cílem jejich konání je totiž šťastné a suché dítě.

Stop počůrávání! K suché postýlce dopomohou léky

Stop počůrávání! K suché postýlce dopomohou léky

Problém nočního pomočování trápí stejně děti jako rodiče. I když se mnozí dospělí případnému nasazení léků brání, často je to pro všechny nejschůdnější řešení.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image