Se začátkem suchých nocí se objevilo spokojenější dítě

Podle statistik trápí noční pomočování zhruba pětinu dětí starších pěti let. Že se jím skutečně trápí, dokládá příběh malé Natálky.


Se začátkem suchých nocí se objevilo spokojenější dítě
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Ke kamarádům s plenkou?

Zprvu se zdálo, že noční pomočování a spaní s plenkou malé Natálce příliš nevadí. Ani její rodiče nebyli nikterak znepokojeni, zvláště když byli ubezpečeni rodinným lékařem, že se o žádný závažný problém nejedná. Holčička se prý přestane počůrávat, až přijde její čas. Situace se změnila, teprve když bylo Natálce sedm let a začaly přicházet první nabídky na noční přespání u kamarádů, o něž Natálka velmi stála.

Frustrace a zklamání

Přes veškerou snahu rodičů podpořit Natálku v nočních návštěvách toalety byl její spánek natolik hluboký, že se každé ráno budila s promočenou plenkou. Pokus o odvyknutí od plen vedl jen k další frustraci a vyčerpání rodičů, kteří každou noc převlékali mokrou postýlku a dennodenně prali znečištěné povlečení. Přestože se snažili zůstat trpěliví a podporující, malá Natálka zažívala každé ráno další a další zklamání. Problém se začal odrážet na její duševní pohodě, což rodinu vedlo k opakované návštěvě lékaře.

Přečtěte si také rozhovor s praktickou lékařkou pro děti a dorost MUDr. Marií Kmoníčkovou, která se dlouhodobě zabývá problematikou sekundární enurézy.  

Více informací, blíže k cíli

Natálka byla lékařem odeslána na speciální vyšetření, která prokázala nízkou kapacitu jejího močového měchýře, jeho hyperaktivitu a zvýšenou tvorbu moči během noci. Její maminka se začala o problém více zajímat a mimo jiné zakoupila knihu určenou pro děti trpící nočním pomočováním a společně s Natálkou si ji pečlivě pročítala. Informace, které se z ní dozvěděla, byly uklidňující. Rodina najednou nebyla na problém sama a získala reálnou naději, že problém může být krok po kroku vyřešen. Cenné znalosti nabyla také prostřednictvím edukačních webů, které se nočním pomočováním zabývají.

Natálka se suchých nocí dočkala ve svých devíti letech. Podle její maminky to bylo díky kombinaci několika faktorů, které nakonec vedly k úspěchu – léků získaných od specialisty, praktických kroků nastíněných v knize, která se jim dostala do rukou, a v neposlední řadě podpoře charitativní linky, pomocí níž dobrovolníci radí rodičům, jak se s nočním pomočováním vypořádat. Ale co je nejdůležitější – suché noci pomohly Natálce znovu získat tolik důležité sebevědomí.

(veri)

 

Zdroj:

https://www.eric.org.uk/angelas-story

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 9
Čtěte dále
Náhlý návrat pomočování – co za tím může být?

Náhlý návrat pomočování – co za tím může být?

Zvládal už váš potomek bez potíží vyměšování ve dne i v noci a najednou převlékáte postel ob den? Zkuste se zamyslet nejen nad celkovým zdravotním stavem dítěte, ale zvažte i nároky na psychiku. Jisté nemoci nebo stres se mohou projevit právě tzv. sekundární enurézou.

I s nočním pomočováním lze absolvovat letní tábor

I s nočním pomočováním lze absolvovat letní tábor

Tábory jsou místem, kam se děti většinou těší. Je tam legrace, účastníci se mezi sebou poznávají a vznikají nová přátelství. Malí enuretici ale mohou mít strach kvůli svému hendikepu na takovou výpravu vyrazit. Poradíme, jak zařídit, aby si i oni mohli podobnou akci v pohodě užít.

Počůrávání v dětském věku není jen o mokrém prostěradle

Počůrávání v dětském věku není jen o mokrém prostěradle

Do pěti let věku zvládne udržet moč ve dne i v noci kolem 85 % dětí. Pokud však pomočování přetrvává i po pátém roce, je na čase vyhledat odbornou pomoc. Problém jednak může značit závažnější zdravotní potíže, na straně druhé navíc bývá spojen se sociálním stresem.

Když režimová opatření nepomůžou…

Když režimová opatření nepomůžou…

Vašemu dítěti je více než pět let a stále nevydrží v noci v suchu. Na radu lékařů jste zavedli veškerá možná režimová opatření, ať už se jedná o režim spánkový, pitný, nebo režim močení – vše máte v malíku. Přesto výsledek žádný. Co teď? Jsou léky řešením, nebo se jim máme raději vyhnout?

Osm tipů, jak pomoci enuretikovi zvládnout „lyžák“

Osm tipů, jak pomoci enuretikovi zvládnout „lyžák“

Péče o dítě trpící pomočováním nebývá vždy úplně snadná doma, natož v cizím prostředí. Dospělí často mívají tendence potomka raději nikam nepouštět. Jenže to je chyba. Téměř vždy lze najít způsob, jak výlety nebo třeba lyžařský kurz naplánovat tak, aby to dítě zvládlo i samo, bez rodičů.

První školní den jako spouštěč pomočování

První školní den jako spouštěč pomočování

Opětovné zasednutí do lavic po dvou měsících prázdnin nebývá pro většinu školáků zrovna nejpříjemnější záležitostí. U některých z nich může stres prvních dní před tabulí způsobit častější „mokré nehody“.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image