Noční pomočování v pubertě a dospělosti: Co za tím vězí?

Většina z nás si noční pomočování spojuje pouze s malými dětmi, které ještě nejsou školou povinné. Ve skutečnosti ovšem není tento nepříjemný problém věkově omezen. Podle studií se týká až 3 % dospívajících a až 2 % dospělých. Zároveň existují předpoklady, že výsledné číslo bude ještě větší, protože velká část lidí se o potížích stydí mluvit.


Noční pomočování v pubertě a dospělosti: Co za tím vězí?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Tabuizování tohoto problému více škodí než pomáhá. Nese totiž s sebou spoustu nepříjemností, ať už jde o pocity zahanbení, časté praní, nebo strach z přespávání mimo domov. Přitom se většina případů nočního pomočování dá řešit! Proto pokud se s tímto problémem potýkáte ať už vy osobně, nebo někdo z vaší rodiny, odhoďte stud a navštivte lékaře, který pomocí různých vyšetření odhalí jeho příčinu. Těch je totiž celá řada. Zjištění příčiny potíží je prvním krokem k nocím v suchu.

Příčiny nočního pomočování v pubertě a dospělosti

  • Malý močový měchýř. Tímto problémem se nemyslí reálný rozdíl ve velikosti, ale ve funkčnosti, kdy je měchýř schopen udržet menší množství moče.
  • Hormonální nerovnováha. Antidiuretický hormon (ADH) je v našem těle mimo jiné zodpovědný za snížení produkce moče. Tělo ho produkuje ve zvýšeném množství před spánkem, aby předcházelo nočním návštěvám toalety nebo právě nočnímu pomočování. Nicméně u některých lidí nedochází k jeho dostatečné produkci nebo na něj ledviny nereagují, a v obou případech tak dochází k větší tvorbě moče.
  • Hyperaktivní močový měchýř. Hladká svalovina močového měchýře je při jeho plnění relaxovaná, k jejím kontrakcím dochází až při naplnění, čímž vysílá signál o potřebě močení. Ve chvíli, kdy se svalovina stahuje v nesprávný čas a měchýř není ještě zcela naplněn, mluvíme o tzv. hyperaktivním močovém měchýři nebo také dráždivém měchýři. Ten může být způsoben řadou příčin, od infekce až po užívání močopudných látek, jako je alkohol nebo kofein. Těm byste se před spaním měli vyhnout.
  • Genetická predispozice. Studie ukázaly, že noční pomočování může být dědičné, ačkoliv se ještě nepodařilo objevit geny, jež jsou za ně zodpovědné. Pokud se jeden z rodičů jako dítě v noci pomočoval, má jeho potomek 40% riziko, že se bude také pomočovat.
  • Stres. Nadměrný stres nebo životní změny mohou způsobovat noční pomočování. To samé platí o úzkostech.
  • Obstrukce močových cest. Překážky v močových cestách mohou zhoršovat močení, případně svým tlakem způsobují časté kontrakce svaloviny močového měchýře. Oba případy mohou vést k nočnímu úniku moči. Překážky typicky tvoří močové kameny, v některých případech se může jednat i o výskyt nádoru.
  • Cukrovka. Neléčená nebo neodhalená cukrovka může být příčinou nočního pomočování. V takovém případě je totiž v krvi vysoké množství cukru, což zvyšuje tvorbu moči v ledvinách. To následně vede k častému močení, nadměrnému močení (více než tři litry za den) a nočnímu pomočování.
  • Infekce. Infekce močových cest v některých případech může také vést k nočnímu pomočování. Jejím zaléčením dojde k vyřešení potíží.
  • Anatomické odchylky. Zúžení, zahnutí nebo nesprávný tvar močových cest mohou vyvolávat potíže s močením, mimo jiné též noční pomočování.
  • Syndrom spánkové apnoe. Syndrom spánkové apnoe je onemocnění, při kterém během spánku dochází k opakovaným krátkým zástavám dechu. Podle studií až 7 % lidí s tímto problémem zažívá také noční pomočování.
  • Léčiva. I některé léky mohou být příčinou nočního pomočování. Jde například o léčivé přípravky na spaní nebo tzv. antipsychotika. Proto pokud takové léky užíváte a zároveň vás trápí noční pomočování, pobavte se o tom se svým lékařem a zkuste se domluvit na změně medikace.
  • Neurologická onemocnění. Některá onemocnění nervového systému se mohou podílet na nočním pomočování. Jedná se například o roztroušenou sklerózu nebo Parkinsonovu chorobu.

Jak je vidět, možných příčin nočního pomočování u náctiletých a dospělých je skutečně velice mnoho. Řadu z nich lze odstranit poměrně snadno, u jiných je to obtížnější, přesto obvykle jde o řešitelný problém. Proto je škoda, že se mnoho jedinců s těmito obtížemi o možnost léčby okrádá a zbytečně se potýká s horší kvalitou života. 

(jala)

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/adult-bed-wetting

https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/genitourinary-tract/Pages/Nocturnal-Enuresis-in-Teens.aspx

https://www.nafc.org/adult-bedwetting

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Víte o enuréze opravdu všechno?

Víte o enuréze opravdu všechno?

Nedobrovolný odchod moči v průběhu noci u jedinců starších 5 let bývá velmi citlivým tématem. Nejen pro děti, ale i pro rodiče. Mnoho okolností provázejících pomočování je však často zkresleno či nesprávně pochopeno. Která tvrzení jsou pravdivá a co lze odkázat mezi mýty?

Noční pomočování dětí: vyvracíme nejčastější mýty!

Noční pomočování dětí: vyvracíme nejčastější mýty!

Tento zdravotní problém je spojován s celou řadou nepravdivých nebo mylných informací. Ty pak mohou být jednou z příčin neřešení nočního pomočování, což není pro postižené dítě dobré. Uvádíme proto vše na pravou míru.

Řešíte doma opakovaně „mokré nehody“? Hledejte příčinu!

Řešíte doma opakovaně „mokré nehody“? Hledejte příčinu!

Promočená postel a nešťastné dítě. To je obrázek známý mnoha rodinám. Pomočování neboli enuréza je častým, ale naštěstí spíše přechodným stavem. Pokud zmizí do 5. roku věku potomka, většinou se nejedná o závažný problém. Které děti mohou být vznikem enurézy ohroženy a proč?

Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování (enuréza) může mít řadu důvodů. Jedním z faktorů, které se na tomto nepříjemném problému mohou podílet, je zvýšená tvorba moči v nočních hodinách. Kapacita močového měchýře pak nedostačuje objemu moči a dítě se v noci pomočí.

Příběh Petra aneb má smysl léčit noční pomočování dítěte s psychologem?

Příběh Petra aneb má smysl léčit noční pomočování dítěte s psychologem?

Ačkoliv je dětská enuréza (tedy počurávání během dne či noci po pátém roce věku) považována za typické psychosomatické onemocnění, odborníci se na tyto obtíže někdy dívají z jiného úhlu. Jak připomínají psychologové, pediatři mnohdy tuto problematiku v psychosomatickém kontextu neřeší a dítě je léčeno pouze v okruhu pediatr–urolog–neurolog. Cílem úspěšné léčby je však mimo jiné zlepšit sebevědomí dítěte, jehož ztráta je téměř vždy důsledkem nepříjemných epizod úniku moči, ať už v rodině, či ve školním kolektivu. Má tedy smysl navštívit s dítětem psychologa?

Rozhovor se specialistou na téma pomočování dětí

Rozhovor se specialistou na téma pomočování dětí

Poslechněte si rozhovor se specialistou na pomočování dětí. Host MUDr. Zdeněk Dítě mluví o tom, jak pomoci starším dětem s vyřešením problému nočního pomočování.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image