Noční počůrávání (dítěte) z pohledu rodiče

Noční pomočování není problém jenom dítěte, ačkoliv se na něj zaměřuje veškerá pozornost. Rodina funguje jako živý organismus a zdravotní komplikace jednoho z jejích členů se podepíšou i na všech ostatních. Kromě toho musí rodiče ustát tlak nejenom z rodiny a okolí, ale také tlak, který na sebe kladou sami.


Noční počůrávání (dítěte) z pohledu rodiče
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Tlak okolí

U malých dětí mívá okolí pro tento typ problémů pochopení, ne tak ale u těch starších. Můžete se setkat s odsuzujícími pohledy, ale i s jedovatými poznámkami. Budete muset řešit, jak se k celé situaci postavit, jakmile vaše dítě bude chtít jet na tábor nebo na školu v přírodě nebo bude chtít přespat u kamarádů. Budete řešit, jak uchránit dítě a jak se s pocity vzteku vyrovnat vy sami.

Tlak rodiny

Jelikož rodina nám většinou společně s přáteli bývá nejblíž, má také potřebu se k mnoha věcem vyjadřovat. Dávat nám rady a všemožné postupy, co máme vyzkoušet. Nebojí se také kritizovat, co jsme měli udělat lépe. Anebo nám objasnit, proč se naše dítě počůrává. Snadno si tak můžeme připadat jako ti nejvíc neschopní rodiče. A ve vztazích, v nichž by se nám mělo dostat podpory a pochopení, se tak cítíme jen ponížení a naštvaní.

Vlastní představy

Kromě tlaku okolí řešíte i vlastní představy o sobě samém. Jak jste si mysleli, že to rodičovství zvládnete lépe. Nebo jak je možné, že když jste si načetli tolik knížek, byli na tolika kurzech a seminářích, využili všechny rady, kdo vám co dal a co jste našli, tak nakonec nejste schopni motivovat vaše dítě, aby bylo v noci v suchu. Je důležité si uvědomit, že dítě žije vlastní život. Není to váš projekt. Někdy uděláte to nejlepší, co můžete, ale výsledek bude jiný, než jste čekali. Zaměřte se raději na to, jaký vztah s dítětem máte a jak se s vámi cítí a celou situaci zvládá. Věřit lékařům a případně vyzkoušet medikaci není selhání vaše ani dítěte.

Strach o budoucnost dítěte

Vyskytnout se může i strach z toho, jak se dítě začlení do kolektivu. Potěšit vás může, že v dospělosti se s enurézou potýká jen zhruba 1 % osob. Přesto se mohou vtírat myšlenky na to, co když půjde zrovna o vaše dítě. Jak se sebevědomě začlení do společnosti? Jak si najde partnera? Zbytečně nepředbíhejte. Vyzkoušet můžete dovednost tzv. mindfulness, která vás více vrátí do prožívání tady a teď. Případně může pomoct vědomí, že enuréza je řešitelná léky, a tím pádem nejde o nic nepřekonatelného. Pomoct vyzrát na tyto obavy může právě psychoterapie.

Komplikace pro chod celé rodiny

Noční pomočování dítěte se promítne do fungování rodiny. Zvlášť jestli máte dětí více a jsou spolu v pokojíku. Tam je pak namístě zvážit, jak upravit prostor, abyste zbytečně nezasahovali do spánku ostatních dětí. Při cestování přibalte dítěti s sebou nepromokavé prostěradlo. Pokud to jde, nebraňte se překlenout dané období medikací. Pak se nemusíte trápit kvůli tomu, že ostatní členy domácnosti omezujete. Tyto pocity by pak, a úplně zbytečně, dopadaly i na hlavu vašeho dítěte.

Jak řešit enurézu (nejen) s okolím

Většina rodičů, jejichž dítě se počůrává, často řeší, jak o problému komunikovat s okolím. Nejvhodnějším řešením je, když bude vaše dítě vědět, že je nemocné a s tím se pojí určitá omezení nebo i medikace. Ani vy se nenechte zviklat názory, že jde pouze o lenost. Vaše dítě se nachází „v první linii“ a musí si být vědomo toho, že za ním někdo stojí. Stejně tak se snažte vysvětlovat celou situaci i širší rodině.

Vhodné je to i u vedoucích táborů, učitelů na školách v přírodě, trenérů nebo rodičů, u nichž bude dítě přespávat. Pokud by došlo k nehodě, mohou pak informovat a poučit ostatní děti a předejít tak zesměšňování vašeho syna nebo dcery. S případnými poznámkami a nemístnými pohledy bohužel neuděláte nic. Některým rodičům nejlépe funguje tyto projevy přehlížet, jiným zase celou situaci objasnit. Mnoho posměváčků se pak chytne za nos a třeba se i omluví.

Vyrovnávat se s vlastními pocity selhání je mnohem horší. Někomu pomůže sport nebo meditace. Velmi vhodná je také psychoterapie. Ta vám pomůže objasnit vaše pohnutky, zapracujete na vlastním sebevědomí, dodá vám sílu čelit problémům dál a být nejenom vyrovnanější, ale také i nadále oporou pro vaše dítě. Na rozdíl od předchozích funkčních metod řešení jde terapie do hloubky, a tím pádem může být i účinnější. 

(rhl)

Zdroje:

CZ-nonP-2200001

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Náhlý návrat pomočování – co za tím může být?

Náhlý návrat pomočování – co za tím může být?

Zvládal už váš potomek bez potíží vyměšování ve dne i v noci a najednou převlékáte postel ob den? Zkuste se zamyslet nejen nad celkovým zdravotním stavem dítěte, ale zvažte i nároky na psychiku. Jisté nemoci nebo stres se mohou projevit právě tzv. sekundární enurézou.

Jaká vyšetření vás mohou čekat, pokud se vaše dítě stále počůrává?

Jaká vyšetření vás mohou čekat, pokud se vaše dítě stále počůrává?

Pokud se dítě počůrává ještě po pátém roce, měli by jej rodiče vzít k lékaři na vyšetření. To i přesto, že se noční pomočování u pětiletých dětí vyskytuje v 15–20 % případů a s postupujícím věkem tento problém často sám odezní. Na druhé straně je nutné pomýšlet i na jiné možné příčiny pomočování, které je potřeba vyloučit.

Kromě léčby pomohla i výborná spolupráce s rodinou osmileté Elišky

Kromě léčby pomohla i výborná spolupráce s rodinou osmileté Elišky

Eliška dosud vážně nestonala, s ničím se dlouhodobě neléčí. Její psychomotorický vývoj i růst jsou zcela v normě. Ráda sportuje, v době návštěvy naší ordinace chodila do druhé třídy. S maminkou přišla kvůli nočnímu pomočování. Přes den je bez plenky od 2,5 let, ale v noci zatím vydržela suchá maximálně týden v kuse. Zhruba pětkrát až šestkrát týdně se pomočovala, jiné symptomy (stavy výrazného nucení na močení, úniky moče v bdělém stavu, zácpu, infekce močových cest) neměla.

UROlogické kroky ke zdraví na pražské Ladronce

UROlogické kroky ke zdraví na pražské Ladronce

V pátek 28. září si můžete užít jedinečné zábavně-osvětové odpoledne nazvané UROlogické kroky ke zdraví. Na své si přijdou všichni návštěvníci bez rozdílu věku.

Noční pomočování aneb Kluci to berou hůř

Noční pomočování aneb Kluci to berou hůř

Noční pomočování trápí podle odborníků dvakrát více chlapců než dívek. Jednou z příčin tohoto rozdílu může být skutečnost, že se slečny naučí svůj měchýř ovládat dříve. Co se tohoto problému týká, existují však i další odlišnosti.

Noční počurávání dětí ovlivňuje kvalitu jejich spánku

Noční počurávání dětí ovlivňuje kvalitu jejich spánku

Noční nekontrolovatelné úniky moči jsou považovány za problém u dětí starších 5 let. V tomto věku by už dítě mělo svůj močový měchýř ovládat. V opačném případě může noční pomočování negativně ovlivňovat nejen jeho psychiku, ale i spánkový rytmus.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image