Světový den pomočování 2024: Nezůstávejte s problémem sami!

Malé děti se počurávají běžně. Pokud to ale trvá i po pátém roce věku a děje se tak pravidelně během noci, rodiče by měli zpozornět. A nejen to – měli by se včas poradit s lékařem.  


Světový den pomočování 2024: Nezůstávejte s problémem sami!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Světový týden pomočování letos připadá na 3. - 9. června 2024. Každoročně se tato akce snaží seznámit veřejnost nejen se všemi aspekty týkajícími se tohoto problému, ale upozorňuje i na potíže, které může noční pomočování způsobovat dítěti i celé rodině. Přitom to není nic, za co by se měl dotyčný chlapec či dívka stydět. Naopak je třeba o trápení s pomočováním mluvit a aktivně věc řešit. Tento problém je totiž v populaci daleko častější, než si mnozí myslí.

Enuréza postihuje děti i dospělé

Schopnost kontrolovat vylučování moči se u člověka vyvíjí postupně, u někoho se stabilizuje dříve, u někoho později. Občas však z různých důvodů pomočování přetrvává. Netýká se to pouze nejmenší populace, kde přibližně 15 až 20 % pětiletých dětí nedokáže udržet moč během noci. Tzv. primární noční enuréza neboli nekontrolovatelný únik moči během spánku postihuje až 10 % sedmiletých dětí, a nevyhýbá se dokonce ani dospělým.

Na vině jsou i geny

Důvody nočního pomočování jsou různé. Liší se také u dospělých a u dětí. Děti se v noci nejčastěji pomočují kvůli snížené kapacitě močového měchýře, kvůli nadměrné produkci moči během noci nebo proto, že se obtížně probouzejí. Předpokládá se, že zde hraje významnou roli i genetika. Pokud s nočním počůráváním měli potíže oba rodiče, má jejich dítě 77% pravděpodobnost, že se u něj projeví tentýž problém.

Poraďte se s lékařem!

Letošní Světový den pomočování zdůrazňuje, že je důležité probrat noční pomočování s lékařem. Není vhodné čekat a doufat, že problém sám odezní. Řešit potíže s lékařem je zásadní nejen pro fyzické a psychické zdraví dítěte, ale i pro klid v rodině. Lékař může dítěti (rodině) doporučit zaznamenávat si příjem tekutin a vylučování moči včetně jejích úniků prostřednictvím pitného a mikčního deníku. Může také jako zdroj potíží odhalit případnou nemoc (například infekci močových cest). Diskuse s odborníkem je důležitá i pro rodiče. Vysvětlí jim, jak mají ke svému dítěti přistupovat, co a kdy má jíst a pít, jak správně nastolit jeho denní režim.

Rady lékaře, jak pomočování řešit, mohou dítěti i rodičům vrátit emoční pohodu a eliminovat stres. Pětileté či starší děti by neměly kvůli svým potížím trpět a omezovat své aktivity. Řešení, jak problémy překonat, existují. Nejlepší je začít právě návštěvou nebo diskusí s lékařem.

Vše o nočním pomočování, rady, jak se s lékařem poradit online, respektive na koho se konkrétně obrátit, lze nalézt na stránkách, https://www.nocvsuchu.cz/.

(hno)

Zdroj:

https://www.nocvsuchu.cz/

https://www.worldbedwettingday.com/

CZ-URO-2400002

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Má strava vliv na pomočování? Zřejmě ne

Má strava vliv na pomočování? Zřejmě ne

Pokud vašeho potomka trápí enuréza, možná uvažujete o tom, nehraje-li v tomto problému roli i jeho stravování. Napovíme, jak a čím se životospráva na enuréze opravdu podílí.

Řešíte doma opakovaně „mokré nehody“? Hledejte příčinu!

Řešíte doma opakovaně „mokré nehody“? Hledejte příčinu!

Promočená postel a nešťastné dítě. To je obrázek známý mnoha rodinám. Pomočování neboli enuréza je častým, ale naštěstí spíše přechodným stavem. Pokud zmizí do 5. roku věku potomka, většinou se nejedná o závažný problém. Které děti mohou být vznikem enurézy ohroženy a proč?

První školní den jako spouštěč pomočování

První školní den jako spouštěč pomočování

Opětovné zasednutí do lavic po dvou měsících prázdnin nebývá pro většinu školáků zrovna nejpříjemnější záležitostí. U některých z nich může stres prvních dní před tabulí způsobit častější „mokré nehody“.

Příběh Petra aneb má smysl léčit noční pomočování dítěte s psychologem?

Příběh Petra aneb má smysl léčit noční pomočování dítěte s psychologem?

Ačkoliv je dětská enuréza (tedy počurávání během dne či noci po pátém roce věku) považována za typické psychosomatické onemocnění, odborníci se na tyto obtíže někdy dívají z jiného úhlu. Jak připomínají psychologové, pediatři mnohdy tuto problematiku v psychosomatickém kontextu neřeší a dítě je léčeno pouze v okruhu pediatr–urolog–neurolog. Cílem úspěšné léčby je však mimo jiné zlepšit sebevědomí dítěte, jehož ztráta je téměř vždy důsledkem nepříjemných epizod úniku moči, ať už v rodině, či ve školním kolektivu. Má tedy smysl navštívit s dítětem psychologa?

Noční pomočování se vrátilo, co může být příčinou?

Noční pomočování se vrátilo, co může být příčinou?

Maminka pětiletého Vojty se obrátila na dětského lékaře, syn se totiž opětovně začal v noci pomočovat. Rodiče tím byli zaskočení, již zhruba rok totiž podobnou příhodu v noci neměl. Vojtu čekala série různých vyšetření a rodina také začala podrobně vyplňovat pitný a mikční deník.

Nikolka se i v sedmi letech několikrát týdně v noci počurávala

Nikolka se i v sedmi letech několikrát týdně v noci počurávala

Na preventivní prohlídce u praktického dětského lékaře v sedmi letech dívčina maminka uvedla, že se její dcera zhruba třikrát až čtyřikrát týdně v noci pomočuje. Problémy se zhoršují, když je dívka nemocná, unavená či ve stresu. Bez plen přes den je přitom od dvou a půl roku věku. Rodiče dříve obtíže neřešili, protože nevěřili, že nějaké řešení existuje. Také se za dceřiny nehody trochu styděli.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image