Noční cesty na toaletu a pomočování – mohou být příznakem úzkosti?
Noční močení i pomočování mohou mít řadu příčin a svou roli při nich může sehrát i psychika.
Přestože úzkost sama o sobě nebývá jedinou příčinou nočního pomočování, úzkostné stavy mohou přispívat k tomu, že se dítě v noci probudí v mokré posteli nebo si musí opakovaně dojít na toaletu. Úzkosti a stres totiž mohou nadměrně stimulovat celé tělo, což se může projevit i zvýšenou tvorbou moči v nočních hodinách. Stres a úzkost mohou také narušovat spánek a jeho jednotlivé fáze. Metabolismus se v takové situaci dostatečně nezpomalí a tělo produkuje moč i v noci, přestože v hlubokém spánku by jinak byla její tvorba snížena.
Úzkost ovlivní práci svalů
Úzkostný stav, při kterém je tělo nadměrně stimulováno a je neustále v napětí a „v pohotovosti“, má obvykle také negativní dopad na celý nervový systém. Svaly pak pracují jinak, než pokud je tělo v klidu, což se může projevit i na činnosti svalů močového měchýře.
S úzkostnými poruchami jdou mnohdy ruku v ruce některé nezdravé návyky, např. konzumace slaných pochutin, následný pocit žízně a konzumace většího množství nápojů. To vše se navíc často odehrává ve večerních hodinách. Výjimkou není ani opomenutí dojít si na toaletu před spaním. Tyto faktory se mohou na režimu vyprazdňování výrazně podepsat a také například zhoršit noční pomočování, které již bylo na ústupu.
Hledání příčiny patří do rukou odborníka
Časté noční močení nebo pomočování mohou být způsobeny i řadou onemocnění. Problémy mohou souviset s nemocemi vylučovací soustavy, poruchami funkce ledvin nebo s neurologickými diagnózami. Diagnózu enurézy by proto měl vždy stanovit lékař, který poté může doporučit vhodnou léčbu nebo režimová opatření.
Psychika je křehká věc, dítě netrestejte
Pokud se váš potomek potýká s častým nočním močením nebo pomočováním, nikdy ho za to netrestejte. Jestliže se na jeho potížích podílí psychika, trestání či vyhrožování situaci nevyřeší, a naopak může spustit začarovaný kruh dalších problémů. Dítě by mohlo začít vnímat obavy z ukládání ke spánku a vypěstovat si poruchy spánku. Poskytněte svému dítěti dostatečnou podporu, uklidněte ho a zkuste upravit jeho večerní návyky. Pomoci může jak důsledné vyprázdnění před spaním, tak navození klidné atmosféry a omezení stresových situací ve večerních hodinách.
(pak)
Zdroje:
https://www.webmd.com/parenting/features/bedwetting-stress-anxiety#1
https://www.anxietycentre.com/FAQ/anxiety-and-nocturnal-enuresis.shtml