Kromě léčby pomohla i výborná spolupráce s rodinou osmileté Elišky

Eliška dosud vážně nestonala, s ničím se dlouhodobě neléčí. Její psychomotorický vývoj i růst jsou zcela v normě. Ráda sportuje, v době návštěvy naší ordinace chodila do druhé třídy. S maminkou přišla kvůli nočnímu pomočování. Přes den je bez plenky od 2,5 let, ale v noci zatím vydržela suchá maximálně týden v kuse. Zhruba pětkrát až šestkrát týdně se pomočovala, jiné symptomy (stavy výrazného nucení na močení, úniky moče v bdělém stavu, zácpu, infekce močových cest) neměla.


Kromě léčby pomohla i výborná spolupráce s rodinou osmileté Elišky
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Při první návštěvě v ordinaci jsem mamince i Elišce objasnila, že dětí, které se pomočují, je v jejím věku mnoho, jen se o tom málo hovoří. Mluvily jsme i o pitném režimu. Lidské tělo potřebuje určitý čas, aby z vody, kterou vypije, vytvořilo moč. Proto je potřeba pít pravidelně v průběhu dne, nejvíce dopoledne, naopak pozdě odpoledne a večer pití omezit. Pochopitelně není cílem, aby měla Eliška večer žízeň, ale aby se napila dostatečně během celého dne.

Probraly jsme i další režimová opatření – pravidelné močení během dne a těsně před usnutím, pravidelný spánkový režim, snadný přístup na WC a používání chrániče matrací místo pleny. Mamince jsem ukázala, jak správně vyplnit pitnou a mikční kartu včetně noční produkce moči (noční výdej moče) a jak vést enuretický kalendář. Moč jsme odeslali do laboratoře a s rodinou se domluvili na další kontrole.

Problémem byla malá kapacita močového měchýře

Během šesti týdnů Eliška výrazně upravila svůj denní režim, ale frekvence pomočování se zatím nezlepšila. Hodnotily jsme pitnou a mikční kartu. Maminka záznamy velmi pečlivě zapisovala, což svědčilo o velmi dobré motivaci rodiny. Enuretický kalendář si vedla Eliška sama.

Bylo patrné, že Eliška má malou kapacitu močového měchýře. V osmi letech je očekávaná kapacita močového měchýře 270 ml a běžná noční produkce moči v tomto věku 160–250 ml, zatímco Eliščiny mikční porce byly pouze 100–160 ml. Eliška tedy v noci netvořila nadměrné množství moče.  

Léčba pomocí enuretického alarmu

Pro tento typ enurézy je nejvhodnější použití enuretického alarmu. Mezi jeho nesporné výhody patří, že není nutné dodržovat přísný režim omezení tekutin před spaním. Mamince i Elišce jsem vysvětlila, jak alarm správně používat. Přístroj má senzor, který se upevňuje do spodního prádla. Při kontaktu s tekutinou (moč) alarm spustí zvukový signál. Rodiče jsem upozornila, že přístroj často dítě neprobudí, a je tedy na nich, aby po zaznění signálu dítě probudili a odvedli na WC, kde se domočí. Poté je třeba převléknout ložní prádlo a znovu zapojit alarm. Tato metoda je účinná po několika týdnech až měsících, léčba se ponechává tak dlouho, dokud dítě nezvládne 14 suchých nocí za sebou. Trvalý efekt je zhruba 40%. 

Další možnosti léčby nočního pomočování

Po čtyřech měsících přišla maminka s Eliškou na kontrolu. Z pečlivě vedeného enuretického kalendáře bylo patrné, že se Eliška v únoru, kdy začala alarm používat, pomočila prakticky každou noc, někdy i dvakrát. V březnu se pomočila celkem desetkrát a v dubnu a v květnu jen čtyřikrát. Od půlky května byla Eliška suchá, již 25 dní v kuse, léčbu alarmem tedy bylo možné ukončit.  

Při léčbě monosymptomatické noční enurézy (noční pomočování není provázeno dalšími obtížemi) začínáme režimovými opatřeními. Pokud nejsou dostatečně efektivní, postupujeme podle vyšetření velikosti mikčních porcí a noční produkce moče. V případě malé kapacity močového měchýře je nejvhodnější enuretický alarm, při nálezu vysoké noční produkce moče je indikována léčba léčivým přípravkem – syntetickým analogem (látka působící podobně) antidiuretického hormonu, který snižuje množství moče. Při přiměřené kapacitě močového měchýře a nepřítomnosti noční polyurie (nadměrná tvorba moči) je možné použít jak enuretický alarm, tak zmíněný lék, volba záleží na rodičích.

V případě Elišky jsme postupovali podle aktuálních odborných doporučení a indikovali jsme s ohledem na malou kapacitu močového měchýře použití enuretického alarmu. Na výborném efektu se jistě podílela i velká motivace Elišky a výborná spolupráce celé rodiny.

 

MUDr. Eva Flachsová, Ph.D.

Klinika pediatrie a dědičných poruch metabolismu, 1. LF UK a VFN

Pediatrická klinika 2. LF UK a FN Motol

 

Zdroje:

  • Flögelová H., Dítě Z., Trachta J., Drlík M., Najmanová D., Gut J., Leichmannová J. Doporučení pro diagnostiku a léčbu dětí s nočním pomočováním. Vox Pediatriae 2018; 18 (1): 19–
  • Drlík M., Flögelová H., Dítě Z., Trachta J. Rozšířená doporučení pro diagnostiku a léčbu dětí s nočním pomočováním. Ces Urol 2018; 22 (3): 164–
  • Tryggve Nevéus, Eliane Fonseca, Israel Franco, Akihiro Kawauchi, Larisa Kovacevic, Anka Nieuwhof-Leppink, Ann Raes, Serdar Tekgül, Stephen S. Yang, Søren Rittig. Management and treatment of nocturnal enuresis – an updated standardization document from the International Children’s Continence Society. J Pediatr Urol 2020; 16 (1): 10–

CZ-URO-2200010

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
I s nočním pomočováním lze absolvovat letní tábor

I s nočním pomočováním lze absolvovat letní tábor

Tábory jsou místem, kam se děti většinou těší. Je tam legrace, účastníci se mezi sebou poznávají a vznikají nová přátelství. Malí enuretici ale mohou mít strach kvůli svému hendikepu na takovou výpravu vyrazit. Poradíme, jak zařídit, aby si i oni mohli podobnou akci v pohodě užít.

Pozor na stres ze začátku školy – může dočasně enurézu zhoršit

Pozor na stres ze začátku školy – může dočasně enurézu zhoršit

Pediatři a dětští urologové řeší u svých malých pacientů problém pomočování celoročně. Září je však tradičně spojeno s nárůstem počtu návštěv, při kterých je právě tato potíž tématem číslo jedna. Příčinou bývá zahájení školy a zavádění nových návyků.

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Enuréza je stresujícím faktorem nejen v životě dítěte. Jistou míru zátěže pociťuje celá rodina. Doufat, že se potíže vyřeší časem, se přitom nevyplácí. Následky mohou být celoživotní.

Rozhovor se specialistou na téma pomočování dětí

Rozhovor se specialistou na téma pomočování dětí

Poslechněte si rozhovor se specialistou na pomočování dětí. Host MUDr. Zdeněk Dítě mluví o tom, jak pomoci starším dětem s vyřešením problému nočního pomočování.

Co dítě ponižuje víc? Pleny, nebo mokré povlečení?

Co dítě ponižuje víc? Pleny, nebo mokré povlečení?

Noční pomočování je pro dítě velice stresující záležitost, která dokáže snižovat jeho sebevědomí a sebehodnocení. Jeho psychika je v tomto období nesmírně zranitelná, proto problém řešte nejen prakticky, ale i citlivě. Jedním ze sporných opatření mohou být i pleny.

Když režimová opatření nepomůžou…

Když režimová opatření nepomůžou…

Vašemu dítěti je více než pět let a stále nevydrží v noci v suchu. Na radu lékařů jste zavedli veškerá možná režimová opatření, ať už se jedná o režim spánkový, pitný, nebo režim močení – vše máte v malíku. Přesto výsledek žádný. Co teď? Jsou léky řešením, nebo se jim máme raději vyhnout?

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image