Z veselého školáka hromádka neštěstí

Radostné dítě se vám mění před očima a odmítá chodit do školy? Nezavírejte před tím oči a situaci řešte.


Z veselého školáka hromádka neštěstí
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Pro rodiče není nic horšího než vidět, jak se jejich dítě trápí. Takové počůrávání dokáže dítěti přinést jak hodně stresu, tak i problémů s tím souvisejících. Co dělat, když se dítě přestane těšit do školy? Jak mu pomoct opět se začlenit do kolektivu? Co můžu jako rodič pro své dítě udělat? A jak, jestli vůbec, řešit pomočování se školou? Tohle jsou jedny z mála otázek, které nejednomu rodiči běží hlavou, když vidí své utrápené dítě. Určitě existují způsoby, jak celou situaci řešit a pomoct tím vykouzlit vašemu nešťastnému uzlíčku znovu úsměv na rtech.

Neberte problémy vašeho dítěte na lehkou váhu

Vaše dítko chodilo do školy rádo, těšilo se na přestávky s kamarády, ale pak se to stalo. Počůralo se. Ať už ve škole, družině, na škole v přírodě, anebo se to ostatní spolužáci nějakým způsobem dozvěděli. Bohužel, dětský kolektiv umí být zlý a krutý. Děti si ještě neuvědomují, kolik šrámů na duši dokážou svým posmíváním způsobit a jak dlouho si tyto rány člověk v sobě může nést. Dítě se od té doby bojí a nevěří si. Do školy se nejenom netěší, ale ani nechce. Dokonce může začít simulovat nemoci, jen aby mohlo zůstat doma. U dětí však také často dochází k somatizaci. To znamená, že vaše dítko skutečně může bolet hlava nebo bříško, ale lékař na něm objektivně nic neshledá. Pro rodiče pak může být obtížné určit, jestli si dítě vymýšlí, či nikoliv.

Je jistě namístě při takových peripetiích zbystřit a brát trápení vašeho dítěte vážně. Většinou nám říká něco o stavu dětské mysli, psychické pohodě a celkovém rozpoložení. A pokud nechcete, aby si dítě do života neslo komplexy a pocity méněcennosti, buďte mu nejenom oporou, ale i nápomocni daný zdravotní problém vyřešit.

Jak můžu svému dítěti pomoct

Vaše dítě musí vědět, že v tom není samo. Musí vědět, že se na vás může obrátit a že za ním stojíte. Pak mnohem lépe snese i veškeré pošklebky od spolužáků.

  • Mluvte spolu – dejte vašemu dítěti najevo, že se nic neděje. Že ho máte rádi i přes to, že se v noci občas počůrá. Mělo by vědět, že se na něj nezlobíte a že jde o nemoc, která se pravděpodobně u vás v rodině vyskytuje. Můžete se společně snažit nočnímu pomočení zabránit, ale není to samospásné.
  • Jste v tom spolu – pokud se vaše dítě v noci počůrá, trvejte na tom, že postel převlečete společně. Nedělejte to za dítě vy. Na první pohled to může vypadat jako trest, ale dítě pak mnohem více chápe, že vám není na obtíž.
  • Režimová opatření – dbejte na dodržování režimových opatření. Téměř žádné tekutiny před spaním, omezte slaná jídla, zvláště pochutiny, vyvarujte se kofeinových nápojů. Podpořit své dítě můžete tím, že stejná pravidla budou platit pro celou rodinu. Dítě se pak nebude cítit tak vyčleněné.
  • Medikamenty – pokud se vám nedaří zvládnout noční pomočování pomocí režimových opatření, může být namístě terapie pomocí léků. Pomůžou dítěti nabýt jeho ztracené sebevědomí.
  • Psychologická péče – ačkoliv se snažíte, pohled jiného a hlavně nezainteresovaného dospělého jedince na situaci, který s dítětem vše probere a vysvětlí mu, může dítěti jen prospět. Bohužel dětských psychologů není v dnešní době dostatek a čekací doba může být dlouhá.

Konfrontujte učitele

Nebojte se zajít ani za třídním učitelem či učitelkou dítěte. Informujte jej o problémech vašeho dítěte a domluvte se na dalším postupu. Může se stát, že si vyučující ani nevšiml nemilého chování ostatních spolužáků. Vhodné by bylo, kdyby je nejenom napomenul, ale také třídě vysvětlil, že nejde o nějakou neschopnost, ale o onemocnění.

(rhl)

Zdroje:

CZ-nonP-2200001

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
S Hurvínkem za lékařem: Noční pomočování

S Hurvínkem za lékařem: Noční pomočování

Oblíbená loutková postavička provází holky a kluky při návštěvě lékařů a nemocnic. Podívejte se s Vašimi dětmi na krátké video s Hurvínkem o nočním pomočování.

I s nočním pomočováním lze absolvovat letní tábor

I s nočním pomočováním lze absolvovat letní tábor

Tábory jsou místem, kam se děti většinou těší. Je tam legrace, účastníci se mezi sebou poznávají a vznikají nová přátelství. Malí enuretici ale mohou mít strach kvůli svému hendikepu na takovou výpravu vyrazit. Poradíme, jak zařídit, aby si i oni mohli podobnou akci v pohodě užít.

Ještě ve třetí třídě se Tonda občas v noci počural

Ještě ve třetí třídě se Tonda občas v noci počural

Do Tondových pěti let maminka jeho noční nehody příliš neřešila. Počurával se často, zhruba každou druhou noc, ale holt dostal plenu a jeho rodiče doufali, že problém sám s věkem odezní. Jenže pak se narodil jeho mladší bráška Ondra a maminka se raději obrátila na odborníky.

Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Léčba nočního pomočování je velmi komplexní záležitostí. Na terapii se nejčastěji podílí odborníci z oboru dětského lékařství. Pediatři však mohou na pomoc povolat rehabilitační pracovníky, psychoterapeuty a v krajním případě i specialisty v oboru chirurgie. Cílem jejich konání je totiž šťastné a suché dítě.

Jak funguje náš močový systém?

Jak funguje náš močový systém?

Přemýšleli jste někdy, jak vypadá vylučovací systém jedince, který se v noci počůrává? Je stejný nebo jiný než u těch, kteří zvládnou prožít noc v suchu?

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Psychika a pomočování jsou spolu úzce spojeny. Jedno ovlivňuje druhé. Jak tento začarovaný kruh přetnout, skoncovat s pomočováním a získat sebedůvěru?

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image