Z veselého školáka hromádka neštěstí

Radostné dítě se vám mění před očima a odmítá chodit do školy? Nezavírejte před tím oči a situaci řešte.


Z veselého školáka hromádka neštěstí
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Pro rodiče není nic horšího než vidět, jak se jejich dítě trápí. Takové počůrávání dokáže dítěti přinést jak hodně stresu, tak i problémů s tím souvisejících. Co dělat, když se dítě přestane těšit do školy? Jak mu pomoct opět se začlenit do kolektivu? Co můžu jako rodič pro své dítě udělat? A jak, jestli vůbec, řešit pomočování se školou? Tohle jsou jedny z mála otázek, které nejednomu rodiči běží hlavou, když vidí své utrápené dítě. Určitě existují způsoby, jak celou situaci řešit a pomoct tím vykouzlit vašemu nešťastnému uzlíčku znovu úsměv na rtech.

Neberte problémy vašeho dítěte na lehkou váhu

Vaše dítko chodilo do školy rádo, těšilo se na přestávky s kamarády, ale pak se to stalo. Počůralo se. Ať už ve škole, družině, na škole v přírodě, anebo se to ostatní spolužáci nějakým způsobem dozvěděli. Bohužel, dětský kolektiv umí být zlý a krutý. Děti si ještě neuvědomují, kolik šrámů na duši dokážou svým posmíváním způsobit a jak dlouho si tyto rány člověk v sobě může nést. Dítě se od té doby bojí a nevěří si. Do školy se nejenom netěší, ale ani nechce. Dokonce může začít simulovat nemoci, jen aby mohlo zůstat doma. U dětí však také často dochází k somatizaci. To znamená, že vaše dítko skutečně může bolet hlava nebo bříško, ale lékař na něm objektivně nic neshledá. Pro rodiče pak může být obtížné určit, jestli si dítě vymýšlí, či nikoliv.

Je jistě namístě při takových peripetiích zbystřit a brát trápení vašeho dítěte vážně. Většinou nám říká něco o stavu dětské mysli, psychické pohodě a celkovém rozpoložení. A pokud nechcete, aby si dítě do života neslo komplexy a pocity méněcennosti, buďte mu nejenom oporou, ale i nápomocni daný zdravotní problém vyřešit.

Jak můžu svému dítěti pomoct

Vaše dítě musí vědět, že v tom není samo. Musí vědět, že se na vás může obrátit a že za ním stojíte. Pak mnohem lépe snese i veškeré pošklebky od spolužáků.

  • Mluvte spolu – dejte vašemu dítěti najevo, že se nic neděje. Že ho máte rádi i přes to, že se v noci občas počůrá. Mělo by vědět, že se na něj nezlobíte a že jde o nemoc, která se pravděpodobně u vás v rodině vyskytuje. Můžete se společně snažit nočnímu pomočení zabránit, ale není to samospásné.
  • Jste v tom spolu – pokud se vaše dítě v noci počůrá, trvejte na tom, že postel převlečete společně. Nedělejte to za dítě vy. Na první pohled to může vypadat jako trest, ale dítě pak mnohem více chápe, že vám není na obtíž.
  • Režimová opatření – dbejte na dodržování režimových opatření. Téměř žádné tekutiny před spaním, omezte slaná jídla, zvláště pochutiny, vyvarujte se kofeinových nápojů. Podpořit své dítě můžete tím, že stejná pravidla budou platit pro celou rodinu. Dítě se pak nebude cítit tak vyčleněné.
  • Medikamenty – pokud se vám nedaří zvládnout noční pomočování pomocí režimových opatření, může být namístě terapie pomocí léků. Pomůžou dítěti nabýt jeho ztracené sebevědomí.
  • Psychologická péče – ačkoliv se snažíte, pohled jiného a hlavně nezainteresovaného dospělého jedince na situaci, který s dítětem vše probere a vysvětlí mu, může dítěti jen prospět. Bohužel dětských psychologů není v dnešní době dostatek a čekací doba může být dlouhá.

Konfrontujte učitele

Nebojte se zajít ani za třídním učitelem či učitelkou dítěte. Informujte jej o problémech vašeho dítěte a domluvte se na dalším postupu. Může se stát, že si vyučující ani nevšiml nemilého chování ostatních spolužáků. Vhodné by bylo, kdyby je nejenom napomenul, ale také třídě vysvětlil, že nejde o nějakou neschopnost, ale o onemocnění.

(rhl)

Zdroje:

CZ-nonP-2200001

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Chodíte místo spaní na záchod? Nykturii lze léčit!

Chodíte místo spaní na záchod? Nykturii lze léčit!

Pokud vás trápí časté noční močení a potřeba vás nutí vstávat víc než jednou za 6–8 hodin, možná trpíte nykturií. Příčin, které za tímto problémem stojí, může být několik. Některé je nutné léčit, v případě jiných stačí změna režimu.

Pomočování dítěte jako varování – může za ním stát i sexuální zneužívání

Pomočování dítěte jako varování – může za ním stát i sexuální zneužívání

Pomočování a další urologické obtíže nejsou u dětí nikterak vzácným problémem. Mnohdy je příčina nasnadě. V některých případech však mohou být urologické obtíže varovným projevem sexuálního zneužívání. Jak častý je tento děsivý problém a co dělat při podezření na sexuální zneužívání dítěte?

Když režimová opatření nepomůžou…

Když režimová opatření nepomůžou…

Vašemu dítěti je více než pět let a stále nevydrží v noci v suchu. Na radu lékařů jste zavedli veškerá možná režimová opatření, ať už se jedná o režim spánkový, pitný, nebo režim močení – vše máte v malíku. Přesto výsledek žádný. Co teď? Jsou léky řešením, nebo se jim máme raději vyhnout?

Jde „mokrým nocím“ vůbec zabránit?

Jde „mokrým nocím“ vůbec zabránit?

Pomočování má na psychiku dětí daleko větší dopad, než si většina dospělých uvědomuje. Je proto zásadní pokusit se problém vyřešit. Nejdůležitějšími figurami ve hře jsou pečlivý lékař a pohodový rodič.

Suchá postel není sen. Máme tipy, jak to s dětmi natrénovat

Suchá postel není sen. Máme tipy, jak to s dětmi natrénovat

Noční pomočování trápí 20 % pětiletých dětí. Jsou mezi nimi i ty, které přes den moč bez problémů udrží. Známe několik způsobů, jak s mokrými nocemi skoncovat. Hlavně pamatujte, že tyto obtíže musíte s dětmi řešit citlivě a zároveň systematicky.

Noční cesty na toaletu a pomočování – mohou být příznakem úzkosti?

Noční cesty na toaletu a pomočování – mohou být příznakem úzkosti?

Noční močení i pomočování mohou mít řadu příčin a svou roli při nich může sehrát i psychika.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image