Praktické pomůcky, pokud se vaše dítě v noci počurává

Vaše dítko se v noci počurává a vás už nebaví den co den jeho mokré pyžamko a povlečení prát? Zkuste využít některé praktické pomůcky, které vám zjednoduší život.


Praktické pomůcky, pokud se vaše dítě v noci počurává
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Lékaři v současnosti považují za běžné, pokud se dítě počurává do pěti let svého života. Poté už je vhodné se obrátit na pediatra nebo dětského urologa a s ním tento problém řešit. Nejde totiž jen o mokré lůžkoviny a další praktické nepříjemnosti spojené s problémem. Dlouhodobé vystavení této situaci může u dětí vést k psychickým problémům. Mohou se cítit zahanbeny oproti vrstevníkům a také je to může limitovat při začlenění do dětského kolektivu. Tyto rodiny totiž jen obtížně posílají své potomky na školy v přírodě, lyžáky, soustředění, tábory nebo i na přespání u kamaráda doma. Navíc ačkoliv se traduje, že z nočního počurávání dítě „vyroste“, nemusí to být vždycky pravda. Až u dvou procent jedinců starších 15 let stále dochází k nočnímu pomočování.
Než se ovšem podaří problém vyřešit, je vhodné sáhnout po některých osvědčených pomůckách, které prozatím zjednoduší život celé rodině. 

Pitná a mikční karta

Optimálním nástrojem ke zdokumentování problému dítěte je tzv. pitná a mikční karta

Jedná se o formu deníku, kterou vyplňujete dítěti aspoň dva dny, které nemusí jít po sobě. Všeobecně se doporučuje víkend, protože jste po celý čas s dítětem. Můžete tak zaznamenávat veškeré množství tekutin a čas, kdy je vypije. Stejně tak zaznamenáváte vymočené množství a úniky moči přes den.

Se záznamem noční produkce moči je to o něco komplikovanější. Pokud má dítě plenku, zapíšete rozdíl její váhy v suchém a mokrém stavu. Poté zapíšete objem prvního ranního močení. Pokud je váš syn či dcerka bez plen, zhruba po dvou až dvou a půl hodinách od usnutí jej probuďte a zapište objem, kolik toho vymočí. Stejně jako v předchozím případě i tady zapíšete množství první ranní moči. Pokud se dítěti během noci stane nehoda, zaznamenáte i to. U nočního měření je důležité mít zaznamenáno aspoň pět dnů.

Tento deník můžete stáhnout zvlášť pro dívky (https://www.nocvsuchu.cz/dokumenty/pitna_a_mikcni_karta_holky.pdf) a zvlášť pro chlapce (https://www.nocvsuchu.cz/dokumenty/pitna_a_mikcni_karta.pdf). Nezapomeňte jej vzít s sebou k lékaři, usnadní vám to domluvu i následnou spolupráci na tom, co dál.

Chránič matrace či podložka 

Pokud je vaše dítě bez plenek, ale v noci se mu „nehody“ nevyhýbají, je dobré si pořídit chránič matrace. Ten se skládá ze dvou vrstev. Ta spodní, nepromokavá zajistí, že nedojde k znečištění matrace močí. Vrchní vrstva naopak moč nasaje, a matrace tak zůstává čistá a suchá. Chránič pak lze jednoduše vyprat v pračce.

Kromě chráničů matrací lze pořídit i podložky. Mohou být buď jednorázové, nebo opakovaně pratelné. Jednorázové jsou vhodné například na dovolenou, kde nemáte možnost prát.

Boxerky a hajgíny

Další možností, vhodnou zejména pokud má dítě přespat u kamaráda nebo s ním jedete na dovolenou, je dětské spodní prádlo s nepropustnou vložkou. Ta zajistí, že moč nevyteče a neznečistí lůžkoviny. Prádlo se vyrábí v pěkném dětském designu, který neprozradí jeho primární účel. Dítě se tak nemusí stydět a bát, že by se mu někdo posmíval. 

Noční světlo

Strach ze tmy může být jedním z důvodů, proč se dítě raději počurá, než aby si došlo na záchod. Díky světlu se také holčička či chlapec, když už se probudí, udrží lépe bdělí a uvědomí si, kde zrovna jsou a kde vykonávají svou potřebu. Dbejte tedy na to, aby si dítě po probuzení mohlo snadno rozsvítit a cesta na toaletu byla co nejsnazší.

Nočník

Někdy může být jednodušší začít učit dítě vykonávat potřebu v noci na nočník blízko postele. Teprve až zvládne tuto možnost, směřovat jej na záchod. Varianta nočníku může na první pohled vypadat zdlouhavěji, ale je možné, že pro dítě půjde o schůdnější cestu.

Alarm či aplikace

V USA bývá často při léčbě dětí od sedmi let používán enuretický alarm. Tato terapie trvá zhruba 10–20 týdnů a jejím principem je probouzení dítěte i rodičů alarmem. A to prvně při úplném pomočení, později již při úniku moči. Dítě se vzápětí jde domočit na toaletu. Úspěšnost této metody je zhruba 50 %. Nevýhodou je však spánková deprivace (nedostatek) u dětí.

Využít lze i mobilní aplikace. Pomůžou vám zaznamenávat suché a mokré noci zábavnou formou. Tyto informace pak využije dětský lékař při plánování dalšího postupu léčby.

Tábory pro enuretiky

Bojí se vaše dítě tábora? Nemusí! Jsou tu tábory i pro děti, které mají problémy s nočním pomočováním. Váš chlapec či holčička pak můžou podobně jako jejich vrstevníci strávit část prázdnin v kolektivu dětí mimo domov, aniž byste se vy či oni báli, že by se jim tam někdo posmíval.

 

(rhl)

Zdroje:

https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/03/02.pdf

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25585036/

https://www.nocvsuchu.cz/aplikace

https://www.nocvsuchu.cz/dokumenty/pitna_a_mikcni_karta.pdf

https://www.nocvsuchu.cz/dokumenty/pitna_a_mikcni_karta_holky.pdf

http://zlutykvet.cz/

https://kiddream.cz/eshop/index.php?route=product/category&path=60

https://nocturnalenuresis.weebly.com/non-pharmacological-treatment.html

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Pomočování je vcelku běžné, navíc se dá léčit

Pomočování je vcelku běžné, navíc se dá léčit

Enuréza je nedobrovolné pomočování se po čtvrtém až pátém roce dítěte. Může být buď noční, denní, nebo oba typy dohromady. Jde o jednu z nejčastějších a frustrujících poruch dětského období.

UROlogické kroky ke zdraví na pražské Ladronce

UROlogické kroky ke zdraví na pražské Ladronce

V pátek 28. září si můžete užít jedinečné zábavně-osvětové odpoledne nazvané UROlogické kroky ke zdraví. Na své si přijdou všichni návštěvníci bez rozdílu věku.

Špatné školní výsledky? Pozor na zhoršení enurézy!

Špatné školní výsledky? Pozor na zhoršení enurézy!

Konec ledna a června prožívají děti školního věku různě. Pro někoho jde o období úlevy a radosti z hezkého vysvědčení, mnoho jedinců však cítí jen stres. Kdo nemá známky podle svých představ nebo podle přání rodičů, žije v úzkosti. Je-li neúspěšným studentem enuretik, může nastat problém.

I s nočním pomočováním lze absolvovat letní tábor

I s nočním pomočováním lze absolvovat letní tábor

Tábory jsou místem, kam se děti většinou těší. Je tam legrace, účastníci se mezi sebou poznávají a vznikají nová přátelství. Malí enuretici ale mohou mít strach kvůli svému hendikepu na takovou výpravu vyrazit. Poradíme, jak zařídit, aby si i oni mohli podobnou akci v pohodě užít.

Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Léčba nočního pomočování je velmi komplexní záležitostí. Na terapii se nejčastěji podílí odborníci z oboru dětského lékařství. Pediatři však mohou na pomoc povolat rehabilitační pracovníky, psychoterapeuty a v krajním případě i specialisty v oboru chirurgie. Cílem jejich konání je totiž šťastné a suché dítě.

Řešíte doma opakovaně „mokré nehody“? Hledejte příčinu!

Řešíte doma opakovaně „mokré nehody“? Hledejte příčinu!

Promočená postel a nešťastné dítě. To je obrázek známý mnoha rodinám. Pomočování neboli enuréza je častým, ale naštěstí spíše přechodným stavem. Pokud zmizí do 5. roku věku potomka, většinou se nejedná o závažný problém. Které děti mohou být vznikem enurézy ohroženy a proč?

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image