Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?
Deprese, nízké sebevědomí, poruchy spánku nebo samovolný únik moči. To je výčet jen některých obtíží, jež se mohou projevit u lidí, kteří v dětství trpěli nočním pomočováním a jejichž obtíže nikdo adekvátně neléčil.
Je prokázáno, že nedostatečná léčba nočního pomočování u dětí může mít dopad i na kvalitu jejich života v dospělosti. Podle odborných studií se u dospělých, kteří jako děti trpěli únikem moči, objevují nejčastěji dva zdravotní problémy:
- obtíže v oblasti dolních močových cest, například únik moči, náhlé nucení na močení, noční pomočování, časté močení aj., a
- psychické problémy – nízké sebevědomí a sebeúcta, deprese, poruchy spánku –, a navíc mohou psychické obtíže podmiňovat i řadu příznaků tělesných.
Neléčené noční pomočování
V roce 2011 představila Mezinárodní společnost pro kontinenci data, podle kterých neléčené pomočování v dětství přetrvává v dospělosti až v 18 % případů. Jeden z dalších průzkumů upozornil, že problémy s únikem moči byly častější u dospělých, u nichž se noční pomočování vyřešilo až po 12. roce života. Z jiné studie vyplývá, že u dětí s léčeným nočním pomočováním přetrvává tento problém v dospělosti pouze asi u 1 %.
Ohrožení duševního zdraví
Výzkumníci na Amsterdamské univerzitě zkoumali, které životní události představují pro děti a dospívající největší stres. Noční pomočování se umístilo na třetím místě hned za rozvodem a rodičovskými spory. Další výzkum, provedený ve Švédsku, potvrdil, že děti postižené nočním pomočováním měly nižší sebevědomí. Týkalo se to zejména těch, které byly za svůj problém trestány. Psychický dopad je podmíněn nejen samotným onemocněním. Svůj podíl na malém sebevědomí a nedostatečné sebeúctě má často i napětí, které kvůli němu v rodině panuje. Polovina postižených dětí si stěžuje na urážení vrstevníky a sourozenci. Mnozí odborníci dávají do souvislosti s nočním únikem moči v dětství také deprese a poruchy spánku v dospělosti.
Nezanedbejte léčbu!
Noční pomočování je ve většině případů léčitelný zdravotní problém, a nikoliv chyba dítěte. Prvním krokem k jeho řešení a zároveň k prevenci zdravotních obtíží v budoucnosti je konzultovat tento problém s dětským lékařem, který dítě v případě potřeby odešle ke specialistovi. Včasné nastavení správné léčby je důležité nejen pro všeobecnou psychickou pohodu dítěte, ale také s ohledem na snížení rizika rozvoje dalších zdravotních problémů v dospělosti.
(tich)
Zdroje:
https://www.ferring.com/en/media/press-releases/bedwetting_02sep11/
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1046/j.1464-410x.1998.00018.x