Zase se vaše dítě probudilo s mokrým pyžamem? Opět jste během noci převlékali ložní prádlo? Pokud začínáte být frustrovaní, věřte, že váš potomek také. Je nejvyšší čas postavit se k této nepříjemnosti čelem.
Dítě, které se v noci počůrává, dříve či později zjistí, že se tím od svých vrstevníků liší. Začne se stydět a udělá vše pro to, aby svůj problém zakrylo. Starší děti se navíc mohou pokoušet udržet své tajemství i v rámci domova – schovávají, nebo dokonce samy perou znečištěné oblečení, záměrně nosí tmavé kalhoty a podobně. Pokud s nočním pomočováním zápasí i váš potomek, můžete mu pomoci.
Dva v jednom
Důležité je zjistit si o problému dostatek prověřených informací. Pak můžete zastávat roli pečujícího a chápajícího rodiče a zároveň jakéhosi trenéra, který dítě postupně a trpělivě vede k vytouženému cíli. Tedy suché posteli. Jak na to?
Ujistěte potomka, že se svým trápením není sám a že se problém dříve či později určitě vyřeší.
Nikdy nepoužívejte výhrůžky a tresty. Snažte se dítě motivovat pozitivně, povzbuzujte ho. Domácí prostředí musí zůstat bezpečným místem.
Promluvte si o problému s partnerem. Sjednoťte se na opatřeních, která je třeba v souvislosti s nočním pomočováním dodržovat. Je důležité, aby všichni takzvaně táhli za jeden provaz. Pak bude mít dítě k léčbě potřebnou důvěru.
Upravte režim potomkovi tak, abyste minimalizovali riziko nočních nehod. Doporučuje se především omezení příjmu tekutin ve večerních hodinách, úplné vynechání močopudných nápojů, dvojité vymočení před spaním a pravidelnost v době usínání.
Dovolte dítěti, aby mělo problém více pod vlastní kontrolou. Může si například samo vyplňovat záznamy o suchých/mokrých nocích, psát si množství a druhy vypitých tekutin a podobně. Je možné, že díky tomu vypozoruje, co k pomočení během noci vedlo.
Neváhejte se s problémem obrátit na pediatra. Někdy lze příčiny této potíže odstranit snadno.
Malé děti se počurávají běžně. Pokud to ale trvá i po pátém roce věku a děje se tak pravidelně během noci, rodiče by měli zpozornět. A nejen to – měli by se včas poradit s lékařem.
Denní pomočování je poměrně častým problémem u menších dětí. Když zabrousíme do našich vzpomínek, určitě si na nějakou tu vlhkou nehodu také vzpomeneme. Nechtěný únik moči během dne může být totiž způsoben celou řadou příčin, od naprosto nezávažných až po život ohrožující choroby.
Enuresis risoria může znít jako nějaké zaklínadlo z Harryho Pottera. Ve skutečnosti jde o diagnózu, která trápí skoro 10 % mladistvých dívek. Problém spočívá v nekontrolovaných únicích moči v důsledku silného smíchu. Kdy je vhodné navštívit lékaře? A existuje vlastně účinná pomoc?
Nedobrovolný odchod moči v průběhu noci u jedinců starších 5 let bývá velmi citlivým tématem. Nejen pro děti, ale i pro rodiče. Mnoho okolností provázejících pomočování je však často zkresleno či nesprávně pochopeno. Která tvrzení jsou pravdivá a co lze odkázat mezi mýty?
Primární noční enuréza (prvotní pomočování) je vývojově podmíněný fenomén, který neohrožuje tělesné zdraví dítěte. Samovolný únik moči během spánku přesto dokáže napáchat značné škody na rozvíjející se psychice dítěte. O jak častý jev se jedná a které děti jsou v ohrožení?
Ačkoliv je dětská enuréza (tedy počurávání během dne či noci po pátém roce věku) považována za typické psychosomatické onemocnění, odborníci se na tyto obtíže někdy dívají z jiného úhlu. Jak připomínají psychologové, pediatři mnohdy tuto problematiku v psychosomatickém kontextu neřeší a dítě je léčeno pouze v okruhu pediatr–urolog–neurolog. Cílem úspěšné léčby je však mimo jiné zlepšit sebevědomí dítěte, jehož ztráta je téměř vždy důsledkem nepříjemných epizod úniku moči, ať už v rodině, či ve školním kolektivu. Má tedy smysl navštívit s dítětem psychologa?
Chcete svému dítěti pomoci?
Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.