Noční pomočování: jak často trápí děti poruchy vyměšování?

Primární noční enuréza (prvotní pomočování) je vývojově podmíněný fenomén, který neohrožuje tělesné zdraví dítěte. Samovolný únik moči během spánku přesto dokáže napáchat značné škody na rozvíjející se psychice dítěte. O jak častý jev se jedná a které děti jsou v ohrožení?


Noční pomočování: jak často trápí děti poruchy vyměšování?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Výskyt nočního pomočování

Noční enuréza je definována jako samovolný únik moči ve spánku u dítěte staršího pěti let věku. Jedná se o problém trápící mnoho dětí po celém světě. Odhaduje se, že v Evropě a Severní Americe trpí noční enurézou asi 5–16 % všech dětí. Naproti tomu v Japonsku a jihovýchodní Asii trápí stejný problém pouze 8 % dospívajících dětí. S trochou nadsázky se dá říci, že rekordmanem v nočním pomočování je africký kontinent. Na severu Afriky totiž trpí nočním pomočováním celá třetina dětí. Epizody nočního pomočování jsou nejčastější ve věku do 10 let, odhaduje se, že samovolným únikem moči během spánku trpí asi 10 % desetiletých jedinců. Noční enuréza však není vzácností ani v pozdějším věku. Problémy s udržením moči trápí asi 3 % dospívajících jedinců ve věku 15 let. Asi polovina z nich si epizody nočního pomočování odnese do dospělosti.

Děti v ohrožení

Podle statistik je výskyt obtíží častější u neklidných dětí s poruchou soustředění při lehké mozkové dysfunkci. V této skupině je postiženo až 10 % jedinců. Ušetřeni však nejsou ani alergici, u nichž je noční pomočování taktéž častější než u zbytku populace. Ve věkové skupině od čtyř do šesti let je poměr dívek a chlapců rovnoměrný, v pozdějším věku však dominuje postižení jedinců mužského pohlaví. Okolo čtrnáctého roku věku totiž dívky představují necelou třetinu postižené populace. Děti trpící nočním pomočováním pocházejí častěji z nižších socioekonomických vrstev. Na druhou stranu je potřeba zdůraznit, že samovolný únik moči trápí i děti z dobře situovaných rodin. Noční enuréza tak nijak neovlivňuje budoucí vývoj dítěte. Příkladem mohou být slavní enuretici George Orwell, Barbra Streissandová či James Joyce.

Rodinný problém

Noční enuréza vykazuje rysy dědičného onemocnění. Pokud enurézou trpěli oba rodiče, jejich dítě bude mít s téměř 80% pravděpodobností taktéž problémy se samovolným únikem moči. V případě, že enurézou trpěl pouze jeden rodič, riziko je 50 %. Příčinou může být nezralost močového měchýře a hluboký spánek. Naplněný močový měchýř totiž nedokáže předat mozkové tkáni signál vedoucí k probuzení a vykonání potřeby. Výsledkem je poté samovolný únik moči do postele. Drtivá většina případů se naštěstí časem upraví s tím, jak dozrává močový měchýř a potažmo i nervová soustava.

(holi)

Zdroje:
www.ics.org
www.sancedetem.cz

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 5
Čtěte dále
U dětí, které se pomočují, hraje roli také genetika

U dětí, které se pomočují, hraje roli také genetika

Noční pomočování neboli enuréza je mimovolný únik moči během spánku u dítěte staršího pěti let. Jedná se o velmi častou a vyčerpávající poruchu dětského období, která může mít genetickou příčinu.

Enuréza netrápí jen malé děti, ale i téměř dospělé

Enuréza netrápí jen malé děti, ale i téměř dospělé

Až 2 z 10 mladých dospělých lidí trpí nepříjemným zdravotním problémem – nočním pomočováním. Tzv. enuréza obtěžuje jak mladé muže, tak dospívající ženy. Zejména pak ty jedince, kteří již měli s pomočování potíže v dětství. Řešení naštěstí existuje.

Školní rok začíná – velká změna, která může být příčinou nočního pomočování

Školní rok začíná – velká změna, která může být příčinou nočního pomočování

Zatímco přes den si vaše dítě pomalu zvyká na nový školní rozvrh, během noci u něj může zcela nečekaně dojít k úniku moči. Změna v režimu aktivit dítěte v kombinaci se stresem z nového prostředí totiž může posloužit jako spouštěč pro vznik nebo obnovení problémů s nočním pomočování.

Denní pomočování: součást dětského vývoje, nebo příznak závažné nemoci

Denní pomočování: součást dětského vývoje, nebo příznak závažné nemoci

Denní pomočování je poměrně častým problémem u menších dětí. Když zabrousíme do našich vzpomínek, určitě si na nějakou tu vlhkou nehodu také vzpomeneme. Nechtěný únik moči během dne může být totiž způsoben celou řadou příčin, od naprosto nezávažných až po život ohrožující choroby.

Ještě ve třetí třídě se Tonda občas v noci počural

Ještě ve třetí třídě se Tonda občas v noci počural

Do Tondových pěti let maminka jeho noční nehody příliš neřešila. Počurával se často, zhruba každou druhou noc, ale holt dostal plenu a jeho rodiče doufali, že problém sám s věkem odezní. Jenže pak se narodil jeho mladší bráška Ondra a maminka se raději obrátila na odborníky.

Jak funguje náš močový systém?

Jak funguje náš močový systém?

Přemýšleli jste někdy, jak vypadá vylučovací systém jedince, který se v noci počůrává? Je stejný nebo jiný než u těch, kteří zvládnou prožít noc v suchu?

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image