Hlavně žádná legrace aneb když moč uniká při smíchu

Enuresis risoria může znít jako nějaké zaklínadlo z Harryho Pottera. Ve skutečnosti jde o diagnózu, která trápí skoro 10 % mladistvých dívek. Problém spočívá v nekontrolovaných únicích moči v důsledku silného smíchu. Kdy je vhodné navštívit lékaře? A existuje vlastně účinná pomoc?


Hlavně žádná legrace aneb když moč uniká při smíchu
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Když smích nepomáhá

Enuresis risoria je někdy označována také jako giggle incontinence neboli inkontinence moči asociovaná se smíchem. Historicky byla zaměňována za stresovou inkontinenci. Při té je na vině ochabnutí svalů pánevního dna a moč tak uniká při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku (při smíchu, kašli, zvedání těžkých břemen atd.). U mladistvých je však tento typ inkontinence spíše vzácný.

U enuresis risoria dochází k významnému vyprázdnění močového měchýře pouze během smíchu, přičemž úniky nejsou doprovázeny jinými příznaky, jako například nutkáním na močení. Jakmile smích odezní, zůstává funkce močového měchýře úplně normální. Tímto typem inkontinence mohou trpět děti již od pěti let, ale nevyhýbá se ani mladistvým. Až v 90 % případů je vázána na dívčí pohlaví.

Nejvíc trpí psychika

Popsané potíže jsou pro dotyčného často velmi psychicky náročné. Počurávající se dívky sužují pocity viny, ačkoliv za své obtíže ani v nejmenším nemohou. Problém často vede k sociální izolaci a omezování různých činností. Tyto děti a mladiství se vyhýbají školním aktivitám a výletům. Snaží se vyvarovat smíchu. Mohu tak působit namyšleným dojmem, někdy zase jako samotáři či podivíni. Bývají terčem šikany. Reakce vrstevníků celou situaci ještě zhoršují. Posměch a neustálé narážky dokážou dětskou psychiku výrazně podlomit. Velmi důležitý je proto postoj celé rodiny. Ta by měla k problému přistupovat velmi citlivě a s maximálním pochopením. V žádném případě by za pomočení se dítěte neměly padat tresty, naopak, velmi důležitá je motivace.

Kdy vyhledat specialistu?

Příčina vzniku enuresis risoria není ještě plně objasněna. Předpokládá se uplatnění více faktorů. Výzkumy naznačují účast centrální nervové soustavy, podobně jako například u kataplexie (náhlá nekontrolovatelná svalová slabost) a dysfunkci svaloviny močového měchýře a svalstva pánevního dna. Jistý vliv má pravděpodobně také pozitivní rodinná anamnéza. Pokud se úniky moči stávají dětem starším pěti let, mělo by být doporučeno urologické vyšetření. Pro stanovení správné diagnózy je zapotřebí odebrání podrobné anamnézy. V té se lékař zaměřuje například na detaily vyprazdňování močového měchýře či na historii zánětů močových cest. Součástí je také vyplnění mikčního deníku. Jedná se o podrobný záznam příjmu tekutin, frekvence chození na toaletu a záznam vymočených objemů, které si pacient zaznamenává po dobu minimálně tří dnů. Následovat by mělo fyzikální vyšetření břišní, genitální a bederně-kostrční oblasti. Mezi další pomocná vyšetření patří ultrazvuk, uroflowmetrie, případně urodynamické vyšetření.

Léčba není jednoduchá

V léčbě se uplatňují především režimová opatření: vyloučení kofeinových nápojů, léčba případné zácpy, dostatečný pitný režim či trénink močového měchýře. Poměrně velkou účinnost vykazuje tzv. biofeedback (technika mysli a těla, která zahrnuje použití vizuální nebo sluchové zpětné vazby k získání kontroly nad nedobrovolnými tělesnými funkcemi).

Z léků se uplatňují anticholinergika, která snižují aktivitu močového měchýře, případně také antikonvulziva (antiepileptika) či antidepresiva. Pacientům, kteří nereagují na léčbu, může pak být předepsán lék ze skupiny stimulancií a kognitiv. 

Enuresis risoria není závažné onemocnění, ale má dalekosáhlý vliv na psychiku a sociální stabilitu dítěte. Podpora rodiny hraje v léčbě velikou roli. Ačkoliv samotná léčba nebývá jednoduchá, dobrou zprávou zůstává, že potíže se se zvyšujícím věkem často zlepšují nebo zcela vymizí.

(mraf)

Zdroje:

  1. Turner, A. Giggle incontinence – not a laughing matter! Urology News, 4 May, 2023. Dostupné z: www.urologynews.uk.com/features/features/post/giggle-incontinence-not-a-laughing-matter
  2. Dutta, S. S. Understanding giggle incontinence: causes, symptoms, and management. News Medical Life Science, Feb 27 2024. Dostupné z: www.news-medical.net/news/20240227/Understanding-giggle-incontinence-Causes-symptoms-and-management.aspx
  3. Jozefowicz, K., Maternik, M., Zurowska, A. M. Biofeedback treatment of giggle incontinence in a teenager. Polski Merkuriusz Lekarski. 2009; 27(159): 236–238. Dostupné též z: www.researchgate.net/publication/38010229_Biofeedback_treatment_of_giggle_incontinence_in_a_teenager
  4. Pez: Stresová inkontinence, nebo enuresis risoria? Prosestru.cz, 23. 10. 2018. Dostupné z: www.prosestru.cz/tema/inkontinence/detail/stresova-inkontinence-nebo-enuresis-risoria-106046
Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Za nočním pomočováním mohou stát i geny

Za nočním pomočováním mohou stát i geny

Zdědí-li po nás dítě kudrnaté vlasy nebo velké oči, pravděpodobně budeme rádi. Některé geny bychom ale potomkům raději nepředali. Primární noční enuréza patří mezi poruchy, na jejichž vzniku se podílí řada faktorů, geny nevyjímaje.

Když za počuráváním se stojí psychosomatika

Když za počuráváním se stojí psychosomatika

Ambulance dětských lékařů navštěvuje každoročně čím dál více dětí, které trápí bolesti břicha, hlavy, trpí nechutenstvím, mají potíže se spánkem nebo se počurávají ve věku, kdy by měly zvládnout moč udržet. Ačkoliv je dítě podrobně vyšetřeno, nemusí být zjištěn žádný zdravotní problém, který by potíže vysvětloval. Na vině bývá totiž velmi často psychosomatika.

Co víme o příčinách nočního pomočování u dětí?

Co víme o příčinách nočního pomočování u dětí?

Noční pomočování neboli noční enuréza bývá u dětí do pěti let zcela běžnou záležitostí. Jde o přirozený vývojový projev dozrávání močové a nervové soustavy. Pokud se však noční „nehody“ objevují u starších dětí, je na čase začít pátrat po jiných příčinách.

Potíže s pomočováním: buďte dítěti oporou

Potíže s pomočováním: buďte dítěti oporou

Noční pomočování je poměrně častým problémem. Podle odhadů trpí takzvanou noční enurézou asi pětina všech dětí ve věku 5 let. Obtíže se však nevyhýbají starším ani mladším jedincům. Tento problém dokáže napáchat značné škody na psychické pohodě dítěte. Dobrá zpráva je, že potíže se dají úspěšně řešit. Je však třeba se obrnit trpělivostí a být dítěti velkou oporou.

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Enuréza je stresujícím faktorem nejen v životě dítěte. Jistou míru zátěže pociťuje celá rodina. Doufat, že se potíže vyřeší časem, se přitom nevyplácí. Následky mohou být celoživotní.

Enuréza netrápí jen malé děti, ale i téměř dospělé

Enuréza netrápí jen malé děti, ale i téměř dospělé

Až 2 z 10 mladých dospělých lidí trpí nepříjemným zdravotním problémem – nočním pomočováním. Tzv. enuréza obtěžuje jak mladé muže, tak dospívající ženy. Zejména pak ty jedince, kteří již měli s pomočování potíže v dětství. Řešení naštěstí existuje.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image