Přestaňme z nočního pomočování dělat tabu!

Trápíte se kvůli nočním nehodám vašeho dítěte? Nic si nevyčítejte, jde o zdravotní problém, který „správnou“ výchovou neovlivníte.


Přestaňme z nočního pomočování dělat tabu!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Stydíte se, že se vaše dítě v noci stále počůrává? Nebojte, nejste v tom sami. I přes to, že nejde o nic neobvyklého, pomočování je všeobecně tolerováno pouze u malých miminek a pak u starých nemohoucích lidí. A přitom každé páté dítě do pěti let věku nevydrží přes noc suché. Ani později ale nejde o nic vzácného. V sedmi letech se problém s počůráváním týká každého desátého, v deseti noční pomočování pozlobí 3 % dětí a v 15 letech se s enurézou stále potýká 1–2 % dospívajících.

Není to ničí chyba

Pro rodiče je podstatné si uvědomit, že i když si mohou připadat, že selhali, není tomu tak. Noční pomočování není vaše chyba. Není to vaše selhání. Není to ale ani chyba dítěte. Jeho nervová soustava a močový měchýř potřebují ještě nějaký čas na to, aby mohly dozrát. Proto neobviňujte sebe ani své dítě, přineslo by vám to stres a dost možná by to obtíže ještě zhoršilo.

„Dobré rady“ okolí

Je pochopitelné, že zůstat klidný a věrný tomu, že vaše dítě potřebuje jen nějaký čas a léčbu, může být, pokud čelíte tlaku z okolí, značně obtížné. Není nikterak příjemné poslouchat rady, ač dobře míněné, od někoho, kdo tématu nočního pomočování vůbec nerozumí. A už vůbec není příjemné, pokud vás takový člověk odsuzuje a dává vám najevo, že on by si se svým dítětem určitě poradil. To jistě jednoho znejistí a nepřipadá si zrovna jako rodič roku. Není se pak co divit, že po takových zkušenostech o vašich rodinných trablech raději mlčíte a necháváte si je pro sebe.

Nemlčte, mluvte s lékařem

Pomočování, a zvláště u starších dětí, patří mezi témata, která obvykle zamlčíte, nebo dokonce i zalžete, že je vše už v pořádku a dítě se vyléčilo. Ten, před kým byste ale nic zatajovat neměli, je dětský lékař. Zbytečným vyčkáváním můžete dítě uvrhnout do situací, které mu budou nepříjemné a negativně se podepíšou na jeho duševním zdraví a vztazích v dětském kolektivu. Informujte pediatra o nočním pomočování, zapisujte si, kolik toho dítě vypije a veďte si mikční kartu. Nechte si poradit, jak dále postupovat, a návštěvy ordinací doporučených specialistů neodkládejte.

Režimová opatření i léky

Léčba enurézy se opírá o dodržování režimových opatření a případnou léčbu farmaky. Mezi režimová opatření se řadí úprava pitného režimu, kdy na noc se množství vypitých tekutin omezuje. U pacienta je vhodné dbát na spánkovou hygienu a poté pravidelné močení se zaměřením na případné obtíže, jako je např. odkapávání moči. Až 75 % dětí s nočním pomočováním trápí zácpa. Je proto důležité se zaměřit i na její léčbu.

Pokud vám bude okolí skálopevně tvrdit, že režimová opatření zaberou, nevěřte mu. Jejich účinnost je většinou kolem 20 %. Jak vidíte, jde o hlubší problém, který nevyřešíte tou „správnou“ výchovou. Pokud režimová opatření nebyla úspěšná, lze je doplnit farmakoterapií, jejíž účinky po postupném vysazení přetrvávají u 60 % dětí.

Buďte silní

Vydržet nátlak okolí, jeho posměšky a ústrky není nejjednodušší. Jste ale dospělí a zároveň rodiče. Mlčením, mlžením, nebo dokonce lhaním problém vašeho dítěte nevyřešíte. Buďte dětem dobrým vzorem. Ukažte jim, že zdravotní obtíže nejsou něco, za co se musí stydět. Veďte je k zodpovědnému přístupu ke svému zdraví a naučte je se nebát řešit své potíže s lékařem. Buďte jim oporou.

(rhl)

Zdroje:

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Ještě ve třetí třídě se Tonda občas v noci počural

Ještě ve třetí třídě se Tonda občas v noci počural

Do Tondových pěti let maminka jeho noční nehody příliš neřešila. Počurával se často, zhruba každou druhou noc, ale holt dostal plenu a jeho rodiče doufali, že problém sám s věkem odezní. Jenže pak se narodil jeho mladší bráška Ondra a maminka se raději obrátila na odborníky.

Noční pomočování u dětí: do kolika let se jedná o běžný jev?

Noční pomočování u dětí: do kolika let se jedná o běžný jev?

Noční enuréza označuje mimovolný únik celého objemu močového měchýře ve spánku. Potíže primárního nočního pomočování se týkají zejména dětí, mohou ale přetrvávat až do dospělosti. Dokdy lze tento problém brát jako nezávažný a kdy už je nutné vyhledat odborníka?

Jaké další onemocnění může signalizovat noční pomočování?

Jaké další onemocnění může signalizovat noční pomočování?

Počurávání u dětí do 5. roku se děje v důsledku dozrávání nervové soustavy a močového měchýře, jedná se tedy o přirozený vývoj. Pokud se však mimovolní úniky objevují i ve vyšším věku, je namístě vzít dítě na vyšetření k pediatrovi, protože se může jednat o příznak jiného závažného onemocnění.

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Enuréza je stresujícím faktorem nejen v životě dítěte. Jistou míru zátěže pociťuje celá rodina. Doufat, že se potíže vyřeší časem, se přitom nevyplácí. Následky mohou být celoživotní.

Zápis do školky? Beze strachu i s enurézou

Zápis do školky? Beze strachu i s enurézou

Naučit se zcela ovládat svůj močový měchýř, to chce čas. Některým dětem to jde rychle, jiné potřebují více trpělivosti. Zkušení profesionálové, kteří s dětmi pracují, tohle vědí. Není proto nutné ochudit v tomto směru pomalejšího potomka o zábavu s vrstevníky.

Kdy je na nočník ještě brzy

Kdy je na nočník ještě brzy

Období druhého a třetího roku života dítěte je výjimečné v mnoha aspektech. Dítě je často již schopné kontrolovat vylučování stolice a moči a začíná být vysazováno na nočník. Rady pediatrů na toto téma by se daly shrnout do tří slov: neuspěchat, netrestat a nesrovnávat!

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image