Přestaňme z nočního pomočování dělat tabu!

Trápíte se kvůli nočním nehodám vašeho dítěte? Nic si nevyčítejte, jde o zdravotní problém, který „správnou“ výchovou neovlivníte.


Přestaňme z nočního pomočování dělat tabu!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Stydíte se, že se vaše dítě v noci stále počůrává? Nebojte, nejste v tom sami. I přes to, že nejde o nic neobvyklého, pomočování je všeobecně tolerováno pouze u malých miminek a pak u starých nemohoucích lidí. A přitom každé páté dítě do pěti let věku nevydrží přes noc suché. Ani později ale nejde o nic vzácného. V sedmi letech se problém s počůráváním týká každého desátého, v deseti noční pomočování pozlobí 3 % dětí a v 15 letech se s enurézou stále potýká 1–2 % dospívajících.

Není to ničí chyba

Pro rodiče je podstatné si uvědomit, že i když si mohou připadat, že selhali, není tomu tak. Noční pomočování není vaše chyba. Není to vaše selhání. Není to ale ani chyba dítěte. Jeho nervová soustava a močový měchýř potřebují ještě nějaký čas na to, aby mohly dozrát. Proto neobviňujte sebe ani své dítě, přineslo by vám to stres a dost možná by to obtíže ještě zhoršilo.

„Dobré rady“ okolí

Je pochopitelné, že zůstat klidný a věrný tomu, že vaše dítě potřebuje jen nějaký čas a léčbu, může být, pokud čelíte tlaku z okolí, značně obtížné. Není nikterak příjemné poslouchat rady, ač dobře míněné, od někoho, kdo tématu nočního pomočování vůbec nerozumí. A už vůbec není příjemné, pokud vás takový člověk odsuzuje a dává vám najevo, že on by si se svým dítětem určitě poradil. To jistě jednoho znejistí a nepřipadá si zrovna jako rodič roku. Není se pak co divit, že po takových zkušenostech o vašich rodinných trablech raději mlčíte a necháváte si je pro sebe.

Nemlčte, mluvte s lékařem

Pomočování, a zvláště u starších dětí, patří mezi témata, která obvykle zamlčíte, nebo dokonce i zalžete, že je vše už v pořádku a dítě se vyléčilo. Ten, před kým byste ale nic zatajovat neměli, je dětský lékař. Zbytečným vyčkáváním můžete dítě uvrhnout do situací, které mu budou nepříjemné a negativně se podepíšou na jeho duševním zdraví a vztazích v dětském kolektivu. Informujte pediatra o nočním pomočování, zapisujte si, kolik toho dítě vypije a veďte si mikční kartu. Nechte si poradit, jak dále postupovat, a návštěvy ordinací doporučených specialistů neodkládejte.

Režimová opatření i léky

Léčba enurézy se opírá o dodržování režimových opatření a případnou léčbu farmaky. Mezi režimová opatření se řadí úprava pitného režimu, kdy na noc se množství vypitých tekutin omezuje. U pacienta je vhodné dbát na spánkovou hygienu a poté pravidelné močení se zaměřením na případné obtíže, jako je např. odkapávání moči. Až 75 % dětí s nočním pomočováním trápí zácpa. Je proto důležité se zaměřit i na její léčbu.

Pokud vám bude okolí skálopevně tvrdit, že režimová opatření zaberou, nevěřte mu. Jejich účinnost je většinou kolem 20 %. Jak vidíte, jde o hlubší problém, který nevyřešíte tou „správnou“ výchovou. Pokud režimová opatření nebyla úspěšná, lze je doplnit farmakoterapií, jejíž účinky po postupném vysazení přetrvávají u 60 % dětí.

Buďte silní

Vydržet nátlak okolí, jeho posměšky a ústrky není nejjednodušší. Jste ale dospělí a zároveň rodiče. Mlčením, mlžením, nebo dokonce lhaním problém vašeho dítěte nevyřešíte. Buďte dětem dobrým vzorem. Ukažte jim, že zdravotní obtíže nejsou něco, za co se musí stydět. Veďte je k zodpovědnému přístupu ke svému zdraví a naučte je se nebát řešit své potíže s lékařem. Buďte jim oporou.

(rhl)

Zdroje:

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Noční pomočování: nehledejte viníka, hledejte řešení

Noční pomočování: nehledejte viníka, hledejte řešení

Noční pomočování je poměrně běžným a většinou nezávažným problémem dětského věku. Únik moči během spánku nijak neovlivňuje zdravý růst dítěte. Epizody nočního pomočování však mohou značně ovlivnit psychiku dítěte i celé rodiny. Rodiče by v žádném případě neměli vinit z pomočování svého potomka nebo sami sebe. Vědomá chyba totiž nebývá ani na jedné straně.

Enuréza netrápí jen malé děti, ale i téměř dospělé

Enuréza netrápí jen malé děti, ale i téměř dospělé

Až 2 z 10 mladých dospělých lidí trpí nepříjemným zdravotním problémem – nočním pomočováním. Tzv. enuréza obtěžuje jak mladé muže, tak dospívající ženy. Zejména pak ty jedince, kteří již měli s pomočování potíže v dětství. Řešení naštěstí existuje.

Co víme o příčinách nočního pomočování u dětí?

Co víme o příčinách nočního pomočování u dětí?

Noční pomočování neboli noční enuréza bývá u dětí do pěti let zcela běžnou záležitostí. Jde o přirozený vývojový projev dozrávání močové a nervové soustavy. Pokud se však noční „nehody“ objevují u starších dětí, je na čase začít pátrat po jiných příčinách.

Když režimová opatření nepomůžou…

Když režimová opatření nepomůžou…

Vašemu dítěti je více než pět let a stále nevydrží v noci v suchu. Na radu lékařů jste zavedli veškerá možná režimová opatření, ať už se jedná o režim spánkový, pitný, nebo režim močení – vše máte v malíku. Přesto výsledek žádný. Co teď? Jsou léky řešením, nebo se jim máme raději vyhnout?

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU na téma noční pomočování dětí v pořadu Sama doma můžete zhlédnout zde.

Počurávání dětí může být příznakem cukrovky

Počurávání dětí může být příznakem cukrovky

Cukrovka 1. typu je celoživotní onemocnění, při kterém se inzulín v těle tvoří v nedostatečném množství. Hlavní funkce tohoto hormonu spočívá v hospodaření s krevním cukrem. Nemoc se většinou projeví buď v raném dětství, anebo v dospívání a jediná léčebná možnost spočívá v aplikaci inzulínu. Jak se cukrovka u dětí může projevovat?

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image