Rodiče se styděli, že se jejich 12letý syn počurává
Ještě v páté třídě na základní škole se Martin jednou až dvakrát týdně v noci počural. Odmítal proto jezdit na jakékoliv hromadné akce spojené s nočním přespáváním. Situace se postupně začala měnit až po návštěvě specialisty.
Když bylo Martinovi 5 let, skoro každou noc se budil v mokré postýlce. Rodiče situaci konzultovali v rámci preventivní prohlídky u praktického dětského lékaře, který navrhl zavést režimová opatření a vyčkat. Chlapcovy obtíže se však nezlepšovaly, za celou dobu neměl jediné období bez mokrých příhod. Na následujících prohlídkách se pediatr na noční pomočování u Martina neptal a rodina jej také nezmiňovala, styděla se. Až ve 12 letech chlapce se obrátila na specializované nefrologické pracoviště.
Režimové opatření a léčba
Lékařka provedla u chlapce základní klinické a laboratorní vyšetření i ultrazvuk dolních močových cest. Vše bylo v pořádku. Při hodnocení pitné i mikční karty nenašla nic nestandardního, pouze fakt, že chlapec je zvyklý pít večer. Martinovi předepsala léky a také mu doporučila režimové opatření s tím, že pít má především dopoledne a časně odpoledne, večer tekutiny omezovat. Nefroložka také navrhla vyřadit sladké a sycené nápoje i tekutiny, které obsahují kofein a tein.
Během následujících 3 měsíců se Martin počural pouze 2× a při další kontrole za půl roku rodina uvedla, že syn byl zcela bez příhody. Chlapec přestal užívat léky a už jen dodržuje doporučený režim.
Noční pomočování u starších dětí
Podle praktické lékařky pro děti a dorost a zároveň nefroložky MUDr. Marie Kmoníčkové se s nočním pomočováním potýká zhruba 20–25 % 5–6letých dětí. S každým dalším rokem věku se obtíže spontánně upraví zhruba u 20 % z nich. „Ve věkové populaci náctiletých není tedy noční pomočování až tak frekventní. Nicméně děti, které trpí těmito obtížemi a u nichž není problém řešen, jsou poměrně výrazně hendikepovány, trpí nižším sebevědomím a mohou si nést problémy s tím spojené do dalšího života,“ konstatovala MUDr. Kmoníčková.
Úspěšnost léčby je vysoká
Příčinou nočního pomočování v této věkové kategorii bývá buď tzv. prosté noční pomočení, anebo jde o projev dysfunkce dolních močových cest. Pokud lékaři vyloučí funkční poruchu, jako se tomu například stalo u 12letého Martina, zpravidla dětem předepisují léky s obsahem hormonu vazopresinu a doporučují režimová opatření. V opačných případech je namístě volit mezi několika různými léčivy, která odpovídají zjištěné poruše.
„Pokud pacienti dodržují námi doporučená režimová opatření, eventuálně pravidelně užívají předepsanou medikaci a současně mají oporu v rodině, je úspěšnost našich léčebných opatření velmi vysoká,“ uvedla MUDr. Kmoníčková. V opačném případě často pomůžou hormonální změny v souvislosti s pubertou. Zhruba 1–2 % dospělé populace se však s nočním pomočováním potýkají i v dospělosti. Také existuje skupina jedinců, tzv. dependentních na DDAVP, kteří se dočasně zbaví obtíží vlivem léčby, ovšem při jejím vysazení se tyto problémy obnoví.
(lek)