Noční počurávání dětí ovlivňuje kvalitu jejich spánku

Noční nekontrolovatelné úniky moči jsou považovány za problém u dětí starších 5 let. V tomto věku by už dítě mělo svůj močový měchýř ovládat. V opačném případě může noční pomočování negativně ovlivňovat nejen jeho psychiku, ale i spánkový rytmus.


Noční počurávání dětí ovlivňuje kvalitu jejich spánku
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Spánek má několik fází

Během spánku dochází k útlumu činnosti kůry mozkové za účelem obnovení normální funkce nervových buněk. Spánkový cyklus se skládá ze tří etap: non-REM fáze, REM fáze a bdění. Non-REM fáze je tvořena čtyřmi stadii od povrchního po nejhlubší spánek. U mladých lidí by měla tvořit téměř 70 % doby spaní. Jejím základním rysem je utlumení životních funkcí, pokles krevního tlaku a také zpomalení dýchání. Po non-REM fázi nastupuje fáze REM, pro niž jsou typické rychlé pohyby očí přes zavřená víčka, pohyby svalů či nepravidelné dýchání. V této části spánku se často dostavují živé sny, které si po probuzení lidé mohou pamatovat. Když fáze REM skončí, celý cyklus se v průběhu noci několikrát opakuje. Po spánku nastává fáze bdění. Jedná se o stav, při němž je člověk schopný vnímat a reagovat na různé podněty, které se kolem něho dějí.

Na vině může být porucha 

U některých dětí se problémy s nočním pomočováním dávají do souvislosti s obtížným probouzením ze spánku. Ačkoliv přesná příčina této tzv. poruchy budicí reakce není doposud konkrétně zjištěná, předpokládá se, že se na ní podílí více faktorů. Podle některých studií byla u dětí, které se potýkají s nočním pomočováním, zjištěna častější přítomnost pravidelných pohybů dolních končetin a takzvaná fragmentace spánku neboli jeho přerušování. Tyto projevy jsou spojeny se sníženou kvalitou spánku, s čímž souvisí i následné zhoršení výkonu a pozornosti dítěte během dne. Navíc deficit spánku může činit jedince náchylnější k rozvoji duševních onemocnění, jakými jsou úzkosti či deprese. Ze studií také vyplývá, že v těchto případech je účinná léčba hormonálním lékem, jenž snižuje množství moči. Po šestiměsíční léčbě se u dětí zlepšil denní výkon, snížila se míra poruchy pozornosti, zlepšila se také poslechová paměť a celkově se zlepšila kvalita jejich života.

Noční pomočování nijak zásadně neohrožuje zdraví dítěte a často tento problém s přibývajícím věkem postupně vymizí. Nicméně se jedná o velmi stresující záležitost, která ovlivňuje spánek dítěte, jeho psychiku a s tím velice úzce související kvalitu jeho života. Negativně samozřejmě působí i na chod celé rodiny.

Dnešní léčebné postupy směřují k regulaci tvorby moči v nočních hodinách. Samotné léčbě by však mělo předcházet pečlivé vyšetření vylučující jiné závažné onemocnění.

(graf)

Zdroje:

https://www.prolekare.cz/tema/enureza-nykturie/detail/nocni-enureza-deti-je-cas-zacit-jednat-5747

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1087079219301960

https://www.tuck.com/sleep-enuresis-bedwetting/

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Noční pomočování: jak často trápí děti poruchy vyměšování?

Noční pomočování: jak často trápí děti poruchy vyměšování?

Primární noční enuréza (prvotní pomočování) je vývojově podmíněný fenomén, který neohrožuje tělesné zdraví dítěte. Samovolný únik moči během spánku přesto dokáže napáchat značné škody na rozvíjející se psychice dítěte. O jak častý jev se jedná a které děti jsou v ohrožení?

Deset mýtů o nočním pomočování u dětí

Deset mýtů o nočním pomočování u dětí

Přestože noční pomočování děti nijak vážně neohrožuje, může mít vliv na pohodu celé rodiny. Jeho úspěšné odstranění vyžaduje od rodičů porozumění a trpělivost. Nenechte se zmást mýty a začněte s ním bojovat vybaveni správnými informacemi.

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Včasný záchyt onemocnění a vlídný a trpělivý přístup rodičů – to jsou dvě z hlavních „ingrediencí“, které jsou třeba pro léčbu sekundární enurézy. Jde o noční pomočování, jež se objevilo v době, kdy se dítě v noci již nepočurávalo. Jak k tomuto problému přistupovat? To se mimo jiné dočtete v následujícím rozhovoru s praktickou lékařkou pro děti a dorost MUDr. Marií Kmoníčkovou, která se problematikou sekundární enurézy dlouhodobě zabývá. Případné dotazy jí můžete položit v naší online poradně.

Rodiče dětí, které se počůrávají – nezapomeňte pečovat i o sebe!

Rodiče dětí, které se počůrávají – nezapomeňte pečovat i o sebe!

Neustále přemýšlíte, jak pomoct vašemu dítku, a přitom už sami nevíte, kde vám hlava stojí? Myslete i na sebe!

Kromě léčby pomohla i výborná spolupráce s rodinou osmileté Elišky

Kromě léčby pomohla i výborná spolupráce s rodinou osmileté Elišky

Eliška dosud vážně nestonala, s ničím se dlouhodobě neléčí. Její psychomotorický vývoj i růst jsou zcela v normě. Ráda sportuje, v době návštěvy naší ordinace chodila do druhé třídy. S maminkou přišla kvůli nočnímu pomočování. Přes den je bez plenky od 2,5 let, ale v noci zatím vydržela suchá maximálně týden v kuse. Zhruba pětkrát až šestkrát týdně se pomočovala, jiné symptomy (stavy výrazného nucení na močení, úniky moče v bdělém stavu, zácpu, infekce močových cest) neměla.

Jaké další onemocnění může signalizovat noční pomočování?

Jaké další onemocnění může signalizovat noční pomočování?

Počurávání u dětí do 5. roku se děje v důsledku dozrávání nervové soustavy a močového měchýře, jedná se tedy o přirozený vývoj. Pokud se však mimovolní úniky objevují i ve vyšším věku, je namístě vzít dítě na vyšetření k pediatrovi, protože se může jednat o příznak jiného závažného onemocnění.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image