Jaké další onemocnění může signalizovat noční pomočování?

Počurávání u dětí do 5. roku se děje v důsledku dozrávání nervové soustavy a močového měchýře, jedná se tedy o přirozený vývoj. Pokud se však mimovolní úniky objevují i ve vyšším věku, je namístě vzít dítě na vyšetření k pediatrovi, protože se může jednat o příznak jiného závažného onemocnění.


Jaké další onemocnění může signalizovat noční pomočování?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Infekce jako spouštěč cukrovky

Když Péťa nastoupil do školky, začal být často nemocný. Opakovaně se potýkal se záněty dýchacích cest a bylo nezbytné jej léčit pomocí antibiotik. V pěti letech se chlapci udělalo po lyžování špatně, byl bledý a unavený. Následovalo vyšetření u pediatra, který diagnostikoval další zánět dýchacích cest. Zdravotní stav Péti se však postupně zhoršoval. Během noci se dokonce začal znova počurávat, přes den měl neustále žízeň a prohlubovala se u něj únava. Při dalším vyšetření u něj odborník zjistil vysokou hladinu cukru v krvi a v moči přítomnost acetonu. U chlapce byla diagnostikována cukrovka 1. typu.

Toto onemocnění může být jednou z příčin nočního pomočování u dětí. Prvním příznakem nemoci bývá nadměrná žízeň doprovázená zvýšeným výdejem moči. Až u poloviny dětských pacientů se přidružuje sekundární noční enuréza neboli návrat nočního pomočování po předchozím suchém intervalu, který trval minimálně šest měsíců. Všechny tyto příznaky se zpravidla objevují několik týdnů před samotným stanovením diagnózy cukrovky 1. typu. Častým spouštěčem, podobně jako u malého Péti, bývá právě prodělaný zánět. Pokud není toto onemocnění rozpoznáno včas, rozvíjí se u dítěte závažný stav, který jej může ohrozit na životě.

Chrápání či změny nálady nejsou normální

Zhruba u 3 % dětské populace se vyskytuje obstrukční spánková apnoe. Tyto děti mají zbytnělé nosní mandle v kombinaci s lehkými anatomickými změnami horních dýchacích cest. V důsledku těchto změn dochází během spánku k opakovaným zástavám dechu, které trvají několik desítek sekund. Spánek je nekvalitní, dítě se opakovaně probouzí, chrápe, zrychluje se jeho srdeční činnost a také mu stoupá tlak krve. Podle některých studií bývá až v 47 % případů spánková apnoe doprovázena noční enurézou. Ráno se dítě obtížně budí, je mrzuté a může si stěžovat na bolesti hlavy. S tím souvisejí poruchy soustředění, změny nálady či podrážděnost. Léčba v tomto případě spočívá v chirurgickém odstranění zvětšené nosní mandle, což vede ve většině případů k úpravě dýchání a ústupu dalších obtíží.

Pomočování může být také příznakem infekce

Dalším spouštěčem nočního pomočování může být infekce močových cest. Pro toto onemocnění jsou typické častější návštěvy toalety, pálení či řezání při močení či úniky moči během dne. Při závažnější infekci se objevují teploty a bolesti v bedrech, případně krev v moči. Léčba spočívá v nasazení antibiotik. Při opakujících se zánětech je potřeba pátrat po příčinách jejich vzniku. U dítěte je nutné vyloučit anatomické odchylky močových cest, jakými jsou například zúžená močová trubice nebo zpětný tok moči z močového měchýře do močovodu či ledviny.

Mezi další závažné příčiny, které mohou vést k nočnímu pomočování u dětí, patří úrazy či infekce nervové soustavy, onemocnění svaloviny zajišťující vyprazdňování močového měchýře nebo epilepsie. 

Noční pomočování je častým problémem dětských pacientů, v 5 letech trápí asi 20 % dětí. Ve většině případů dochází s přibývajícím věkem k samovolné úpravě obtíží. Pokud však počurávání přetrvává i po 5. roce nebo se přidají i další potíže, je důležité vyhledat lékaře, který vypátrá příčinu a zahájí patřičnou léčbu.

(mraf)

Zdroje:

https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2010/01/06.pdf

https://www.aafp.org/afp/2014/1015/p560.html

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Kvůli nočnímu pomočování nemusíte dítěti tábor zakazovat

Kvůli nočnímu pomočování nemusíte dítěti tábor zakazovat

Bylo by zbytečné odepírat dítěti výlety či různé aktivity s kamarády jen kvůli nočnímu pomočování. Napovíme, jak se na podobné dobrodružství správně připravit.

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Deprese, nízké sebevědomí, poruchy spánku nebo samovolný únik moči. To je výčet jen některých obtíží, jež se mohou projevit u lidí, kteří v dětství trpěli nočním pomočováním a jejichž obtíže nikdo adekvátně neléčil.

Počurávání dětí může být příznakem cukrovky

Počurávání dětí může být příznakem cukrovky

Cukrovka 1. typu je celoživotní onemocnění, při kterém se inzulín v těle tvoří v nedostatečném množství. Hlavní funkce tohoto hormonu spočívá v hospodaření s krevním cukrem. Nemoc se většinou projeví buď v raném dětství, anebo v dospívání a jediná léčebná možnost spočívá v aplikaci inzulínu. Jak se cukrovka u dětí může projevovat?

Nezapadá vaše dítě do kolektivu? Tady jsou čtyři tipy, jak mu pomoci s hledáním kamarádů

Nezapadá vaše dítě do kolektivu? Tady jsou čtyři tipy, jak mu pomoci s hledáním kamarádů

Dítě, které trpí nočním pomočováním, může být v navazování vztahů s vrstevníky stydlivé a plaché. Rodiče však mohou hodně pomoci – nejen vstřícností, ale i nenásilným tréninkem.

Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař

Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař

Počůrávání je u malých dětí poměrně běžná potíž. Existují však situace a stavy, kdy je nutné zpozornět a raději zajít s dítětem k lékaři.

Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování (enuréza) může mít řadu důvodů. Jedním z faktorů, které se na tomto nepříjemném problému mohou podílet, je zvýšená tvorba moči v nočních hodinách. Kapacita močového měchýře pak nedostačuje objemu moči a dítě se v noci pomočí.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image