Dovolená s dítětem, které se v noci počurává? Jde to!
Vaše dítě má čas od času noční nehodu a vy se trápíte, jak zvládne pobyt v hotelu nebo u příbuzných? Nebo dokonce uvažujete o táboře? Situace nemusí být tak hrozná, jak se na první pohled zdá.
Cestování s dětmi není vždy jednoduché. Chce to pořádnou přípravu. A co teprve, když cestujete s dítětem, které se občas v noci pomočí! Ačkoliv doma máte zajetou rutinu a řád, na dovolené nebo u příbuzných tato pravidla ne vždy platí. Děti často jedí potraviny a pijí nápoje, které mají jinak v omezeném množství, a také často chodí později spát. Je tedy normální, že jste ve stresu. Nejste ale jediní. I vaše dítě má své obavy a úzkosti. Nechce se cítit zahanbeně. A i když se to zprvu nemusí zdát, nejde o nic, co by nešlo zvládnout. Na co všechno se dopředu připravit a co nezapomenout s sebou přibalit?
Praktické rady na cesty
- Ubytování – podle toho, kde budete nocovat, se můžete připravit na spaní. Budete u příbuzných a mohou vám nabídnout náhradní prostěradlo? Nebo přespíte v hotelu, kde si můžete říct o další ložní prádlo předem? Nocujete v kempu? Dobrým řešením je nepropustná vložka do spacáku. Ať už budete kdekoliv, je dobré si dopředu promyslet, jak budete případnou nehodu řešit a jestli je možné oblečení vyprat.
- Chrániče matrace a podložky – ačkoliv vám může rodina nebo personál v hotelu nabídnout čisté lůžkoviny, pokud to jde, vezměte si s sebou chránič matrace nebo podložku. Podložky mohou být i jednorázové a budou se hodit tam, kde nemáte možnost věci vyprat. Při noční nehodě ji jednoduše vyhodíte a vyměníte za novou. Určitě se jedná o pohodlnější řešení než případný ručník pod prostěradlem, který vám mohou navrhovat ostatní.
- Náhradní pyžamo – určitě přibalte pyžamo navíc. Dobrou variantou je koupit dvě stejná pyžama. Pokud se dítě v noci pomočí, může se převléknout do suchého se stejným vzorem a nikdo si ráno ničeho nevšimne. Tento trik pomůže vašemu dítěti situaci lépe zvládnout.
- Speciální boxerky a hajgíny – dobrou volbou může být i speciální dětské prádlo, které se na první pohled ničím neliší od běžného. Obsahuje ale nepropustnou vložku, která zajistí, že moč nevyteče a neznečistí prostěradlo. Jde o dobrou možnost na přespávání ke kamarádům nebo na dětské tábory.
- Režimová opatření – i když je to na dovolené těžké, pokuste se co nejvíce dodržovat zavedený režim. Omezte sladká a slaná jídla navečer, kontrolujte, jestli dítě přes den dostatečně pije a močí. V létě se může snadno stát, že dítě přes den dovádí a večer se snaží pitný režim dohnat.
- Orientace na novém místě – ujistěte se, že vaše dítě ví, jak se z pokoje dostane na toaletu. Pokud to jde, nechte svítit slabé světlo, aby se dítě nebálo a lépe se orientovalo. Můžete se také domluvit, ať se vás nebojí v noci probudit. Určitě to bude snazší než pak řešit počůranou postel.
- Komunikujte – je sice hezké, že se na cestu připravíte vy, ale o tom, co se bude dít v případě nehody, by mělo vědět i vaše dítě. Jestliže mu vysvětlíte, jak budete postupovat na novém místě, bude se cítit mnohem klidnější. A to může pomoct ke klidnému spánku a suché posteli.
- Vše je v pořádku – dítě by mělo vědět, že se nic neděje a že ho máte pořád rádi. Cestování je pro dítě nejenom dobrodružství, ale také stresová záležitost. Všechno bude nové. Tyto aspekty mohou zhoršovat jeho problém s ovládáním močového měchýře přes noc. Uklidnění dítěte a dostatečná laskavost mu pomůžou zůstat v klidu.
Tábory pro dítě s noční neurózou – ano, či ne?
Nebojte, i děti s enurézou mohou jezdit na tábory. Jedná se o poměrně rozšířenou záležitost, takže se nemusíte bát, že by vedoucí neměli s danou problematikou zkušenost. Je ale dobré si s nimi dopředu o této okolnosti promluvit. Vedoucí pak mohou zabránit vysmívání ostatních dětí například tím, že ráno před budíčkem zkontrolují, jestli se dítě nepomočilo. Také mohou pomoct kontrolovat jeho pitný režim. Dítě by mělo být vybaveno uzavíratelným plastovým sáčkem, do kterého si může v posteli schovat pomočené prádlo, aniž by to zaregistrovaly ostatní děti. Kdyby vám přesto přišel běžný tábor pro dítě moc stresující, existují i speciální tábory pro děti s enurézou. Nemusíte tak mít strach, že by vaše dítko o zážitky spojené s táborem přišlo.
(rhl)
Zdroje:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4936340/
- https://www.goodnites.com/en-us/bedwetting/traveling/tips-to-help-you-prepare-for-vacation
- https://bedwettingstore.com/blogs/bedwetting-blog/6-tips-for-traveling-with-a-bedwetter
- https://growingupbilingual.com/tips-traveling-kids-wet-bed/
- https://www.clumsycrafter.com/how-to-travel-with-a-kid-that-wets-the-bed/
- https://www.babycenter.com/child/sleep/tips-for-traveling-with-a-child-who-wets-the-bed_10408741
- https://www.nocvsuchu.cz/novinky/i-dite-s-enurezou-muze-na-tabor-hlavne-bez-stresu-892
CZ-nonP-2200001