Denní pomočování u starších dětí: V jakých případech je nutné zpozornět?

Pokud se vaše pětileté či šestileté dítko stále občas přes den počurává, je zcela pochopitelné, že vás problém trápí a negativně doléhá i na vašeho synka či dceru. Společnost v naší zemi má ohledně kontinence (udržení) moči na děti poměrně striktní nároky a také jde o podmínku k jejich přijetí do předškolních zařízení.


Denní pomočování u starších dětí: V jakých případech je nutné zpozornět?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Od jakého věku je doporučena léčba?

Podle současných názorů močový měchýř dozrává až do pátého roku života jedince. Doporučení k diagnostice a léčbě pomočování dětí se mírně různí. Lze shrnout, že mezi 5. a 6. rokem věku dítěte, které se ať už přes den, v noci, či kombinovaně počurává, by měli rodiče vzít svého potomka na vyšetření a lékař rozhodnout o jeho eventuální léčbě. V případě pouze denního pomočování je vhodné konzultovat situaci s odborníkem i dříve. 

Počurávání přes den je méně časté než noční pomočování. Denní kontinence bývá dosaženo mezi 3. a 4. rokem, noční později, obvykle mezi 5. a 7. rokem života. Při denních únicích moči málokdy dojde k úplnému pomočení, většinou jde spíše o připočurání, kdy si dítě, např. zabrané do hry, nestihne doběhnout na záchod. 

Standardně by se dítě ve věku kolem 5 let mělo denně vyčurat asi 4–8×.

Příčiny denního pomočování u dětí

  • Porucha dozrávání reflexů ovlivňujících močení. Močové cesty a reflex spojený s močením dozrávají postupně. Výjimkou není ani únik moči ještě u 15letých dětí. Chybné dozrávání reflexů může zapříčinit únik moči provázený urgentním močením.
  • Zvýšená dráždivost močového měchýře. Při zvýšené dráždivosti močového měchýře má dítě pocit náhlého nucení na močení již při malém množství moči v močovém měchýři. Příčinou mohou být:
    • emoční vlivy (náhlý strach, radost), 
    • vlivy dráždivých potravin a nápojů, zejména těch obsahujících kofein (čaj, káva, kola, čokoláda aj.).
  • Anatomické anomálie. Příčinou neschopnosti kontroly nad močením mohou být například poruchy vývoje zevního svěrače močové trubice či anomálie močovodu a jeho vyústění. Děti mohou trpět i víceméně kontinuálním únikem moči, především při kašli, fyzické námaze nebo i při pouhém vzpřímení.
  • Dlouhodobé zadržování moči. Tyto problémy mohou vyústit v tzv. paradoxní ischurii, tedy únik moči z přetékání. Ignorování potřeby na močení proto může představovat příčinu problému.
  • Zácpa. Objemná stolice v konečníku může tlačit a mechanicky dráždit spodinu močového měchýře a způsobit tak poruchy močení.
  • Infekce. Infekce močových cest může být příčinou denního i nočního úniku moči, a to i u dětí, které již dokázaly mít nad močovým měchýřem kontrolu. Obecně též jakékoliv horečnaté onemocnění může být u dětí provázeno problémy s kontinencí.
  • Diabetes (cukrovka). Zvýšená potřeba tekutin a únik moči by měly být důvodem k návštěvě lékaře, neboť příčinou může být i porucha metabolizmu cukru.
  • Psychické vlivy. Stresové události v životě dítěte mohou vést k problémům s pomočováním i u chlapců a dívek, kteří již dokázali čistotu udržet. K nejčastějším důvodům patří např. zahájení školní docházky, narození sourozence, změna kolektivu, šikana, hádky rodičů, rozvod apod. 

Kdy je vhodné konzultovat potíže s lékařem?

Stejně jako u jiných potíží i zde platí, že lékaře vyhledáme, kdykoliv si nejsme jistí, zda se ještě jedná o normální stav. V případě nočního pomočování bychom se měli obrátit na odborníka kolem 5. roku věku dítěte. V případě denního počurávání bychom měli lékaře informovat kolem 3.–4. roku našeho potomka. Vždy bychom měli věc konzultovat s lékařem při náhle vzniklém pomočování u dítěte, které již bylo zvyklé udržovat čistotu. Ihned bychom měli vyhledat odborníka také tehdy, je-li pomočování provázeno teplotou či horečkou, bolestí břicha, bolestmi při močení, zapáchající močí či močí s příměsí krve.

Pro správné určení příčiny pomočování můžete být praktickým dětským lékařem odesláni k více specialistům, např. k urologovi, nefrologovi, neurologovi, případně i k psychologovi či psychiatrovi.

(tich)

1) https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2001/05/06.pdf

2) Hanousek L.: Maminko, není mi dobře. Jan Vašut, Havlíčkův Brod, 2019, str. 280–281

3) http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/plne_znani/letaky/Pomocovani_deti.PDF

4) http://urologie.fnol.cz/detska-urologie/pomocovani/

5) https://www.cus.cz/pro-pacienty/detska-urologie-2/nocni-pomocovani-deti/

6) https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/bladder-control-problems-bedwetting-children/symptoms-causes

7) https://www.cus.cz/pro-pacienty/inkontinence-u-deti/

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Noční počurávání u dítěte – zajímavé otázky a odpovědi

Noční počurávání u dítěte – zajímavé otázky a odpovědi

Dětské neduhy a bolístky dokážou rodiče pěkně potrápit. A co teprve když dítě onemocní. Jenže není nemoc jako nemoc. K nočnímu počurávání se většinová společnost staví jako k neschopnosti, takže se není co divit, že se rodiče stresují, jak takovou situaci utajit před okolím. Je více než zřejmé, že chtějí dítě ušetřit posměchu. Ale kromě toho je trápí také plno dalších otázek. Jaké jsou ty nejčastější?

Chodíte místo spaní na záchod? Nykturii lze léčit!

Chodíte místo spaní na záchod? Nykturii lze léčit!

Pokud vás trápí časté noční močení a potřeba vás nutí vstávat víc než jednou za 6–8 hodin, možná trpíte nykturií. Příčin, které za tímto problémem stojí, může být několik. Některé je nutné léčit, v případě jiných stačí změna režimu.

Rozhovor se specialistou na téma pomočování dětí

Rozhovor se specialistou na téma pomočování dětí

Poslechněte si rozhovor se specialistou na pomočování dětí. Host MUDr. Zdeněk Dítě mluví o tom, jak pomoci starším dětem s vyřešením problému nočního pomočování.

Pozor na stres ze začátku školy – může dočasně enurézu zhoršit

Pozor na stres ze začátku školy – může dočasně enurézu zhoršit

Pediatři a dětští urologové řeší u svých malých pacientů problém pomočování celoročně. Září je však tradičně spojeno s nárůstem počtu návštěv, při kterých je právě tato potíž tématem číslo jedna. Příčinou bývá zahájení školy a zavádění nových návyků.

Má strava vliv na pomočování? Zřejmě ne

Má strava vliv na pomočování? Zřejmě ne

Pokud vašeho potomka trápí enuréza, možná uvažujete o tom, nehraje-li v tomto problému roli i jeho stravování. Napovíme, jak a čím se životospráva na enuréze opravdu podílí.

Jak být dítěti oporou, pokud se v noci počůrává

Jak být dítěti oporou, pokud se v noci počůrává

Být dítěti oporou může být někdy složité. Jak rozptýlit jeho obavy, pomoct mu postavit se posměškům spolužáků a na co nezapomenout?

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image