EEG Biofeedback – řeší i noční pomočování

Metoda EEG Biofeeback je čím dál tím častěji skloňována na internetu i v médiích. Na jakém principu spočívá a lze ji využít i v léčbě nykturie?


EEG Biofeedback – řeší i noční pomočování
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Metodu EEG objevil v 60. letech americký neurofyziolog prof. Barry Sterman. Spolu s manželi Otmerovými dodnes pracuje na zdokonalování a propagaci tohoto léčebného postupu.

Princip hry 

V rámci terapeutického sezení EEG Biofeedbacku je pacientovi nejprve snímána elektrická aktivita mozku, která je následně převáděna do speciálního programu. Počítač pak dle EEG pacientovi vygeneruje speciální prvky počítačové hry, které v mozku pomocí zrakové, sluchové a taktilní stimulace navodí požadovanou frekvenci elektrické aktivity mozkových vln. Lze si tedy představit, že pacient je nejprve analyzován a pak je mu vytvořena hra na míru, která mu dovolí v sobě aktivovat nové možnosti. V praxi vše vypadá následovně:

Vedlejší účinky

Nežádoucí dopady této metody nejsou známy. EEG Biofeedback lze kdykoli ukončit, nevyvolává závislost, nemůže ublížit a nemá zkřížené reakce s jinými formami léčby, proto je možné tento směr použít u dětí od útlého věku až po seniory. Nejlepších výsledků je dosahováno právě u dětí, jejichž centrální nervová soustava je díky stálému vývoji značně flexibilní.

Kdy může pomoci 

Tuto metodu využívají zejména psychologové v celé řadě případů. Spadají sem:

A právě spánkové poruchy patří mezi vůbec nejčastější indikace Biofeedbacku. Odstranit lze mimo jiné noční děsy a noční pomočování či poruchy s usínáním i probouzením se.

EEG Biofeedback patří mezi moderní metody dýchající na nás poněkud tajemnou atmosférou. Určitě ale stojí za to, metodu vyzkoušet. Již po prvních 3–5 sezeních by mělo být zřejmé, zda se u konkrétního pacienta dosáhne kýžených výsledků, či nikoli.

(bak)

Zdroj:
www.eeg-biofeedback.cz

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Dámy, obtěžují vás noční návštěvy toalety? Známe důvody!

Dámy, obtěžují vás noční návštěvy toalety? Známe důvody!

Přerušování spánku s nutností navštívit toaletu trápí řadu žen, mladé ročníky nevyjímaje. Výskyt nykturie s přibývajícími léty dále narůstá. Zatímco mladší ženy trpí tímto problémem častěji než muži ve stejných letech, ve stáří se tento poměr obrací.

Jak poznat rakovinu močového měchýře

Jak poznat rakovinu močového měchýře

Jedná se o nejčastější nádorové onemocnění močového ústrojí. V USA jde o čtvrté vůbec nejvíce se vyskytující rakovinné bujení. U nás je bohužel tato choroba také stále častější. Zásadní je včas problémy zaznamenat a ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Léčba nykturie: jak fungují nejčastěji užívané léky?

Léčba nykturie: jak fungují nejčastěji užívané léky?

Prvním úkolem lékaře je zjistit příčinu nočního močení. Nykturie může být způsobena nadměrným příjmem tekutin, chronickými chorobami srdce a ledvin, ale i zvětšením prostaty. Teprve po úspěšném určení viníka lze cíleně nasadit určitý druh léku. Přinášíme vám seznam těch nejčastějších spolu s mechanismem jejich účinku.

Noční močení: proč zdraví příliš nepřidá

Noční močení: proč zdraví příliš nepřidá

Spánek přerušovaný častým chozením na záchod se nazývá nykturie. Nutkáním navštívit toaletu v nočních hodinách trpí mnoho obyvatel naší země. Nykturie přitom prokazatelně snižuje kvalitu spánku a stojí za vznikem širokého spektra závažných chorob.

Diuretika při nykturii – rozhoduje individuální dopad

Diuretika při nykturii – rozhoduje individuální dopad

Často vídáme pokyny, že je dobré se diuretikům při nykturii vyhýbat. Zároveň je však tento typ léků pro léčbu problémů s močením používán. Škodí tedy, či léčí tyto látky a jak?

Na toaletě častěji než v posteli? Na vině může být zánět močových cest

Na toaletě častěji než v posteli? Na vině může být zánět močových cest

Chodíte na toaletu častěji než obvykle? Ruší vám nucení na močení poklidný spánek? Trápí vás řezavé a palčivé bolesti? Pravděpodobně vás postihla infekce močových cest.