Dámy, obtěžují vás noční návštěvy toalety? Známe důvody!
Dámy, obtěžují vás noční návštěvy toalety? Známe důvody!
Přerušování spánku s nutností navštívit toaletu trápí řadu žen, mladé ročníky nevyjímaje. Výskyt nykturie s přibývajícími léty dále narůstá. Zatímco mladší ženy trpí tímto problémem častěji než muži ve stejných letech, ve stáří se tento poměr obrací.
Jednou z možných příčin nykturie u žen je zvýšená tvorba moči, takzvaná polyurie. Nadměrné množství moči se může v organismu vytvářet během celého dne nebo jen v noci, pak mluvíme o noční polyurii. Důvodů může být hned několik:
nedostatečně léčená či nezjištěná cukrovka (diabetes mellitus),
žíznivka (diabetes insipidus),
onemocnění ledvin,
nadměrný příjem tekutin,
konzumace alkoholických či kofeinových nápojů ve večerních hodinách,
užívání močopudných léků,
srdeční selhání,
poruchy v tvorbě vazopresinu (hormonu, který během noci snižuje tvorbu moči),
syndrom spánkové apnoe.
Předčasné signály
Dalším důvodem nočního probouzení za účelem návštěvy toalety může být menší objem močového měchýře nebo pocit na močení, který se dostaví předčasně (i když je měchýř naplněn málo). Příčinou těchto obtíží bývají:
infekce močových cest,
překážka v těchto cestách (nádor, močové kameny, …),
dráždivý (hyperaktivní) měchýř,
onemocnění spojené s úzkostí,
změny struktury měchýře v důsledku ozařování (například rakoviny děložního čípku).
Přestože mnoho žen noční močení jako problém nevnímá, ve skutečnosti může být nykturie příčinou řady zdravotních komplikací. Proto se v této souvislosti neváhejte obrátit na odborníka. Ten provede patřičná vyšetření a doporučí vhodnou léčbu.
Nykturie neboli noční močení je jednou z nejčastěji se vyskytujících zdravotních potíží u dospělé populace. Nutkání navštívit toaletu během nočního odpočinku však postihuje i děti a dospívající, i když méně. Příčiny se pohybují od banálních zdravotních neduhů až po skryté chronické nemoci.
Jedna z možných příčin neustálých návštěv toalety je zvýšená tvorba moči, takzvaná polyurie. I ta může vznikat z více důvodů. Často jde o nedostatek hormonu, který kontroluje množství vody v těle a její vylučování ledvinami.
Diabetes insipidus neboli žíznivka je skupina vzácných chorob, které způsobují poruchu hospodaření těla s vodou. Onemocnění se projevuje nadměrnou tvorbou moči, což vede k častým návštěvám toalety během dne, ale také ke vzniku vlhkých nehod během spánku.
Že se v močovém měchýři shromažďuje moč před jejím vyloučením z těla, to ví každý. Ale tušíte, kdy přesně se dostavuje nucení na močení a kolik je tento orgán schopen pojmout tekutiny? My vám o měchýři prozradíme nejen to, ale ještě mnohem více.
Klasický scénář každé noci se stále opakuje. Jsou tři hodiny ráno a vy musíte navštívit onu místnost. Noční močení neboli nykturie trápí mnoho obyvatel naší země, především starší jedince. Časté probouzení kvůli močení však negativně ovlivňuje lidskou psychiku a vede ke vzniku úzkostí, depresí či nadměrné ospalosti.
Nedobrovolný únik moči může trápit jedince všech věkových kategorií. Jedná se o problém, který by neměl být ze zdravotních ani jiných důvodů podceňován. Do okamžiku, než se pomočování podaří léčbou zastavit, mohou pomoci speciální pomůcky.