Noční močení: proč zdraví příliš nepřidá

Spánek přerušovaný častým chozením na záchod se nazývá nykturie. Nutkáním navštívit toaletu v nočních hodinách trpí mnoho obyvatel naší země. Nykturie přitom prokazatelně snižuje kvalitu spánku a stojí za vznikem širokého spektra závažných chorob.


Noční močení: proč zdraví příliš nepřidá
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Důležitost odpočinku

Mezinárodní společnost pro kontinenci definuje nykturii jako potřebu vstát kvůli močení minimálně jednou za noc. Nykturie je jedna z hlavních příčin poruch spánku u dospělého člověka. Problém se týká především starších jedinců, kteří se s noční potřebou často smiřují jako s normálním jevem doprovázejícím stárnutí. Opomíjení zdravotních obtíží však vede k poruše spánkového cyklu. Kvalitní spánek přitom hraje důležitou roli v psychickém i fyzickém zdraví lidského organismu. Tělo během spánku vynakládá veškerou energii na regeneraci svých tkání a orgánů. Časté přerušování nočního odpočinku vede k narušení přirozených regeneračních procesů, což se může projevit depresemi, poruchami pozornosti, ale i vysokým tlakem krve, infarktem či mozkovou mrtvicí.

Spánek a duševní zdraví

Mozek se během spánku připravuje na další den plný nových podnětů. Určitá část mozkové tkáně, zvaná limbický systém, také během spánku ukládá do dlouhodobé paměti informace z předešlého dne. Výzkumy jasně prokázaly, že dostatek spánku zlepšuje paměť a schopnost učení. Kvalitní odpočinek taktéž podporuje pozornost, kreativitu a schopnost rozhodování. Když mozkové tkáni odepřete dostatek kvalitního spánku, odvděčí se vám poruchami paměti a pozornosti, ale také změnami nálad. Právě limbický systém je totiž zodpovědný za vznik lidských emocí. Nedostatek spánku se tak projevuje častými výkyvy nálad, depresemi, agresivitou či apatií.

Vliv odpočinku na fyzické zdraví

Nedostatkem spánku netrpí pouze naše duševní zdraví, ale úplně celý organismus. Poruchy spánkového cyklu jsou tak například zodpovědné za rozvoj vysokého tlaku krve, infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, cukrovky či nemocí ledvin. Jedinci trpící nedostatkem kvalitního spánku mají také prokazatelně vyšší tendenci ke vzniku obezity. Proč tomu tak je? Spánek pomáhá udržovat zdravou hladinu hormonů ovlivňujících příjem potravy. Při nedostatku spánku převažují v krvi takzvané ghreliny, které zvyšují chuť k jídlu. Nedostatečný spánek také snižuje citlivost tkání vůči hormonu inzulinu, jenž je důležitý pro regulaci hladiny cukru v krvi. Neméně důležitý je i vliv spánku na imunitní systém. Oslabení imunitního systému může vést k častějšímu vzniku banálních infekcí.

Na závěr je třeba zdůraznit, že nedostatečný odpočinek během noci vede ke vzniku značné ospalosti během dne. Mikrospánek za volantem je přitom velmi častou a naprosto zbytečnou příčinou úmrtí. Nejen z tohoto důvodu není radno podceňovat noční močení. Přehlížení nykturie totiž může vést k rozvoji širokého spektra zdravotních neduhů.

(holi)

Zdroj: www.nhlbi.nih.gov

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 5
Čtěte dále
Jak poznat rakovinu močového měchýře

Jak poznat rakovinu močového měchýře

Jedná se o nejčastější nádorové onemocnění močového ústrojí. V USA jde o čtvrté vůbec nejvíce se vyskytující rakovinné bujení. U nás je bohužel tato choroba také stále častější. Zásadní je včas problémy zaznamenat a ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Trpíte-li pomočováním, pomohou správně zvolené inkontinenční pomůcky

Trpíte-li pomočováním, pomohou správně zvolené inkontinenční pomůcky

Nedobrovolný únik moči může trápit jedince všech věkových kategorií. Jedná se o problém, který by neměl být ze zdravotních ani jiných důvodů podceňován. Do okamžiku, než se pomočování podaří léčbou zastavit, mohou pomoci speciální pomůcky.

Musíte v noci za toaletu? Možná máte potíže s prostatou

Musíte v noci za toaletu? Možná máte potíže s prostatou

Noční močení bývá jednou z nepříjemných známek stárnutí organismu. Časté buzení kvůli návštěvám toalety způsobuje široké spektrum fyzických i psychických obtíží. Důvodem nočního močení u pánské populace přitom mohou být problémy s prostatou.

Léčba nykturie: jak fungují nejčastěji užívané léky?

Léčba nykturie: jak fungují nejčastěji užívané léky?

Prvním úkolem lékaře je zjistit příčinu nočního močení. Nykturie může být způsobena nadměrným příjmem tekutin, chronickými chorobami srdce a ledvin, ale i zvětšením prostaty. Teprve po úspěšném určení viníka lze cíleně nasadit určitý druh léku. Přinášíme vám seznam těch nejčastějších spolu s mechanismem jejich účinku.

Noční močení negativně ovlivňuje lidskou psychiku

Noční močení negativně ovlivňuje lidskou psychiku

Klasický scénář každé noci se stále opakuje. Jsou tři hodiny ráno a vy musíte navštívit onu místnost. Noční močení neboli nykturie trápí mnoho obyvatel naší země, především starší jedince. Časté probouzení kvůli močení však negativně ovlivňuje lidskou psychiku a vede ke vzniku úzkostí, depresí či nadměrné ospalosti.

Nykturie u dětí: vzácná, ne však výjimečná

Nykturie u dětí: vzácná, ne však výjimečná

Nykturie neboli noční močení je jednou z nejčastěji se vyskytujících zdravotních potíží u dospělé populace. Nutkání navštívit toaletu během nočního odpočinku však postihuje i děti a dospívající, i když méně. Příčiny se pohybují od banálních zdravotních neduhů až po skryté chronické nemoci.