Na toaletě častěji než v posteli? Na vině může být zánět močových cest
Chodíte na toaletu častěji než obvykle? Ruší vám nucení na močení poklidný spánek? Trápí vás řezavé a palčivé bolesti? Pravděpodobně vás postihla infekce močových cest.
Dítě, které se zase počůrává
Zánět močového měchýře je nejčastěji způsoben bakterií Escherichia coli, běžně sídlící v zažívacím traktu. Za vhodných podmínek se tato bakterie dostane cestou močové trubice do močového měchýře, kde se pomnoží a vyvolá zánět. Výsledkem jsou následující obtíže:
- časté a intenzivní nucení na močení, přičemž objem vymočené tekutiny je obvykle malý,
- pálení při močení,
- přítomnost krve v moči,
- zapáchající moč,
- pocit tlaku v podbřišku,
- zvýšená teplota.
U malých dětí může na infekci močových cest upozornit opětovné počůrávání, které již nějakou dobu nebylo přítomno.
Nebezpečné komplikace
Návštěvu lékaře není radno v případě zánětu močového měchýře příliš dlouho odkládat. Lékaře zkontaktujte okamžitě v případě, že se ke zmíněným příznakům přidruží ještě další, jako:
- zimnice a horečka,
- bolest v zádech či na boku,
- nevolnost či zvracení.
Tyto potíže mohou upozorňovat na přestup infekce do oblasti ledvin, které tak mohou být trvale poškozeny. Podrobněji by také měli být vyšetřeni muži, u kterých zánět močového měchýře nebývá častý a nezřídka se pojí s jiným onemocněním.
V nebezpečí jsou těhotné ženy i diabetici
Jak již bylo řečeno, záněty močových cest trpí častěji ženy. Důvodem je kratší močová trubice, kterou bakterie lépe prostupují. Vedle pohlaví patři mezi rizikové faktory močových infekcí:
- častější sexuální aktivita, zejména pokud je spojena s některými rizikovými praktikami (například análním sexem),
- těhotenství,
- menopauza,
- přítomnost močových kamenů či zvětšené prostaty,
- oslabení imunity (například u diabetiků, jedinců léčených imunosupresivy, HIV pozitivních osob apod.),
- přítomnost močového katétru.
Pokud je zánět močového měchýře zapříčiněn invazí bakterií, obvykle se neobejde bez antibiotické léčby. Doprovázejícím bolestem lze ulevit přikládáním teplých obkladů na oblast podbřišku a koupelí v horké vodě. Důležitý je také dostatečný příjem tekutin a vyhnutí se kofeinu, alkoholu, kořeněným jídlům a citrusům, které mohou zhoršit nepříjemné nucení na močení.
(veri)
Zdroj:
www.mayoclinic.org