Zdědí-li po nás dítě kudrnaté vlasy nebo velké oči, pravděpodobně budeme rádi. Některé geny bychom ale potomkům raději nepředali. Primární noční enuréza patří mezi poruchy, na jejichž vzniku se podílí řada faktorů, geny nevyjímaje.
Odborníci potvrzují, že vrozené vlohy pro noční pomočování skutečně existují.
Má-li dítě jednoho rodiče, který touto poruchou trpěl, má více než čtyřicetiprocentní možnost, že ho bude v noci trápit totéž.
Pokud primární noční enurézou byli zasaženi oba rodiče, zvyšuje se tato možnost až na 77 %.
U tří ze čtyř dětí, které postihlo noční pomočování, lze tak nalézt někoho z rodiny (buď rodiče, nebo jiného blízkého příbuzného), u koho se podobný problém také vyskytl.
Motivující podpora
Rodiče, které v dětství trápila potíž s pomočováním stejně jako teď jejich potomky, mají oproti jiným velikou výhodu. Dokážou se totiž velmi dobře vcítit do pocitů svých dětí a přesně vědí, jak jim mohou pomoci. Dítě se tak nestresuje nepochopením a má pocit, že jeho potížím někdo skutečně rozumí. Nepřipadá si osamocené a není přesvědčené, že si za pomočování může samo. Rodič pro něj navíc představuje důkaz, že jde o problém přechodný a postupem času odezní.
Pozor na hlubší problémy
Zděděné genetické předpoklady však zdaleka nejsou jediným faktorem, který se na nočním pomočování dítěte může podílet. Roli občas hraje také nezralý močový měchýř, nízká hladina antidiuretického hormonu, který během noci zpomaluje tvorbu moči, velmi hluboký spánek, zácpa nebo přítomnost jiného onemocnění. Lékaře byste měli navštívit, pokud se dítě v noci počůrává ještě po sedmých narozeninách, potíž se objevila po více než půlroční pauze nebo potomka trápí jakékoliv přidružené zdravotní potíže.
Vaše dítko se v noci počurává a vás už nebaví den co den jeho mokré pyžamko a povlečení prát? Zkuste využít některé praktické pomůcky, které vám zjednoduší život.
Promočená postel a nešťastné dítě. To je obrázek známý mnoha rodinám. Pomočování neboli enuréza je častým, ale naštěstí spíše přechodným stavem. Pokud zmizí do 5. roku věku potomka, většinou se nejedná o závažný problém. Které děti mohou být vznikem enurézy ohroženy a proč?
Prázdniny dětí, které trpí enurézou, mohou být někdy trochu náročnější. Příčinou bývá strach vypravit se mimo domov. A když už na tábor či podobnou akci vyrazí, sužuje je stres z možného selhání a posměchu. Se Žlutým květem se malý enuretik ničeho bát nemusí.
Pokud se dítě ve školním věku dlouhodobě v noci počurává a snaha o řešení problému nepřináší kýžený výsledek, znamená to zátěž pro celou rodinu. Unavení rodiče tak mohou podlehnout beznadějným pocitům a jednat zkratovitě. Na řadu přichází křik či obviňování dítěte, nebo ještě hůř trestání potomka za něco, co nemůže ovlivnit. Jak nesnadnou situaci co nejlépe zvládnout a kde hledat podporu a pomoc, přibližuje v rozhovoru psychiatrička MUDr. Veronika Přibylová.
Noční polyurie neboli nykturie je odborný název pro nadměrné noční močení. Během spánku tělo obvykle produkuje menší množství moči, ale zato více koncentrované. Tak vydržíme v noci spát 6–8 hodin, aniž bychom museli jít na toaletu. Co když ale tento model nefunguje?
Snažíte-li se řešit problém zvaný enuréza, určitě už jste slyšeli o různých metodách. Moderní medicína důsledně dbá na to, aby všechny užívané postupy měly prokázaný účinek. U noční enurézy je lékem s objektivně prokázaným účinkem desmopresin. Nabízíme pár ohlasů na tento lék.
Chcete svému dítěti pomoci?
Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.