Jak zvládnout pomočování na letním táboře

Tato většinou hlavní prázdninová aktivita bývá pro dítě vždy velkým zážitkem a nejrůznější vzpomínky mu zůstávají až do dospělosti. Jak zařídit, aby se dítko s nočním pomočováním těšilo na tábor i příští rok?


Jak zvládnout pomočování na letním táboře
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Máte potomka trpícího nykturií? Doma jste již konečně vše zvládli a noční pomočování není problém, ale možná váháte, zda můžete dítě poslat na tábor. Pokud máte v domácím prostředí vše pěkně natrénováno, jistě stojí za to, troufnout si i na nové prostředí. 

Komunikace a správný výběr

Základem úspěchu je správný výběr kempu se zkušenými vedoucími. Hlavní je praktikantovi, který bude mít dítě na starost, nic nezatajovat, naopak o stavu věci ho (přestože doma již vše perfektně zvládáte) co nejvíce informovat. Právě jemu byste měli předat veškeré své dosavadní zkušenosti, a tedy i pokyny, jak případným nepříjemnostem předcházet. Je však vhodné vést diskuzi bez přítomnosti dítěte, aby se zbytečně necítilo trapně před cizím člověkem. Stačí jej jen ujistit, že vedoucí je mu pomocníkem v případě nehody a zároveň je potřeba ho poslouchat.

Kamarádi, kteří pomohou

Pokud je to možné, je dobré, aby dítě spalo ve stanu či chatce buď přímo se sourozencem, který je na vše zvyklý z domova, vzdálenějším příbuzným, či blízkým kamarádem. Ostatní děti si pak v případě nehody ani nevšimnou, že se děje něco neobvyklého.

Režimová opatření

Snažte se co nejvíce adaptovat rodinné zvyky na prostředí tábora a poučte vedoucího či praktikanta o následujícím:

  • Ať má dítě v průběhu dne dostatek tekutin, ale večer ať již nic nepije.
  • Je zapotřebí dohlédnout na to, aby si jedinec s nykturií došel před spaním na záchod, případně ho v průběhu noci vzbudit a odvést ho tam. 
  • Zajistěte snadný noční přístup dítěte k toaletě a vybavte ho baterkou.
  • Pro jistotu přibalte jednorázové podložky na lůžko.
  • Prodiskutujte s lékařem možnost používání plenek na táboře. Dítě by se cítilo bezpečněji, ale v některých případech mohou být pleny krokem zpět ve vašem trpělivém tréninku. 
  • Buďte dítěti oporou a povzbuzujte ho.

Nic není nemožné, pokud jste vy, ale hlavně váš potomek motivováni. Pozitivní přístup udělá mnohé a děti jsou leckdy v cizím prostředí šikovnější, než si myslíte. Je však dobré vše dopředu promyslet a zejména probrat s osobou, jež bude za dítě přímo zodpovědná.

(bak)

Zdroj:
Rennee A. Alli: „Tipy na prevenci nočního pomočování“, 2014

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 3
Čtěte dále
Noční pomočování ze stresu – známe souvislosti i doporučené kroky

Noční pomočování ze stresu – známe souvislosti i doporučené kroky

Zhoršily se u potomka potíže s nočním pomočováním, přestože jste v této oblasti udělali již dříve velký pokrok? Řešíte opět „mokré nehody“, i když už jste enurézu úplně odbourali? Jednou z možných příčin návratu těchto obtíží může být stres.

Počůrávání v dětském věku není jen o mokrém prostěradle

Počůrávání v dětském věku není jen o mokrém prostěradle

Do pěti let věku zvládne udržet moč ve dne i v noci kolem 85 % dětí. Pokud však pomočování přetrvává i po pátém roce, je na čase vyhledat odbornou pomoc. Problém jednak může značit závažnější zdravotní potíže, na straně druhé navíc bývá spojen se sociálním stresem.

Co dítě ponižuje víc? Pleny, nebo mokré povlečení?

Co dítě ponižuje víc? Pleny, nebo mokré povlečení?

Noční pomočování je pro dítě velice stresující záležitost, která dokáže snižovat jeho sebevědomí a sebehodnocení. Jeho psychika je v tomto období nesmírně zranitelná, proto problém řešte nejen prakticky, ale i citlivě. Jedním ze sporných opatření mohou být i pleny.

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Enuréza je stresujícím faktorem nejen v životě dítěte. Jistou míru zátěže pociťuje celá rodina. Doufat, že se potíže vyřeší časem, se přitom nevyplácí. Následky mohou být celoživotní.

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Psychika a pomočování jsou spolu úzce spojeny. Jedno ovlivňuje druhé. Jak tento začarovaný kruh přetnout, skoncovat s pomočováním a získat sebedůvěru?

Školní rok začíná – velká změna, která může být příčinou nočního pomočování

Školní rok začíná – velká změna, která může být příčinou nočního pomočování

Zatímco přes den si vaše dítě pomalu zvyká na nový školní rozvrh, během noci u něj může zcela nečekaně dojít k úniku moči. Změna v režimu aktivit dítěte v kombinaci se stresem z nového prostředí totiž může posloužit jako spouštěč pro vznik nebo obnovení problémů s nočním pomočování.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image