U dětí, které se pomočují, hraje roli také genetika

Noční pomočování neboli enuréza je mimovolný únik moči během spánku u dítěte staršího pěti let. Jedná se o velmi častou a vyčerpávající poruchu dětského období, která může mít genetickou příčinu.


U dětí, které se pomočují, hraje roli také genetika
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

V deseti letech se stále pomočuje téměř 5 % dětí

Podle různých statistik se udává, že k občasnému úniku moči dochází u 15–20 % pětiletých dětí. V deseti letech se jich pomočuje stále ještě asi 5 %. S přibývajícím věkem dochází u většiny dětí k ústupu obtíží i bez jakéhokoliv zásahu. Navzdory tomu je však vhodné léčbu nabídnout, protože úspěšným řešením enurézy zvýšíme sebevědomí dítěte. Léčba většinou probíhá v režii pediatra, ovšem vzhledem k tomu, že se jedná o různorodou skupinu dětí, je vhodné je rozdělit podle předpokládané příčiny pomočování.

Primární vs. sekundární enuréza

Pokud se dítě pomočuje nepřetržitě od svého narození a nehody se stávají pouze během nočního spánku, jedná se o takzvanou monosymtomatickou noční enurézu. Do této kategorie spadá téměř 80 % všech pomočujících se dětí. Jestliže se dítě pomočuje i přes den, pak se nejedná o enurézu, ale inkontinenci moči, která mívá příčinu ve zvýšené aktivitě močového měchýře. Děti, které měly suchý interval delší než šest měsíců, po němž se objevily noční nehody, trpí takzvanou sekundární enurézou. Její příčinou bývá často psychický stres, například nástup do školky, rozvod rodičů, úmrtí blízké osoby, případně narození sourozence. V případě, že se u dítěte, jež mělo suchý interval, objeví noční i denní úniky moči, pak je vhodné začít pátrat po zánětu močových cest nebo po močovém kamínku.

Monosymtomatická enuréza má více příčin

V prvních šesti letech dítěte dozrává schopnost vnímat pocit naplněného močového měchýře, zlepšuje se kontrola reflexů močení a dozrává také hormonální regulační systém produkce moči. Tento fyziologický vývoj a dozrávání funkce dolních močových cest probíhá u každého dítěte individuálně a velmi úzce souvisí s celkovým stupněm psychomotorického vývoje. Při zahájení nácviku čistoty je tak vždy nutné respektovat momentální možnosti dítěte.

Mezi možné faktory přispívající k nočnímu pomočování se řadí:

  • nedostatečná noční produkce antidiuretického hormonu, jehož cílem je snížení noční tvorby moči zhruba na poloviční množství,
  • snížená kapacita močového měchýře, případně zvýšená aktivita jeho svaloviny,
  • poruchy probouzecích mechanismů.

Jakou roli hrají geny 

Současně byla pro vznik noční enurézy prokázána genetická predispozice. Gen zodpovědný za zvýšené riziko nočního pomočování byl objeven na chromozomu číslo 13. V případě pomočování jednoho z rodičů, má dítě 50% pravděpodobnost, že se bude také pomočovat. Pokud se s enurézou potýkali oba rodiče, pravděpodobnost u dítěte stoupá až k 77 %. 

Všechny formy nočního pomočování vyžadují náležitou péči nejen lékařů, ale také rodičů. Ačkoliv noční pomočování nevede k život ohrožujícím situacím, skrytá psychologická a sociální rizika mohou v mnoha ohledech děti ohrožovat stejně jako jiná závažná onemocnění. Myslete na to při komunikaci s dítětem.

(mraf)

CZ-URO-2300001

Zdroje:

https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2014/01/02.pdf

https://www.goodnites.com/en-us/resources/bedwetting-causes/genetics-and-bedwetting

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Enuréza je stresujícím faktorem nejen v životě dítěte. Jistou míru zátěže pociťuje celá rodina. Doufat, že se potíže vyřeší časem, se přitom nevyplácí. Následky mohou být celoživotní.

Náhlý návrat pomočování – co za tím může být?

Náhlý návrat pomočování – co za tím může být?

Zvládal už váš potomek bez potíží vyměšování ve dne i v noci a najednou převlékáte postel ob den? Zkuste se zamyslet nejen nad celkovým zdravotním stavem dítěte, ale zvažte i nároky na psychiku. Jisté nemoci nebo stres se mohou projevit právě tzv. sekundární enurézou.

Mokré probuzení? Změňte denní režim nebo zkuste léky

Mokré probuzení? Změňte denní režim nebo zkuste léky

Noční pomočování znamená ztrátu kontroly nad močovým měchýřem v průběhu spánku. Odborně se tento jev nazývá enuréza. Jde o velmi citlivý problém, který trápí děti i dospělé. Napovíme, jak ho lze řešit.

Ještě ve třetí třídě se Tonda občas v noci počural

Ještě ve třetí třídě se Tonda občas v noci počural

Do Tondových pěti let maminka jeho noční nehody příliš neřešila. Počurával se často, zhruba každou druhou noc, ale holt dostal plenu a jeho rodiče doufali, že problém sám s věkem odezní. Jenže pak se narodil jeho mladší bráška Ondra a maminka se raději obrátila na odborníky.

Pomozte dětem překonat strach ze tmy, i ten může být příčinou nočního pomočování

Pomozte dětem překonat strach ze tmy, i ten může být příčinou nočního pomočování

Pokud dítě trápí noční pomočování, jehož příčinou nejsou žádné zdravotní problémy, může být viníkem strach. Konkrétně ze tmy. Rodiče často zapomínají na obavy, které mohou jejich potomka sužovat, má-li se uprostřed noci vydat sám na toaletu. Co situaci zlepší?

Nenechte enuretika žíznit, hlavně v létě!

Nenechte enuretika žíznit, hlavně v létě!

Při léčbě enurézy je nutné dodržovat správný pitný režim. Nadbytečný příjem vody však situaci zhoršuje, dehydratací ale ohrozíme dítě ještě více. Jak tedy správně pít?

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image