Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Léčba nočního pomočování je velmi komplexní záležitostí. Na terapii se nejčastěji podílí odborníci z oboru dětského lékařství. Pediatři však mohou na pomoc povolat rehabilitační pracovníky, psychoterapeuty a v krajním případě i specialisty v oboru chirurgie. Cílem jejich konání je totiž šťastné a suché dítě.


Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

1. Režimová opatření

Režimová opatření tvoří v drtivé většině případů první krok v léčbě nočního pomočování. Lékaři doporučují nácvik pravidelného močení. Dítě by mělo vykonávat potřebu maximálně v dvouhodinových intervalech. Důraz se klade na kompletní domočení a vykonání potřeby v klidu bez použití břišního lisu při úplné relaxaci svalů pánevního dna. Nedílnou součástí terapie je i úprava pitného režimu. Jedinci trpící nočním pomočováním musí dbát na pravidelný pitný režim s omezením příjmu tekutin ve večerních hodinách. Často je nutné vyřešit eventuální gynekologické obtíže a problémy se zácpou.

2. Použití léčiv

V léčbě pomočování se užívá lék původem z naší země. Desmopresin byl objeven v 60. letech českým chemikem Milanem Zaoralem. Od dob svého objevu se již desetiletí úspěšně používá v terapii enurézy u dětských pacientů. Mechanismus účinku spočívá ve snížení tvorby moči během spánku. Lék se užívá těsně před ulehnutím ke spánku, poté už pacient nesmí v noci pít. Jelikož se jedná o látku napodobující účinek přirozeného lidského hormonu, nemá závažné nežádoucí účinky. Lék je v současnosti vyhrazen pro složitější případy nočního pomočování.

3. Operační léčba

Chirurgické zákroky jsou vyhrazeny pouze pro léčbu těžších a komplexních případů. Nejčastěji se jedná o různé vývojové vady močových cest, které způsobují uzavření průsvitu močové trubice.

4. Rehabilitace

Rehabilitační cvičení má bezpochyby pozitivní efekt na uvolnění svalů pánevního dna. Pro úspěch rehabilitace je však potřeba určitý stupeň motivace, intelektu a spolupráce s nemocným jedincem. Použitelnost cvičebních metod je tak omezena především na děti školního věku, dospívající a dospělé pacienty.

5. Psychoterapie a alternativní metody

Psychoterapie hraje v léčbě nočního pomočování také důležitou roli. Úloha psychologa spočívá zejména ve snížení pocitu viny a zvýšení sebeúcty dětského pacienta. Mezi další možné metody patří i hypnoterapie. Terapie hypnózou se užívá v případech, kdy lékaři potřebují posílit kontrolní funkci mozku. U jednodušších forem lze využít služeb akupunktury. Poslední dvě metody jsou však málo vědecky podložené, a tudíž by neměly patřit mezi první možnosti léčby.

(holi)

Zdroj: www.sancedetem.cz

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 6
Čtěte dále
Za nočním pomočováním může být i šikana

Za nočním pomočováním může být i šikana

Jako šikanu lze označit jakékoli chování, kterým někdo dítěti opakovaně ubližuje. Nemusí se jednat pouze o fyzické útoky. Šikanou jsou také zastrašování, vydírání, ponižování či nadávky. Často se stává, že oběť šikany je agresorem (tedy tím, kdo šikanuje) nucena vykonávat různé nepříjemné úkoly.

Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař

Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař

Počůrávání je u malých dětí poměrně běžná potíž. Existují však situace a stavy, kdy je nutné zpozornět a raději zajít s dítětem k lékaři.

Školní rok začíná – velká změna, která může být příčinou nočního pomočování

Školní rok začíná – velká změna, která může být příčinou nočního pomočování

Zatímco přes den si vaše dítě pomalu zvyká na nový školní rozvrh, během noci u něj může zcela nečekaně dojít k úniku moči. Změna v režimu aktivit dítěte v kombinaci se stresem z nového prostředí totiž může posloužit jako spouštěč pro vznik nebo obnovení problémů s nočním pomočování.

Noční počůrávání a chrápání? Mohou spolu souviset

Noční počůrávání a chrápání? Mohou spolu souviset

Stále ještě pátráte po tom, proč se váš potomek v noci počůrává? Zkuste si v noci poslechnout, jak dýchá. Pokud dítě chrápe nebo špatně a přerývaně oddychuje, možná je váš problém vyřešen.

Když léčba nočního počurávání selhává

Když léčba nočního počurávání selhává

Každý rodič si přeje, aby bylo jeho dítě zdravé a spokojené. Pokud jej dlouhodobě trápí noční pomočování, má to výrazný vliv na kvalitu jeho života. Ačkoliv je v dnešní době možné enurézu (pomočování) léčit, jsou případy, kdy terapie není natolik úspěšná, jak by se čekalo. Jaké mohou být příčiny těchto obtíží a co lze v takových případech dělat?

Pomozte dětem překonat strach ze tmy, i ten může být příčinou nočního pomočování

Pomozte dětem překonat strach ze tmy, i ten může být příčinou nočního pomočování

Pokud dítě trápí noční pomočování, jehož příčinou nejsou žádné zdravotní problémy, může být viníkem strach. Konkrétně ze tmy. Rodiče často zapomínají na obavy, které mohou jejich potomka sužovat, má-li se uprostřed noci vydat sám na toaletu. Co situaci zlepší?

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image