Močový měchýř na prasknutí aneb Když chybí hormon vládnoucí ledvinám
Jedna z možných příčin neustálých návštěv toalety je zvýšená tvorba moči, takzvaná polyurie. I ta může vznikat z více důvodů. Často jde o nedostatek hormonu, který kontroluje množství vody v těle a její vylučování ledvinami.
Antidiuretický hormon je tvořen v mozku, přesněji v oblasti hypotalamu. Následně je uvolňován do krve prostřednictvím podvěsku mozkového čili hypofýzy. Působením tohoto hormonu ledviny poznají, kolik vody mají v organismu ponechat, a kolik naopak vyloučit močí, přičemž čím více hormonu v krvi koluje, tím méně vody lidské tělo ztrácí. Dlouhodobě snížené množství antidiuretického hormonu či nedostatečná odpověď ledvin na jeho působení vede k řadě zdravotních problémů, zejména k vysokým ztrátám vody s hrozící dehydratací.
Místo postele toaleta
Vzácné onemocnění s názvem diabetes insipidus neboli žíznivka představuje jednu z možných příčin malého množství antidiuretického hormonu. Jedná se o chorobu způsobenou poruchou nervových buněk v hypotalamu či podvěsku mozkovém nebo nefungujícím spojením mezi těmito strukturami. Výsledkem je snížení vylučování hormonu do krve a narušení kontroly ideálního množství vody v těle. Mezi příznaky žíznivky patří:
- nadměrná tvorba moči (v některých případech přesahující i 10 litrů denně), přičemž nemocný chodí opakovaně močit i během noci,
- velmi zředěná moč světlé barvy a bez zápachu,
- extrémní žízeň a příjem tekutin,
- dehydratace se všemi svými důsledky v případě, že postižený nestačí množství tekutin, které ledvinami ztrácí, doplňovat,
- únava, která souvisí s výrazným narušením spánku z důvodu potřeby močení a žízně během noci.
Existence žíznivky je jen jedním z důvodů, proč by mělo být noční močení vždy vyšetřeno. V některých případech totiž může upozorňovat na přítomnost závažného onemocnění.
(veri)
Zdroj:
www.healthline.com