Noční počurávání dětí ovlivňuje kvalitu jejich spánku

Noční nekontrolovatelné úniky moči jsou považovány za problém u dětí starších 5 let. V tomto věku by už dítě mělo svůj močový měchýř ovládat. V opačném případě může noční pomočování negativně ovlivňovat nejen jeho psychiku, ale i spánkový rytmus.


Noční počurávání dětí ovlivňuje kvalitu jejich spánku
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Spánek má několik fází

Během spánku dochází k útlumu činnosti kůry mozkové za účelem obnovení normální funkce nervových buněk. Spánkový cyklus se skládá ze tří etap: non-REM fáze, REM fáze a bdění. Non-REM fáze je tvořena čtyřmi stadii od povrchního po nejhlubší spánek. U mladých lidí by měla tvořit téměř 70 % doby spaní. Jejím základním rysem je utlumení životních funkcí, pokles krevního tlaku a také zpomalení dýchání. Po non-REM fázi nastupuje fáze REM, pro niž jsou typické rychlé pohyby očí přes zavřená víčka, pohyby svalů či nepravidelné dýchání. V této části spánku se často dostavují živé sny, které si po probuzení lidé mohou pamatovat. Když fáze REM skončí, celý cyklus se v průběhu noci několikrát opakuje. Po spánku nastává fáze bdění. Jedná se o stav, při němž je člověk schopný vnímat a reagovat na různé podněty, které se kolem něho dějí.

Na vině může být porucha 

U některých dětí se problémy s nočním pomočováním dávají do souvislosti s obtížným probouzením ze spánku. Ačkoliv přesná příčina této tzv. poruchy budicí reakce není doposud konkrétně zjištěná, předpokládá se, že se na ní podílí více faktorů. Podle některých studií byla u dětí, které se potýkají s nočním pomočováním, zjištěna častější přítomnost pravidelných pohybů dolních končetin a takzvaná fragmentace spánku neboli jeho přerušování. Tyto projevy jsou spojeny se sníženou kvalitou spánku, s čímž souvisí i následné zhoršení výkonu a pozornosti dítěte během dne. Navíc deficit spánku může činit jedince náchylnější k rozvoji duševních onemocnění, jakými jsou úzkosti či deprese. Ze studií také vyplývá, že v těchto případech je účinná léčba hormonálním lékem, jenž snižuje množství moči. Po šestiměsíční léčbě se u dětí zlepšil denní výkon, snížila se míra poruchy pozornosti, zlepšila se také poslechová paměť a celkově se zlepšila kvalita jejich života.

Noční pomočování nijak zásadně neohrožuje zdraví dítěte a často tento problém s přibývajícím věkem postupně vymizí. Nicméně se jedná o velmi stresující záležitost, která ovlivňuje spánek dítěte, jeho psychiku a s tím velice úzce související kvalitu jeho života. Negativně samozřejmě působí i na chod celé rodiny.

Dnešní léčebné postupy směřují k regulaci tvorby moči v nočních hodinách. Samotné léčbě by však mělo předcházet pečlivé vyšetření vylučující jiné závažné onemocnění.

(graf)

Zdroje:

https://www.prolekare.cz/tema/enureza-nykturie/detail/nocni-enureza-deti-je-cas-zacit-jednat-5747

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1087079219301960

https://www.tuck.com/sleep-enuresis-bedwetting/

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Jak zvládnout pomočování na letním táboře

Jak zvládnout pomočování na letním táboře

Tato většinou hlavní prázdninová aktivita bývá pro dítě vždy velkým zážitkem a nejrůznější vzpomínky mu zůstávají až do dospělosti. Jak zařídit, aby se dítko s nočním pomočováním těšilo na tábor i příští rok?

Pozor na stres ze začátku školy – může dočasně enurézu zhoršit

Pozor na stres ze začátku školy – může dočasně enurézu zhoršit

Pediatři a dětští urologové řeší u svých malých pacientů problém pomočování celoročně. Září je však tradičně spojeno s nárůstem počtu návštěv, při kterých je právě tato potíž tématem číslo jedna. Příčinou bývá zahájení školy a zavádění nových návyků.

Netrestejte potomka za mokrou postýlku! Možná za to mohou geny

Netrestejte potomka za mokrou postýlku! Možná za to mohou geny

Potíže s nočním pomočováním dítěte řeší v mnoha rodinách. Ne vždy však v klidu a s pochopením. Než začnete příště zvedat hlas, zapřemýšlejte, zda se podobné nehody nestávaly kdysi i vám. Enuréza totiž může být dědičná.

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Deprese, nízké sebevědomí, poruchy spánku nebo samovolný únik moči. To je výčet jen některých obtíží, jež se mohou projevit u lidí, kteří v dětství trpěli nočním pomočováním a jejichž obtíže nikdo adekvátně neléčil.

Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování (enuréza) může mít řadu důvodů. Jedním z faktorů, které se na tomto nepříjemném problému mohou podílet, je zvýšená tvorba moči v nočních hodinách. Kapacita močového měchýře pak nedostačuje objemu moči a dítě se v noci pomočí.

Dovolená s dítětem, které se v noci počurává? Jde to!

Dovolená s dítětem, které se v noci počurává? Jde to!

Vaše dítě má čas od času noční nehodu a vy se trápíte, jak zvládne pobyt v hotelu nebo u příbuzných? Nebo dokonce uvažujete o táboře? Situace nemusí být tak hrozná, jak se na první pohled zdá.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image