Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování (enuréza) může mít řadu důvodů. Jedním z faktorů, které se na tomto nepříjemném problému mohou podílet, je zvýšená tvorba moči v nočních hodinách. Kapacita močového měchýře pak nedostačuje objemu moči a dítě se v noci pomočí.


Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Příčinou může být hormon

Vysvětlení, proč se v noci tvoří u některých dětí větší množství moči, spočívá ve sníženém vylučování adiuretického hormonu (vazopresinu), který je zodpovědný za hospodaření s vodou v organismu a má vliv i na tvorbu moči.

Jaké léky pomohou vyřešit enurézu?

Jedním z léčebných postupů při léčbě enurézy je tedy dodávání adiuretického hormonu – konkrétně desmopresinu – tělu uměle. Jedná se o syntetickou látku podobnou přirozenému hormonu vazopresinu, která snižuje množství moči vytvořené v nočních hodinách. Desmopresin se může kombinovat s tzv. enuretickým alarmem nebo s dalšími léky. Jakými?

  • Anticholinergiky (léky, které ovlivňují svalstvo močového měchýře a zvyšují jeho kapacitu) či
  • nootropiky (léky, díky nimž se dítě trpící enurézou v noci snáze probudí, aby se mohlo dojít vyprázdnit).

Jak probíhá léčba desmopresinem?

V případě, že lékař předepíše na enurézu léky s účinnou látkou desmopresin, je nutné, aby rodiče dodržovali následující pravidla:

  • Hodinu před užitím léku se dítě nesmí napít.
  • Bez tekutin musí malý pacient zůstat i 8 hodin po podání desmopresinu.

Při porušení tohoto režimu hrozí problémy se zadržováním tekutin v těle, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení či křeče.

Délka léčby závisí na odezvě dítěte na tuto terapii, obvykle je ale potřeba počítat minimálně se třemi až šesti měsíci léčby.

Podpořte léčbu vhodným režimem

Při léčbě enurézy je nezbytně důležité dodržovat také obecná režimová opatření, mezi něž patří omezení příjmu tekutin ve večerních hodinách, průběžné pití během dne i klidná atmosféra před ukládáním ke spánku.

Trestání za noční pomočování je naprosto nevhodné, může situaci dále zhoršovat a negativně se podepisuje také na psychice dítěte. Vhodnou podporou mohou být pochvaly nebo malé odměny za dodržování opatření proti pomočování.

(pak)

 

Zdroje:

http://pardubice.nempk.cz/pro-rodice-deti-enureza

https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/03/02.pdf

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Kdy je na nočník ještě brzy

Kdy je na nočník ještě brzy

Období druhého a třetího roku života dítěte je výjimečné v mnoha aspektech. Dítě je často již schopné kontrolovat vylučování stolice a moči a začíná být vysazováno na nočník. Rady pediatrů na toto téma by se daly shrnout do tří slov: neuspěchat, netrestat a nesrovnávat!

Se začátkem suchých nocí se objevilo spokojenější dítě

Se začátkem suchých nocí se objevilo spokojenější dítě

Podle statistik trápí noční pomočování zhruba pětinu dětí starších pěti let. Že se jím skutečně trápí, dokládá příběh malé Natálky.

Stále převlékáte mokré povlečení? S návštěvou lékaře neotálejte!

Stále převlékáte mokré povlečení? S návštěvou lékaře neotálejte!

Ve věku, kdy se již většina jeho vrstevníků nepomočuje, představuje počůrávání pro dítě vážný psychosociální a někdy i zdravotní problém. Pokud potíže přetrvávají ještě po pátých narozeninách, měli by rodiče začít jednat.

Enuréza? Nemusí být překážkou ani při zahraniční dovolené

Enuréza? Nemusí být překážkou ani při zahraniční dovolené

Noční pomočování je pro děti nesmírně stresující záležitost. Spolu s rodiči pak mohou mít strach z přespávání jinde než doma, dovolenou nevyjímaje. Ovšem při dodržení určitých pravidel a dobré přípravě si můžete rodinné výlety užívat bez obav.

Za počůrávání někdy může zácpa

Za počůrávání někdy může zácpa

U části dětí, které trpí nočním pomočováním, je příčinou potíží zácpa. Režimová opatření nebo léčba zácpy pomocí projímadel tak mohou přinést zásadní zlepšení. Jak to spolu může souviset?

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Deprese, nízké sebevědomí, poruchy spánku nebo samovolný únik moči. To je výčet jen některých obtíží, jež se mohou projevit u lidí, kteří v dětství trpěli nočním pomočováním a jejichž obtíže nikdo adekvátně neléčil.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image