Nezapadá vaše dítě do kolektivu? Tady jsou čtyři tipy, jak mu pomoci s hledáním kamarádů

Dítě, které trpí nočním pomočováním, může být v navazování vztahů s vrstevníky stydlivé a plaché. Rodiče však mohou hodně pomoci – nejen vstřícností, ale i nenásilným tréninkem.


Nezapadá vaše dítě do kolektivu? Tady jsou čtyři tipy, jak mu pomoci s hledáním kamarádů
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Každý rodič ví, že školní i mimoškolní vztahy jsou důležité. Přátelé obohacují naše životy, sdílejí s námi radosti a pomáhají nám lépe snášet případné útrapy. Naučit se vytvořit úspěšné vztahy s vrstevníky je pro děti rozhodující dovedností, kterou budou využívat po celý svůj život. Máme pár doporučení, díky kterým můžete pomoci potomkovi najít partu dobrých kamarádů.

  1. Trénujte seznamování doma. Pokud zjistíte, že se vaše dítě stydí komunikovat s vrstevníky, zkuste seznamování nacvičovat „nanečisto“. Pro jedince, kteří potřebují intenzivnější vedení, odborníci doporučují používání tzv. „sociálních skriptů“. To jsou každodenní jednoduché rozhovory, které děti mohou trénovat se svými rodiči. Můžete ve spolupráci se školním psychologem nebo psychoterapeutem vybrat skripty a vytvořit pro dítě strategii pro navazování vztahů.
  2. Učte dítě přátelským dovednostem. Jako rodiče jste vzorem. K přátelství nezbytně patří umět druhého potěšit nebo mu pomoci. Váš potomek si může nacvičit tyto dovednosti, když spolu s vámi např. přinese jídlo nemocnému sousedovi nebo namaluje obrázek k narozeninám pro prarodiče. Potom může vytvořit i blahopřání pro kamarádku nebo kamaráda.
  3. Nezakazujte návštěvy. Otevřete svůj domov pro přátele vašeho dítěte. Pokud už se s nějakým kamarádem seznámilo, je vhodné pozvat ho alespoň občas k sobě domů. Pomozte vybrat vhodné činnosti, které je oba zabaví. Může se jednat o společenskou hru nebo sledování pohádek. Udělejte z vašeho domova příjemné místo pro kamarády vašeho potomka. Jednak můžete sledovat, jak jejich přátelství zraje, a současně budete mít pod kontrolou, s kým se dítě přátelí.
  4. Dávejte pozor na škádlení a šikanu. Škádlení je často součástí dětské hry, nicméně všechno má své meze. Může se stát, že si dítě postěžuje, že se mu někdo ve škole směje, nebo mu dokonce ubližuje. V tomto případě je nezbytné kontaktovat rodiče potížisty i zástupce školy.

(hah)

Zdroje:
http://childmind.org
www.webmd.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Rozhodně v tom není samo

Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Rozhodně v tom není samo

Noční pomočování je považováno za normální až do pěti let věku dítěte. Ani později však není výjimkou. Možná se budete divit, kolik rodin se s těmito problémy potýká.

Má strava vliv na pomočování? Zřejmě ne

Má strava vliv na pomočování? Zřejmě ne

Pokud vašeho potomka trápí enuréza, možná uvažujete o tom, nehraje-li v tomto problému roli i jeho stravování. Napovíme, jak a čím se životospráva na enuréze opravdu podílí.

Pět důvodů, proč řešit pomočování vašeho dítěte

Pět důvodů, proč řešit pomočování vašeho dítěte

Pomočování dětí starších pěti let představuje mnohem komplexnější problém než jen potřebu častější výměny lůžkovin. Jaké jsou jeho další možné nežádoucí dopady a proč je dobré se jím u vašeho dítěte začít zabývat včas?

Jak být dítěti oporou, pokud se v noci počůrává

Jak být dítěti oporou, pokud se v noci počůrává

Být dítěti oporou může být někdy složité. Jak rozptýlit jeho obavy, pomoct mu postavit se posměškům spolužáků a na co nezapomenout?

I s nočním pomočováním lze absolvovat letní tábor

I s nočním pomočováním lze absolvovat letní tábor

Tábory jsou místem, kam se děti většinou těší. Je tam legrace, účastníci se mezi sebou poznávají a vznikají nová přátelství. Malí enuretici ale mohou mít strach kvůli svému hendikepu na takovou výpravu vyrazit. Poradíme, jak zařídit, aby si i oni mohli podobnou akci v pohodě užít.

Příběh Petra aneb má smysl léčit noční pomočování dítěte s psychologem?

Příběh Petra aneb má smysl léčit noční pomočování dítěte s psychologem?

Ačkoliv je dětská enuréza (tedy počurávání během dne či noci po pátém roce věku) považována za typické psychosomatické onemocnění, odborníci se na tyto obtíže někdy dívají z jiného úhlu. Jak připomínají psychologové, pediatři mnohdy tuto problematiku v psychosomatickém kontextu neřeší a dítě je léčeno pouze v okruhu pediatr–urolog–neurolog. Cílem úspěšné léčby je však mimo jiné zlepšit sebevědomí dítěte, jehož ztráta je téměř vždy důsledkem nepříjemných epizod úniku moči, ať už v rodině, či ve školním kolektivu. Má tedy smysl navštívit s dítětem psychologa?

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image