Má strava vliv na pomočování? Zřejmě ne

Pokud vašeho potomka trápí enuréza, možná uvažujete o tom, nehraje-li v tomto problému roli i jeho stravování. Napovíme, jak a čím se životospráva na enuréze opravdu podílí.


Má strava vliv na pomočování? Zřejmě ne
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Rodiče hledají všemožné cesty, jak v případě potíží dětem pomoci. Než se ale rozhodnete udělat změny ve stravování potomků trpících enurézou, pamatujte, že výsledky jsou nejisté. Dítě může být navíc touto změnou vystaveno zbytečnému stresu, kterým se problém ještě zhorší. Odborníci jsou ohledně vlivu stravy na enurézu opatrní – důkazů podporujících vinu specifických potravin na „mokrých příhodách“ je totiž málo.

Dva mýty…

  1. Kořeněná jídla. Je faktem, že tento typ stravy může dráždit močový měchýř. U některých pacientů, například těch s chronickými záněty močových cest či močovou inkontinencí, není doporučována. Nejsou ale známé důkazy dokládající, že kořeněná jídla mají vliv na dětskou enurézu. 

  2. Citrusy. Pomeranče nebo citróny, podobně jako kořeněná jídla, mohou na močový měchýř působit dráždivě. Ale ani zde výzkumy neukazují souvislost mezi pomočováním u dětí a konzumací citrusových plodin. Vzácně se na enuréze mohou podílet u jedinců, kteří trpí alergií na citrusy.

… a dvě pravdy

  1. Kofein. Tato látka působí močopudně a zvyšuje tak tvorbu moči. Je proto vhodné nápoje obsahující kofein vynechat nejen večer, ale i v odpoledních hodinách. Jedná se kromě kávy též o kolové a energetické produkty nebo čaje. Pozor si dejte též na čokoládu, která obsahuje látky velmi podobné kofeinu.

  2. Omezování tekutin před spaním. Příčinou enurézy není přeplněný močový měchýř. Omezení pití před ulehnutím má ale smysl. Zpozdí se totiž plnění měchýře a epizoda pomočení tak může být oddálena. Tento čas navíc zvyšuje šanci, že se dítě před nehodou probudí.

Hledání pravdy 

Každé dítě je jiné. Proto byste měli s potomkem pracovat a snažit se zjistit, po kterých nápojích a potravinách se potíže dostavují nejčastěji. Pomoci k tomu může například vedení deníku, kam se zaznamenávají „mokré epizody“. Snáze se pak identifikují spouštěče enurézy.

Pokud máte jakékoliv otázky týkající se pomočování vašeho dítěte, obraťte se na lékaře.

(cean)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Včasný záchyt onemocnění a vlídný a trpělivý přístup rodičů – to jsou dvě z hlavních „ingrediencí“, které jsou třeba pro léčbu sekundární enurézy. Jde o noční pomočování, jež se objevilo v době, kdy se dítě v noci již nepočurávalo. Jak k tomuto problému přistupovat? To se mimo jiné dočtete v následujícím rozhovoru s praktickou lékařkou pro děti a dorost MUDr. Marií Kmoníčkovou, která se problematikou sekundární enurézy dlouhodobě zabývá. Případné dotazy jí můžete položit v naší online poradně.

Noční počurávání dítěte není zlobení, upozorňuje psychiatrička

Noční počurávání dítěte není zlobení, upozorňuje psychiatrička

Pokud se dítě ve školním věku dlouhodobě v noci počurává a snaha o řešení problému nepřináší kýžený výsledek, znamená to zátěž pro celou rodinu. Unavení rodiče tak mohou podlehnout beznadějným pocitům a jednat zkratovitě. Na řadu přichází křik či obviňování dítěte, nebo ještě hůř trestání potomka za něco, co nemůže ovlivnit. Jak nesnadnou situaci co nejlépe zvládnout a kde hledat podporu a pomoc, přibližuje v rozhovoru psychiatrička MUDr. Veronika Přibylová.

Nočnímu pomočování nevěnujte větší pozornost, než si skutečně zaslouží, radí psycholožka

Nočnímu pomočování nevěnujte větší pozornost, než si skutečně zaslouží, radí psycholožka

Enuréza je problém, ovšem ne tak závažný, aby si kvůli němu dítě i rodiče nemohli užívat spousty krásných věcí v životě, říká psycholožka Mgr. et. Mgr. Pavla Koucká. Povídali jsme si mimo jiné o tom, jak se vyrovnat s posměváčky, jak zvládat probdělé noci i jak podpořit dítě, aby svůj problém nebralo jako důvod k méněcennosti.

Noční pomočování v pubertě a dospělosti: Co za tím vězí?

Noční pomočování v pubertě a dospělosti: Co za tím vězí?

Většina z nás si noční pomočování spojuje pouze s malými dětmi, které ještě nejsou školou povinné. Ve skutečnosti ovšem není tento nepříjemný problém věkově omezen. Podle studií se týká až 3 % dospívajících a až 2 % dospělých. Zároveň existují předpoklady, že výsledné číslo bude ještě větší, protože velká část lidí se o potížích stydí mluvit.

Denní pomočování: součást dětského vývoje, nebo příznak závažné nemoci

Denní pomočování: součást dětského vývoje, nebo příznak závažné nemoci

Denní pomočování je poměrně častým problémem u menších dětí. Když zabrousíme do našich vzpomínek, určitě si na nějakou tu vlhkou nehodu také vzpomeneme. Nechtěný únik moči během dne může být totiž způsoben celou řadou příčin, od naprosto nezávažných až po život ohrožující choroby.

Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Rozhodně v tom není samo

Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Rozhodně v tom není samo

Noční pomočování je považováno za normální až do pěti let věku dítěte. Ani později však není výjimkou. Možná se budete divit, kolik rodin se s těmito problémy potýká.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image