Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Rozhodně v tom není samo

Noční pomočování je považováno za normální až do pěti let věku dítěte. Ani později však není výjimkou. Možná se budete divit, kolik rodin se s těmito problémy potýká.


Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Rozhodně v tom není samo
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Noční pomočování – normální až do pěti let

Podle České urologické společnosti ČLS JEP se považuje noční pomočování za normální u dětí až do věku pěti let. I v pozdějším věku však bývá poměrně časté. Po pátém roce věku dochází k občasnému úniku moči u 15–20 % dětí, po sedmém roce věku přibližně u 10 % dětí a v 10 letech asi u 3 % dětí. Třikrát častější je přitom noční pomočování než jeho denní epizody. Dvě třetiny dětí, které se potýkají s nežádoucím pomočováním, se pomočují právě v noci. Zhruba jedno ze sedmi dětí ve věku pěti let a jedno z 20 dětí ve věku 10 let trpí nočním pomočováním. Ve věku nad 15 let se pak setkáváme s nočním pomočováním u 1–2 % lidí a v dospělosti trpí tímto problémem asi 0,5 % populace.

80 % dětí s tímto problémem nikdy nemělo „suché období“

Asi u 20 % dětí, které trpí nočním pomočováním, se tyto obtíže začnou vyskytovat až po více než šestiměsíčním suchém intervalu (tzv. sekundární enuréza). Naprostá většina, asi 80 % z dětí, které se v noci pomočují, tento suchý interval nikdy neměla (tzv. primární enuréza).

Genetika hraje významnou roli 

Pokud ani jeden z rodičů netrpěl nočním pomočováním, je riziko výskytu tohoto problému u dítěte asi 15 %. V případě, že se jeden z rodičů pomočoval, vzrůstá tato pravděpodobnost až na 44 %. Pokud se pomočovali oba rodiče, je podle odborníků riziko nočního pomočování až 77 %.

Naděje na spontánní vyléčení? Poměrně malá

Statistiky uvádějí, že bez jakékoliv léčby se každým rokem přestane spontánně pomočovat asi 15 % z těchto dětí.

Úprava režimu

Úspěch režimových opatření je všeobecně udáván kolem 20 %. Odborníci přitom doporučují zkusit v rámci terapie nejdříve úpravu pitného režimu, a to tak, aby děti vypily 40 % celkového příjmu denních tekutin dopoledne (7:00–12:00 hod.), 40 % odpoledne (12:00–17:00 hod.) a 20 % večer (po 17:00 hod.). Vhodné je také eliminovat u dětí zácpu, ta se totiž vyskytuje u 50–75 % dětí, které se potýkají s pomočováním.

Možnosti léčby

Úspěch medikamentózní léčby i terapie nočními alarmy je srovnatelný, udává se v rozmezí 60–80 %, a to v době trvání léčby. Terapie léčivými přípravky působí rychleji, po jejím vysazením se však obtíže vrátí až u 65 % dětí. Lepší efekt byl zaznamenám při postupném vysazování léčby, kdy došlo k trvalému vyléčení až 60 % dětí. 

(tich)

 

Zdroje:

1) https://www.nzip.cz/clanek/643-nocni-pomocovani-u-deti

2) https://www.cus.cz/pro-pacienty/detska-urologie-2/nocni-pomocovani-deti/

3) https://www.cus.cz/wp-content/uploads/2018/07/09_doc_kocvara_-_enuresis_nocturna_monosymptomatica.pdf

4) https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/03/02.pdf

5) http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/plne_znani/letaky/Pomocovani_deti.PDF

6) https://www.aafp.org/afp/2008/0815/p489.html

7) https://www.nice.org.uk/guidance/cg111/evidence/cg111-nocturnal-enuresis-the-management-of-bedwetting-in-children-and-young-people-full-guideline3

8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3348193/

9) https://www.solen.cz/pdfs/ped/2009/03/02.pdf

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Chodíte místo spaní na záchod? Nykturii lze léčit!

Chodíte místo spaní na záchod? Nykturii lze léčit!

Pokud vás trápí časté noční močení a potřeba vás nutí vstávat víc než jednou za 6–8 hodin, možná trpíte nykturií. Příčin, které za tímto problémem stojí, může být několik. Některé je nutné léčit, v případě jiných stačí změna režimu.

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Enuréza je stresujícím faktorem nejen v životě dítěte. Jistou míru zátěže pociťuje celá rodina. Doufat, že se potíže vyřeší časem, se přitom nevyplácí. Následky mohou být celoživotní.

Nenechte enuretika žíznit, hlavně v létě!

Nenechte enuretika žíznit, hlavně v létě!

Při léčbě enurézy je nutné dodržovat správný pitný režim. Nadbytečný příjem vody však situaci zhoršuje, dehydratací ale ohrozíme dítě ještě více. Jak tedy správně pít?

Šťastné rodinné příběhy: Noční pomočování dětí už je netrápí

Šťastné rodinné příběhy: Noční pomočování dětí už je netrápí

Noční pomočování dovede poznamenat život celé rodiny. Přináší komplikace spojené s mokrou postelí, zanechává šrámy na duši a může se nepříznivě podepsat i na celkovém zdravotním stavu. Příběhy pacientů, kteří se s těmito obtížemi vypořádali, mohou sloužit jako motivace pro ostatní rodiny, které se ocitly v obdobné situaci.

Netrestejte potomka za mokrou postýlku! Možná za to mohou geny

Netrestejte potomka za mokrou postýlku! Možná za to mohou geny

Potíže s nočním pomočováním dítěte řeší v mnoha rodinách. Ne vždy však v klidu a s pochopením. Než začnete příště zvedat hlas, zapřemýšlejte, zda se podobné nehody nestávaly kdysi i vám. Enuréza totiž může být dědičná.

Kdy je na nočník ještě brzy

Kdy je na nočník ještě brzy

Období druhého a třetího roku života dítěte je výjimečné v mnoha aspektech. Dítě je často již schopné kontrolovat vylučování stolice a moči a začíná být vysazováno na nočník. Rady pediatrů na toto téma by se daly shrnout do tří slov: neuspěchat, netrestat a nesrovnávat!

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image