Noční pomočování náctiletých: probuzení lze nacvičit

Přestože se problém nočního pomočování týká především menších dětí, v malém procentu přetrvává až do období dospívání nebo i déle. Čím si mohou dospívající sami pomoci, aby co nejdříve začali trávit noci v suchu?


Noční pomočování náctiletých: probuzení lze nacvičit
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Příčinou nočního pomočování je nejčastěji snížená kapacita měchýře nebo porucha mechanismů, které by měly jedince v okamžiku, kdy je měchýř plný, vzbudit. Odborníci v souvislosti s touto nepříjemností doporučují následující: 

  1. Přibližně dvě hodiny před usnutím omezte příjem tekutin. Žízeň byste pociťovat neměli, ale nadměrně před spaním raději nepijte. Večer úplně vynechejte kofeinové nápoje, které zvyšují tvorbu moči.
  2. Těsně před spaním nezapomeňte navštívit toaletu a do postele uléhejte s prázdným močovým měchýřem. Někdy se doporučuje takzvané dvojí vymočení se. Poprvé před večerní hygienou a podruhé po ní, i když zrovna nepociťujete potřebu.
  3. I během dne je možné nacvičovat noční probouzení, která by měla předcházet samotnému močení. Pokaždé, když jste doma a začne se vám chtít na záchod, běžte do postele a předstírejte, že spíte. Simulujete tím situaci, kdy se vás močový měchýř snaží v noci probudit ze spánku. Po několika minutách vstaňte a běžte se vymočit.
  4. V některých případech je vhodné cílené opakované probuzení během noci za účelem návštěvy toalety. K samotnému procitnutí v intervalu 3 až 4 hodin využijte budík. Pokud ten vás z hlubokého spánku nevzbudí, požádejte o pomoc rodiče.
  5. Vyzkoušejte speciální alarm, který vás dokáže probrat (hlukem či vibracemi) v okamžiku, kdy dojde k jeho zvlhčení močí.
  6. Neváhejte s návštěvou lékaře (pediatra) a se svým problémem se mu svěřte. Odborník provede patřičná vyšetření, doporučí účinná opatření a v případě potřeby rovněž předepíše vhodné léky.

Pozor na psychickou újmu!

Noční pomočování, které přetrvává do období dospívání či déle, může pořádně zamávat s psychikou dotyčného. Proto je třeba začít problém řešit co nejdříve. I když by v řadě případů obtíže postupně odezněly samy, léčbou a dodržováním speciálních doporučení můžete suché noci trávit mnohem dříve.

(veri)

Zdroj: www.childrenshealthnetwork.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 11
Čtěte dále
Rodiče dětí, které se počůrávají – nezapomeňte pečovat i o sebe!

Rodiče dětí, které se počůrávají – nezapomeňte pečovat i o sebe!

Neustále přemýšlíte, jak pomoct vašemu dítku, a přitom už sami nevíte, kde vám hlava stojí? Myslete i na sebe!

Noční pomočování aneb Kluci to berou hůř

Noční pomočování aneb Kluci to berou hůř

Noční pomočování trápí podle odborníků dvakrát více chlapců než dívek. Jednou z příčin tohoto rozdílu může být skutečnost, že se slečny naučí svůj měchýř ovládat dříve. Co se tohoto problému týká, existují však i další odlišnosti.

Noční pomočování: nehledejte viníka, hledejte řešení

Noční pomočování: nehledejte viníka, hledejte řešení

Noční pomočování je poměrně běžným a většinou nezávažným problémem dětského věku. Únik moči během spánku nijak neovlivňuje zdravý růst dítěte. Epizody nočního pomočování však mohou značně ovlivnit psychiku dítěte i celé rodiny. Rodiče by v žádném případě neměli vinit z pomočování svého potomka nebo sami sebe. Vědomá chyba totiž nebývá ani na jedné straně.

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Včasný záchyt onemocnění a vlídný a trpělivý přístup rodičů – to jsou dvě z hlavních „ingrediencí“, které jsou třeba pro léčbu sekundární enurézy. Jde o noční pomočování, jež se objevilo v době, kdy se dítě v noci již nepočurávalo. Jak k tomuto problému přistupovat? To se mimo jiné dočtete v následujícím rozhovoru s praktickou lékařkou pro děti a dorost MUDr. Marií Kmoníčkovou, která se problematikou sekundární enurézy dlouhodobě zabývá. Případné dotazy jí můžete položit v naší online poradně.

Noční pomočování ze stresu – známe souvislosti i doporučené kroky

Noční pomočování ze stresu – známe souvislosti i doporučené kroky

Zhoršily se u potomka potíže s nočním pomočováním, přestože jste v této oblasti udělali již dříve velký pokrok? Řešíte opět „mokré nehody“, i když už jste enurézu úplně odbourali? Jednou z možných příčin návratu těchto obtíží může být stres.

I dítě s enurézou může na tábor – hlavně bez stresu

I dítě s enurézou může na tábor – hlavně bez stresu

Pokud se vaše dítě pomočuje, přespávání v cizím prostředí bývá problematické. Nabízíme několik tipů, jak potomka poslat na letní tábor bez větších obav. Stačí jen správná příprava a vše může proběhnout beze strachu a studu.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image