Noční pomočování u dětí: do kolika let se jedná o běžný jev?

Noční enuréza označuje mimovolný únik celého objemu močového měchýře ve spánku. Potíže primárního nočního pomočování se týkají zejména dětí, mohou ale přetrvávat až do dospělosti. Dokdy lze tento problém brát jako nezávažný a kdy už je nutné vyhledat odborníka?


Noční pomočování u dětí: do kolika let se jedná o běžný jev?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Primární noční enuréza je mimovolný únik moči u dětí starších 5 let. Noční pomočování je vývojovým projevem dozrávání močového měchýře, který nijak neohrožuje tělesné zdraví dítěte. Mezi hlavní příčiny tohoto jevu patří porucha regulace noční produkce moči a zvýšená aktivita či dráždivost nevyzrálého měchýře. Trochu jinou problematikou je takzvaná sekundární noční enuréza, což je samovolný únik moči během spánku po delším než šestiměsíčním intervalu bez pomočení. V rozvoji sekundárního nočního pomočování hrají významnou roli stresující životní události, které narušují psychickou pohodu dítěte. Může však jít i o příznak infekce močových cest nebo zácpy.

Problém se týká hlavně dětí

  • Ve věkové skupině mezi 4 a 6 lety se pomočuje přibližně 30 % dětí. Z této skupiny však mokré nehody během spánku pravidelně postihují pouhou třetinu dětí, u dvou třetin se obtíže objevují nepravidelně, méně než dvakrát do týdne.
  • V sedmi letech trpí nočním pomočováním asi 10 % a ve dvanácti kolem 3 % dětí.
  • Po dosažení patnácti let věku problémy většinou vymizí. Statistiky však ukazují, že přibližně 1–2 % jedinců je postiženo nočním pomočováním i v dospělosti.

Rozdílné pohledy

Je velmi těžké odlišit ostrou hranici mezi tím, kdy je pomočování normální a kdy už se jedná o onemocnění. Navíc se dá říci, že co kontinent, to trochu jiný názor. Specialisté ve Spojených státech amerických tak například zastávají názor, že noční pomočování je běžným příznakem vývoje dětského organismu až do 7 let věku. V Evropě a u nás je noční pomočování považováno za normální do 5 let věku dítěte. Pokud potíže přetrvávají i po dosažení 5. roku života, je vhodné navštívit dětského lékaře a raději podstoupit vyšetření než čekat na spontánní úpravu obtíží.

(holi)

Zdroje:
http://patient.info
www.sancedetem.cz
www.mayoclinic.org
www.cus.cz

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 3
Čtěte dále
Nezapadá vaše dítě do kolektivu? Tady jsou čtyři tipy, jak mu pomoci s hledáním kamarádů

Nezapadá vaše dítě do kolektivu? Tady jsou čtyři tipy, jak mu pomoci s hledáním kamarádů

Dítě, které trpí nočním pomočováním, může být v navazování vztahů s vrstevníky stydlivé a plaché. Rodiče však mohou hodně pomoci – nejen vstřícností, ale i nenásilným tréninkem.

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Deprese, nízké sebevědomí, poruchy spánku nebo samovolný únik moči. To je výčet jen některých obtíží, jež se mohou projevit u lidí, kteří v dětství trpěli nočním pomočováním a jejichž obtíže nikdo adekvátně neléčil.

Příčinou inkontinence mohou být léky

Příčinou inkontinence mohou být léky

Trpíte nekontrolovaným únikem moči nebo se v tomto směru vaše problémy zhoršují? Je možné, že za to mohou některé z přípravků, které pravidelně berete. Poraďte se s lékařem.

Noční enuréza? Zásadní pro dítě je duševní pohoda!

Noční enuréza? Zásadní pro dítě je duševní pohoda!

Psychoterapie tvoří nedílnou součást léčby nočního pomočování. Významnou roli přitom nehrají jen vyškolení odborníci, ale i samotní rodiče. Děti by totiž rozhodně neměly být za pomočování trestány, tím se obtíží nezbaví. Naopak je třeba je přiměřeně chválit a být jim oporou.

Jak můžete pomoci svému dítěti, které se stále počůrává?

Jak můžete pomoci svému dítěti, které se stále počůrává?

Mnoho rodičů se mylně domnívá, že by jejich chlapec či holčička měli již při nástupu do školky ovládat svůj močový měchýř a neměli se během spánku počůrávat. I přesto, že se to mnoha dětem v tomto věku daří, není výjimkou, že jiní potřebují pleny do pěti či sedmi let. Jak těmto dětem pomoci a situaci zlepšit?

Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Léčba nočního pomočování je velmi komplexní záležitostí. Na terapii se nejčastěji podílí odborníci z oboru dětského lékařství. Pediatři však mohou na pomoc povolat rehabilitační pracovníky, psychoterapeuty a v krajním případě i specialisty v oboru chirurgie. Cílem jejich konání je totiž šťastné a suché dítě.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image