Když režimová opatření nepomůžou…

Vašemu dítěti je více než pět let a stále nevydrží v noci v suchu. Na radu lékařů jste zavedli veškerá možná režimová opatření, ať už se jedná o režim spánkový, pitný, nebo režim močení – vše máte v malíku. Přesto výsledek žádný. Co teď? Jsou léky řešením, nebo se jim máme raději vyhnout?


Když režimová opatření nepomůžou…
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Léky nejsou první volbou

Léčba pomočování je komplexní a komplikovanou záležitostí. Podstatné je snažit se zjistit příčinu a tu následně odstranit. Jedině tak můžete svému dítěti pomoct problém vyřešit. Na léčbě by se měla podílet nejenom rodina, dítě a pediatr, ale i další odborníci. Vhodní mohou být např. dětští psychologové, kteří pomohou dětem celou záležitost vstřebat a cítit se i nadále sebevědomě. Důležitým faktorem v léčbě jsou režimová opatření. Měli byste se zaměřit na spánkovou hygienu a svědomitě vyplňovat pitnou i mikční kartu. Na základě vyplněných dat pak můžete s lékařem lépe debatovat o dalším postupu léčby.

Jestliže režimová opatření nezabírají a skutečně jste v jejich plnění byli důslední, bude vám doporučena farmakoterapie. Je důležité si uvědomit, že nejde o první volbu v léčbě pomočování. Žádný lékař se nebude primárně snažit do vašeho dítka léky „nacpat“. Dodržování režimových opatření je hlavním krokem k řešení problému. Pokud ale i přes ně bude efekt léčby nulový nebo nízký, je nasnadě zvážit, jestli by léky nebyly dalším vhodným podpůrným pilířem v řešení celé situace. Nezapomeňte, že i po tom, co budou vašemu dítěti léky předepsány, musí nadále dodržovat všechna režimová opatření jako dosud. Samotné léky problém s pomočováním nevyřeší.

Jak to funguje?

Děti, které se počurávají, mají sníženou produkci vazopresinu. Jedná se o hormon, který je zodpovědný za snižování množství moče. Dochází tak vlastně k zahušťování moče. Jestliže tvorba vazopresinu není postačující, moč se nemůže dostatečně zahustit, a dítě tak tvoří moči až příliš. Kromě toho děti trpící pomočováním mají nedozrálou nervovou soustavu. To znamená, že jejich tělo tvoří hodně moče, ale jejich močový měchýř není schopný ve spánku zaznamenat signály, že už je naplněn. A to je důvodem, proč se dítě nakonec počurá.

Léky, které vám lékař doporučí, fungují právě na principu vazopresinu. Jelikož dětské tělo není schopno tohoto hormonu zatím vytvořit dostatek, musí mu být dodán zvnějšku. Léky se užívají před spaním, aby se moči netvořilo tolik, a nedošlo tak k pomočení.

Je možná i krátkodobá léčba

Ačkoliv někteří rodiče budou jásat, že konečně je tu něco, co jejich dětem pomůže překonat stud, jiní mohou být zdrženlivější. Výhodou těchto léků je, že je dítě nemusí užívat dlouhodobě, a tak je lze nasadit třeba před odjezdem na tábor. To by mohli ocenit právě ti z vás, kteří jednak chtějí své dítě chránit před posměšky okolí, ale zároveň nejsou lékům plně nakloněni. Léčebná kúra by měla trvat maximálně tři měsíce, po nichž následuje období, kdy se vyhodnotí stav dítěte bez léčby a rozhodne se o dalším postupu.

 

(rhl)

Zdroje:

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Léčba nočního pomočování je velmi komplexní záležitostí. Na terapii se nejčastěji podílí odborníci z oboru dětského lékařství. Pediatři však mohou na pomoc povolat rehabilitační pracovníky, psychoterapeuty a v krajním případě i specialisty v oboru chirurgie. Cílem jejich konání je totiž šťastné a suché dítě.

Sekundární noční pomočování: stres, nebo nemoc?

Sekundární noční pomočování: stres, nebo nemoc?

Sekundární noční enuréza vzniká v případě, že dítě mělo suchý interval delší než 6 měsíců a poté u něj došlo k návratu nočního pomočování. Příčinou těchto obtíží bývá často stres spojený s nepříjemnou životní událostí. Na vině však mohou být i více či méně závažná tělesná onemocnění.

Noční počůrávání (dítěte) z pohledu rodiče

Noční počůrávání (dítěte) z pohledu rodiče

Noční pomočování není problém jenom dítěte, ačkoliv se na něj zaměřuje veškerá pozornost. Rodina funguje jako živý organismus a zdravotní komplikace jednoho z jejích členů se podepíšou i na všech ostatních. Kromě toho musí rodiče ustát tlak nejenom z rodiny a okolí, ale také tlak, který na sebe kladou sami.

Osm mýtů a faktů o nočním počurávání

Osm mýtů a faktů o nočním počurávání

Slyšeli jste, že vaše dítě je jenom moc líné, a kdyby se trochu snažilo, už se dávno nepočurává? Jak je to doopravdy? A jaké jsou další nejčastější mýty?

Za nočním pomočováním mohou stát i geny

Za nočním pomočováním mohou stát i geny

Zdědí-li po nás dítě kudrnaté vlasy nebo velké oči, pravděpodobně budeme rádi. Některé geny bychom ale potomkům raději nepředali. Primární noční enuréza patří mezi poruchy, na jejichž vzniku se podílí řada faktorů, geny nevyjímaje.

Z veselého školáka hromádka neštěstí

Z veselého školáka hromádka neštěstí

Radostné dítě se vám mění před očima a odmítá chodit do školy? Nezavírejte před tím oči a situaci řešte.