Jak funguje náš močový systém?

Přemýšleli jste někdy, jak vypadá vylučovací systém jedince, který se v noci počůrává? Je stejný nebo jiný než u těch, kteří zvládnou prožít noc v suchu?


Jak funguje náš močový systém?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Jak vypadají a fungují močové cesty, které jsou za hladký průběh odvádění moči z našeho těla zodpovědné? Může za noční nehody nějaká vývojová chyba? Nebo co za tím vězí?

Vylučovací systém zdravého jedince

Správně fungující močové cesty jsou pro člověka velmi důležité. Spolupodílí se na udržení acidobazické rovnováhy v těle. Během jednoho dne ledviny přefiltrují zhruba 180 litrů krve, ze které vytvoří průměrně 1,5 litru moči. Ta je následně vyloučena z těla ven. Vylučovací systém je tvořen z těchto součástí:

  • Ledviny – jedná se o párový orgán velikosti pěsti, který svým tvarem připomíná fazoli. Nachází se pod hrudním košem v oblasti beder. Kromě vylučování odpadních látek z těla ven se také podílí na udržování krevního tlaku a vody v těle.
  • Močovody – z každé ledviny vede jeden močovod a ten odvádí moč do močového měchýře. Jakmile je tento úkol splněn, dojde k uzavření močovodu, což brání návratu moče do ledviny. Močovody jsou tvořeny hladkou svalovinou, kterou nemůžeme vůlí kontrolovat.
  • Močový měchýř – močový měchýř je tvořen pružnou svalovinou a nachází se v podbřišku. Můžete si ho představit jako nafukovací balónek, který se s přitékající močí zvětšuje a při močení se naopak zase smršťuje. Dokáže pojmout až 1,5 litru moči. Obvykle však už při množství kolem 200 ml cítíme první signály, že bychom si měli odskočit na toaletu. Běžné množství, které dokáže jedinec udržet, aniž by mu to bylo zvlášť nepříjemné, se pohybuje mezi 400 a 700 ml moče.
  • Močová trubice – z močového měchýře vede močová trubice, kterou je moč odváděna z těla ven. U mužů končí na špičce penisu a u žen mezi malými stydkými pysky. Dalším rozdílem je, že u mužů měří močová trubice 15–20 cm, kdežto u žen se jedná o 3–5 cm.

Jak probíhá vylučování

Při naplnění močového měchýře močí o objemu zhruba 200 ml dochází k podráždění nervových zakončení, která se nachází ve stěně močového měchýře. Náš mozek se tak dozví, že by se měl močový měchýř vyprázdnit. Močová trubice je tvořena dvěma typy svalů – hladkými a příčně pruhovanými. První typ svalu, hladký, nemůžeme vůlí ovládat a pracuje nezávisle na našem rozhodnutí. Druhý typ, příčně pruhovaný, už vůlí ovládat můžeme a právě ten používáme, když se rozhodneme močení o několik minut odložit. Jakmile nastane vhodná chvíle, svěrač na toaletě uvolníme, dojde k vyprázdnění močového měchýře, který se následně smrští, a svěrače se opět stáhnou.

Odchylky od normy

Důvodů, proč se vy nebo vaše dítě v noci pomočujete, může být celá řada. Nikdo neví, co přesně za tímto problémem stojí. Pokud jde o příčiny související s problémy v močovém ústrojí, uplatňují se tyto:

  • Malý močový měchýř – je možné, že močový měchýř ještě nedorostl do takové velikosti, aby pojal veškerou moč, která je v noci vyprodukována.
  • Neschopnost poznat plný močový měchýř – dalším důvodem může být nedozrálost nervů, které nás informují o tom, že je čas se odebrat na toaletu.
  • Hormonální dysbalance – na správném vylučování se podílí hormon zvaný antidiuretický. Jestliže není produkován v dostatečném množství, nedochází k nočnímu zpomalení tvorby moči. Tyto osoby tak jí produkují více.
  • Močové infekce – ačkoliv močové infekce nehrají tak velkou roli v nočním pomočování, také mohou být příčinou. Většinou se ale přidávají další jejich příznaky, jako denní nehody, bolest při močení, krev v moči a jiné.

(rhl)

Zdroje:

CZ-nonP-2200001

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Denní pomočování: součást dětského vývoje, nebo příznak závažné nemoci

Denní pomočování: součást dětského vývoje, nebo příznak závažné nemoci

Denní pomočování je poměrně častým problémem u menších dětí. Když zabrousíme do našich vzpomínek, určitě si na nějakou tu vlhkou nehodu také vzpomeneme. Nechtěný únik moči během dne může být totiž způsoben celou řadou příčin, od naprosto nezávažných až po život ohrožující choroby.

Osm tipů, jak pomoci enuretikovi zvládnout „lyžák“

Osm tipů, jak pomoci enuretikovi zvládnout „lyžák“

Péče o dítě trpící pomočováním nebývá vždy úplně snadná doma, natož v cizím prostředí. Dospělí často mívají tendence potomka raději nikam nepouštět. Jenže to je chyba. Téměř vždy lze najít způsob, jak výlety nebo třeba lyžařský kurz naplánovat tak, aby to dítě zvládlo i samo, bez rodičů.

Nikolka se i v sedmi letech několikrát týdně v noci počurávala

Nikolka se i v sedmi letech několikrát týdně v noci počurávala

Na preventivní prohlídce u praktického dětského lékaře v sedmi letech dívčina maminka uvedla, že se její dcera zhruba třikrát až čtyřikrát týdně v noci pomočuje. Problémy se zhoršují, když je dívka nemocná, unavená či ve stresu. Bez plen přes den je přitom od dvou a půl roku věku. Rodiče dříve obtíže neřešili, protože nevěřili, že nějaké řešení existuje. Také se za dceřiny nehody trochu styděli.

Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!

Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!

Spánek rušený neustálým odbíháním na toaletu není kvalitní. Tyto potíže se nazývají nykturie a nemusí za nimi stát jen onemocnění močového traktu. Jednou z často přehlížených příčin je i nemoc, kterou lze objevit ve specializované laboratoři – tzv. spánková apnoe.

Ještě ve třetí třídě se Tonda občas v noci počural

Ještě ve třetí třídě se Tonda občas v noci počural

Do Tondových pěti let maminka jeho noční nehody příliš neřešila. Počurával se často, zhruba každou druhou noc, ale holt dostal plenu a jeho rodiče doufali, že problém sám s věkem odezní. Jenže pak se narodil jeho mladší bráška Ondra a maminka se raději obrátila na odborníky.

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU na téma noční pomočování dětí v pořadu Sama doma můžete zhlédnout zde.